WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Національно-культурницька діяльність українського козацтва - Реферат

Національно-культурницька діяльність українського козацтва - Реферат

культурне поле, вони утримували школу, друкарні, лікарні, і шпиталі, засновували бібліотеки, поширювали церковну літературу. Спочатку до братства входили міщани, пізніше шляхта і духовенство.
Братства існували в містах Києві, Львові, Луцьку, Рогатині, Дубно та ін. Це були - релігійно-національні об'єднання, як очолили боротьбу проти політики національного і релігійного тиску, що здійснювала Польща в Україні. Мета братства: "… православні християни, що живуть серед чужовірців, серед ляхів, уніатів і проклятих єретиків, хочуть від них відлучитись і не мати нічого спільного з ними, а самі собою любов'ю єднаються, імена свої разом вписують і браттями називаються..."
Для того, щоб діяльність київського братства, до нього вступив сам гетьман Петро Сагайдачний з усім Військом Запорозьким і так узяв цей культурний центр під свій протектораи.
У ХVІІ ст. братства стають загальнонаціональними установами, і цей біг своєї діяльності вони підкреслювали свідомо у статуті Львівського братства зазначено, що членом може бути "чи міщанин, чи шляхтич, чи хто з посполитих людей всякого стану". Виразна всенародність братської організації - особливо помітна риса. Братства стояли в тісних взаємозв'язках, вели жваве листування.
Братські друкарні видавали книги, які поширювались не тільки в Україні, але й Білорусії, Московщині та на Балконах. Виконавці братських шкіл шукаючисобі хліба, мандрували по містах і селах, всюди розносили нові знання і гасло боротьби. Це нове, освічене покоління, що пізнало і власні традиції і чуже знання, виховане в атмосфері боротьби, визначалося сміливістю і активністю, їхні впливи можна побачити в завзятій національній боротьбі, що охопила міста, і в селянських повстаннях, і в зачатках козаччини.
Наставала епоха національного відродження.
Певну роль у розвиток освіти відіграла Запорозьку Січ.
Вже у 1578 р. на землях Війська Запорозького була заснована перша школа, в якій навчалися бажаючі - як малолітні так дорослі. На Чортомлицькій Січі в 1650 р. збудували січову військову церву із центральною школою при ній.
У цій школі, як свідчать документи, навчалося 80 учнів. Всього на Запорожжі було 44 церкви, при 16 з них працювали церковнопарафіяльні школи. Діяли також, за твердженням історика О.Апанович 3 спеціальні школи підвищеного типу. Навчання в усіх школах Запоріжжя велося рідною - "руською" - мовою.
Крім рідної, у січових школах вивчали старослов'янську і латинську мови, письмо й лічбу, закон Божий, геометрію географію, астрономію, музику тощо.
Учні проходили курс військово-фізичного виховання, мали досить широкі права.
Головне завдання козацької педагогіки полягало в підготовці фізично загартованих, здорових, мужніх воїнів - захисників рідного краю від чужоземного поневолення; виховання українського національного характеру і світогляду.
Запорізька Січ - це було не тільки військове, а й ідеологічне утворення. Тому велике значення надавали в Запоріжжя Січі вміння не тільки фізичним, але й розумовим, дипломатичним, знанням грамоти та іноземних мов.
На Січі існували школи музики і співу.
Відомо що Богдан Хмельницький 1652 р. видав універсал про організацію при кобзарських цехах шкіл кобзарів і лірників і взяв їх під свою опіку. Козацька педагогіка - феноменальне явище і складова української етнопедагогіки: в усній формі вона збереглася, передаючи з покоління до покоління найкращі духовні цінності народу. Козацька педагогіка як невід'ємна складова української етнопедагогіки акумулювала в собі вироблені віками та випробувані часом традиції виховання молоді.
ВИСНОВОК
Отже, культурне життя в Україні значно пожвавилося з середини ХVІІ ст., досягнувши в ХVІІ - першій половині ХVІІІ ст. своїх найважливіших форм. Українська козацька культура не тільки ні в чому не поступалася іншим європейським національним культурам, а викликала їхній подив і захоплення. Між Україною та іншими країнами Європи налагоджується широкі культурні зв'язки. Як і в києво-руську добу, Україна стає форматом європейської культури.
Запорізька Січ була певною державою в державі, яка зберегла або розвивала нові звичаї, які корінилися на виключно українському ґрунті, були спрямовані на дотримання ідей української незалежності. Права українцям - бути господарями на своїй землі та не залежати від впливу чужоземців.
Запорізька Січ не тільки виголошувала ідеї незалежності України, але й робила всі можливі спроби, щоб досягти їй власними силами. Чи можна сказати, що українці без такого утворення як запорізька Січ? Можливо, але це б були друга Україна, і вона б мала другу історію.
Українська історія має чимало визначних подій та явищ, але наявність Запорізької Січі є своєрідною кульмінацією, своєрідним стержнем її ідеї незалежності, її волі та спрямувань для її завоювання.
Історичне значення Запорізької Січі важко переоцінити, це не тільки явище вітчизняної історії, це визначне явище європейської та загальносвітової історії, яке потрібно вивчати. Досліджувати і не забувати.
Використана література
1. Антонович В. Коротка історія Козаччини. - К.: Україна, 1991 р. - 158 с.
2. Мицик Ю.А, Плохій С.М. Стороженко .С. Як козаки воювали: Розповіді про запорізьких козаків. - 2-и вид. - К.: "Пам'ятки України", 1991 - 302 с.
3. Запорожці: До історії козацької культури. - К.: Мистецтво, 1993. - 400 с.
4. Голубицький В.О. Запорізька Січ в останні часи свого існування. (1734-1775 рр.) - Дніпропетровськ: Січ, 2004 - 421 с.
5. Апанович О. Розповіді про запорозьких козаків. - К.: Дніпро. - 1991. - 335 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...