WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Депортації молдавських священиків у 1945–1947 роках - Реферат

Депортації молдавських священиків у 1945–1947 роках - Реферат

Зиновій (Мажуга) - великий руський старець і ієрарх ХX століття**, під час свого ув'язнення на Уралі, будучи тоді ще в сані ієромонаха провадив своє пастирське служіння, "правлячи служби по пам'яті без книг, сповідаючи й відспівуючи померлих" [6, с. 51].
Отець Василій Цепордей згадує про те, як йому довелося відспівувати ув'язнених ГУЛАГу:
"Власне кажучи, я відспівував усіх померлих. Завчивши напам'ять службу поховання з Молит-велника (Румунська назва богослужбової книги, аналогія Требника. - М. М.), який я отримав через інженера Куликованово від священика Племедяле з Калараша***. Прив'язував кожному на шию скляну пробірку, до якої опускав усі дані померлого, сподіваючись, що їх ідентифікують і за прізвищами зможуть упізнати" [17, с. 97].
Про повсякденні труднощі і страждання, пережиті у ГУЛАГу, отець Василій повідомляє далі:
"Ніколи не забуду як у Росії, протягом восьми років****, щосуботи закопували по 400-500померлих ув'язнених із радянських таборів" [18, с. 2].
Жахливі спогади і страх від пережитого в радянських таборах ніколи не забудуть ті, кому вдалося повернутися живим:
"Життя в таборі постійно було нестерпним. Рятувався від однієї неприємності і на тебе находили десятки нових неприємностей. Офіцери дбали про те, щоби створити для людей лише біль і страждання. Не найшлося жодного, хто б побажав хоч би кому добра. Було відчуття начебто їхні голови зайняті одною лише ідеєю, які б нові труднощі створити і як би знищити людину" [17, с. 90].
Ті священнослужителі, кому вдалося повернутися з депортації на рідну землю, провадили далі свою пастирську місію. Вже 1957 року органи держбезпеки повідомляють про представників Церкви, які повернулися з ув'язнення, і їхні подальші дії:
"З православного духівництва і чернецтва, раніше засуджених за антирадянську діяльність, з місць ув'язнення повернулася 51 особа. Їх усіх призначено до різних приходів або в монастирі молдавської єпархії" [3, с. 363].
Висновок
Отець Василій Цепордей, засуджений на 25 років примусової праці, з яких він відсидів 8 років, пройшовши кілька таборів, включаючи Воркуту [15, с. 502], у книзі "Спогади з ГУЛАГу" говорив:
"Не знаю, чи на цьому білому світлі було організовано злочини подібні до тих, що відбулися в Бессарабії. Тому я вважаю, що справедливо було б заявити про бессарабський народ як про народ-МУЧЕНИК, а про Бессарабію, як про МУЧЕНИЦЬКУ провінцію" [П, с. 157].
Процеси депортації звичайних громадян і священнослужителів мали аналогічний характер.
Сотні тисяч священиків і мільйони віруючих заплатили життям за волю і недоторканність православної віри. Для Православної Церкви Молдови 1940 рік дав початок просуванню комуністичною партією політики атеїзму, і як наслідок, гоніння на служителів Церкви і віруючих.
Молдавських священнослужителів і простих вірних, цих достойних захисників православ'я, які зазнали мук за віру Христову у в'язницях, у таборах суворого режиму, було піддано усіляким жаским тортурам, позбавлено їжі й даху. Але ані страждання, ані злигодні не зломили віру й стійкість духу православних священнослужителів і вірних християн [10, с. 16].
Багато хто з них став моральною підтримкою для всього населення республіки, духовним стрижнем, прикладом, гідним загального наслідування, єдиною розрадою в кого були тільки молитва, віра й надія. Величний приклад, моральна урівноваженість священиків для багатьох ув'язнених ставала стимулом жити далі. Священнослужителі, життя яких раптово завершилася за колючим дротом в'язниць і таборів, незважаючи на тривалі й виснажливі допити й катування, муки й страждання, зберегли в собі твердість духу. Вони не зрадили віру своїх батьків і прадідів, не дозволили розтоптати й опоганити найцінніше людське почуття, що хотіли відібрати єврейсько-більшовицькі карателі, - любов до Батьківщини, традицій, обрядів і багатовікової культури нації.
Через багато років, 27 грудня 1976 р., Бюро ЦК КП Молдавії прийняло рішення "Про стан і заходи для посилення атеїстичного виховання населення республіки", хід виконання якого було розглянуто ЦК КП Молдавії 10 січня 1978 р. Знову і знову виникали питання, пов'язані з активізацією церков і сект, з необхідністю зменшення впливу церковно-сектантських формувань на території республіки, активності віруючих, компрометації керівництва сект, недопущення проведення великих масових виступів членів сект.
Відбувався парадоксальний, з погляду влади, але цілком пояснюваний з погляду нормальної психології людей, процес. Незважаючи на всі намагання, усупереч репресіям і постійному пресингові, Церква вижила, і не тільки вижила, а й почала розширювати свій вплив. Отже, історія боротьби з релігією і Церквою в 40-50-ті рр. у Молдавії свідчить, що будь-які спроби начисто "знерелігій-нити" суспільство - безнадійні і приречені на провал, оскільки заходять у глибоку суперечність із самою суттю людського буття, невигубною потребою людей у Добрі і Справедливості, високій моралі і моральності. І що несправедливішим і аморальнішим ставав курс, проваджуваний владою, тим більшою виявлялася тяга людей до релігії [3, с. 368].
?
Література
1. Николай Флоринский, протоиерей. Памяти Архиепископа Венедикта (Полякова). - Кишинев, 2001.
2. Иосиф (Павлинчук), иеромонах. Кишиневско-Мол-давская епархия в период с 1994 по 1989 год. - Ново-Нямецкий монастырь: Изд-во "Преп. Паисий Величков-ский", 2004.
3. Пасат Валериу. Суровая правда истории. - Ки-шинэу: Изд-во "Моментул", 1998.
4. Пасат Валериу. Трудные страницы истории Молдовы. 1940-1950-е гг. - М.: "Терра"-"Терра", 1994.
5. Петров С., протоиерей. Из Кишиневской епархии // Журнал Московской Патриархии. - № 8. - 1947. -С. 42-43.
6. Чесноков Александр, священник. Глинская Рож-дество-Богородицкая пустынь и ее знаменитые старцы XX столетия. - Загорск, 1991.
7. Хроника // Журнал Московской Патриархии. - № 1. - 1947. - С. 15.
8. Goma Paul. Saptamina Rosie 28 iunie-3 iulie 1940 sau Basarabia si evrei. - Chisinau: Museum, 2003.
9. Martirologiu rominesc din Basarabia // Locasuri sfmte din Basarabia. - Chisinau: Editura "Alfa si Omega", 2001. - C. 236.
10. Marturisitorii de dupa gratii. Slujitori ai Bisericii in tem-nitele comuniste. - Cluj-Napoca: Editura Arhidiecezana Cluj, 1995.
11. Munteanu Ion. Repatriati in inimele noastre // Ort-hodoxia. - An. II (2003). - Nr. 11. - C. 2-31.
12. Munteanu Ion. Repatriati in inimele noastre//Ortho-doxia. - An. Ill (2004). - Nr. 12. - C. 12-18.

 
 

Цікаве

Загрузка...