WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Степан Бандера (1909-1959) - Реферат

Степан Бандера (1909-1959) - Реферат

тисячолітній райх засудив його до чергового довічного ув'язнення, в концтаборі Заксенгаузен.
Рішенням Проводу Організації ЗО червня 1941 р. проголошено відновлення Української Держави у Львові, але тому, що Гітлер доручив своїй поліції негайно зліквідувати цю "змову українських самостійників", німці заарештували Ст. Бандеру вже кілька днів після акту проголошення віднови Української Держави. Німецьким в'язнем був Степан Бандера до грудня 1944 р. Тоді звільнено його і кількох інших провідних членів ОУН з ув'язнення, пробуючи приєднати собі ОУН і УПА, як союзника проти Москви. Німецьку пропозицію Степан Бандера рішуче відкинув і на співпрацю не пішов.
Бандера став знову Головою Проводу всієї ОУН. Як Провідник ОУН, Ст. Бандера у післявоєнний час вирішує далі продовжувати збройну боротьбу проти Москви. Він інтенсивно організує крайовий зв'язок і бойові групи ОУН. Ст. Бандера остався Провідником ОУН до своєї смерті в 1959 р.
15 жовтня 1959 р. Степан Бандера впав жертвою скритовбивства. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Два роки пізніше, 17 листопада Сташинський з наказу Шелєпіна і Хрущова. Після докладного слідства проти вбивці Сташинського відбувся процес від 8 до 15 жовтня 1962 р. Присуд проголошено 19 жовтня, в якому Сташинського засуджено на 8 років важкої в'язниці. Німецький Верховний Суд у Карльсруге ствердив, що головним обвинуваченим у вбивстві Бандери є радянський уряд у Москві.
Прослухавши реферати ліцеїстів, запрошуємо до слова істориків і дослідників життя і діяльності С.Бандери.
Історик.
Уявити собі український визвольний процес минулого століття без ОУН неможливо, неприродно й історично некоректно. Тлумачити діяльність ОУН та УПА, не згадуючи особистого внеску в ці історичні явища Степана Бандери - так само некоректно, а подекуди й абсурдно.
На жаль, нині ЗМІ в Україні цілеспрямовано нехтують визвольним процесом XX століття. Бандера як історична особистість з'явився завдяки реалізації суспільно-історичного проекту здобуття незалежності, автором якого був Євген Коновалець. Першою складовою цієї концепції було широке освідомлення мас у необхідності власної держави. Власне, брак такого розуміння він вважав причиною поразки УНР.
Дослідник.
Другою складовою була ідеологія. Попри спротив галицької інтелігенції, Коновалець домігся призначення редактором відновленого ним "Літературно-наукового вісника" Дмитра Донцова. Всупереч усталеній думці, Донцов не був ідеологом ОУН, а лише стимулював ідеологічні дискусії у поколінні Бандери, його твори демонстративно-викличного характеру стали підґрунтям праць канонічних ідеологів ОУН - Ленкавського, Стецька, Бойка, Коссака, самого Бандери.
Історик
Третьою складовою був людський фактор - молоде покоління, виховане в Пласті близьким товаришем Коновальця, полковником Іваном Чмолою. На час створення ОУН (1929 р.) пластун куреня "Червона Калина" Степан Бандера вже був студентом "Львівської політехніки" та щонеділі їздив у довколишні села впроваджувати у життя першу складову концепції - читати лекції українським селянам. Можна стверджувати, що зі створенням ОУН "процес пішов". Українське студентство, об'єднавшись у визвольний орден, водночас навчалося саме, творило науку боротьби за волю, писало підручники цієї боротьби, впроваджувало свої ідеї у практику боротьби. Студент Бандера, коли доля зробила його кандидатом на керівника Крайової Екзекутиви ОУН (виконавчого органу, який працював нелегально в Галичині та на Волині, на відміну від структур, які мусили постійно працювати.
Слова Степана Бандери
Кожен із нас знав, що з власної волі йде на війну, наприкінці якої на нього, певно, чекає смерть, і прагнув у житті не жевріння, а такої смерті, яка б народжувала нових героїв. Тому для людини інших поглядів слова С. Бандери до членів Збору, які востаннє обрали його Головою Проводу: "Я приймаю ваш вирок смерті", - можуть здатися парадоксальними, але для однодумців вони були цілком логічними.
Історик:
Практика боротьби ставила перед С. Бандерою етичні питання, на які він мусив відповідати вартістю не лише власного життя. Шантажуючи його на допитах життям рідних братів Олександра та Василя, гестапівці вимагали відкликання Акта відновлення Української Держави. Як Провідник він не міг поставити мети всього народу вище від життя братів, і вони загинули мученицькою смертю в Освєнцимі.
Та це ще не вся ціна вибору: наймолодшого брата Богдана гестапо розстріляло в Херсоні, брата дружини - у львівській в'язниці, тещу вбила боївка АК лише за те, що донька була заміжня за Бандерою, у вироку батька слідчий НКВД сформулював вину так: його син - керівник ОУН. Але жорстокість війни, на яку він пішов ще в гімназії, не зробила його, всупереч твердженнямворогів, людиноненависником чи ксенофобом.
На тому Зборі, де Організація вперше обрала Бандеру Провідником, ОУН також уперше підняла гасло "Свобода народам і людині", визнаючи за всіма народами право вільно творити власне життя на своїй землі. Після війни, опинившись в еміграції, Бандера заходився творити Антибільшовицький Блок Народів - Інтернаціонал поневолених. Це про їхню боротьбу він писав: "Проби смерті не витримує те, що є витвором самого життя. А оце мільйони людей, цілі народи в обличчі смерті захищають правди і цінності, які їм дорожчі від самого життя! Бо людська душа походить від Того, Хто споконвіку був перед життям і буде після життя, вічно, а оборона великих правд більше наближає людську душу до Бога, ніж життя".
У цій думці є пояснення, чому фізичне знищення Бандери не вирішило жодного із завдань, які ставило перед собою КГБ. 49років тому він загинув фізично, і відтоді посів своє місце в духовному полі України, в тому ланцюгу "мертвих, живих і ненароджених".
Ось так ми дослідили образ Бандери у історичному плані. Думаю, що вийдуть не тільки історичні, а й художні твори, які розкажуть нам про цю незвичайну людину. Це питання часу!
Учитель. Пам'ятаймо не тільки ім'я Степана Бандери, а й інших видатних борців, які поклали своє життя на вівтар боротьби за свободу й незалежність Української держави. Сьогоднішній день, урок нехай не стане для нас каменем спотикання, а нехай допоможе нам відкрити у собі камінь наріжний.
Слава Україні!
Героям слава!
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Андрухів І. Француз А. Станіславщина : двадцять буремних літ ( 1939 - 1959 ) .- Івано-Франківськ, 2001
2. Баган О. Націоналізм і націоналістичний рух. - Дрогобич: Відродження, 1994
3. Бандера С. Перспективи української революції. - К.: Інститут національного державознавства, 1999. -С.261-263
4. Бедрій А. ОУН і УПА .- Торонто ,1983
5. Дебрицький Р. Два роки з Степаном Бандерою // Літопис Червоної Калини .-1994.-№1-3
6. Дужий П. За яку Україну боровся Степан Бандера?- К.-Львів, 1994.
7. "Історія України в особах: хіх-хх ст Я.Войцехівська (кер. авт кол.) .-К: Україна, 1995.
8. Залізняк Л.Л. Від склавинів до української нації. -К: "Бібліотека Українця", 1997. -С.13
9. Коваль М. ОУН і УПА у Другій світовій війні (документи, матеріали).//Український Історичний Журнал. - 1994.- №2.
10. Косик В. Україна і Німеччина у другій світовій війні. - Львів, 1993
11. "Організація українських націоналістів і українська повстанська армія.-К: Наукова думка,2005.
12. Петровський В.В., Радченко Л. О. Історія України : Неупереджений погляд .- Харків : Школа, 2007
13. Ткаченко С.Н. Повстанческая армия (Тактика борьбы)/ Под общ. ред. А.Е. Тараса / Мн.: Харвест; М.: ACT, 2000
14. "Україна. Історія" Орест Субтельний. Київ , 1994.
15. Чайковський Д. Вбивство Степана Бандери. - Львів : Червона калина, 1993.

 
 

Цікаве

Загрузка...