WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Микола Аркас і його ’’Історія України-Русі’’ - Реферат

Микола Аркас і його ’’Історія України-Русі’’ - Реферат

ілюстраторів книг творів Т.ГШевченка - П. Сластьоном. Та на то йчас у М.Аркаса з'явилася нова сфера творчих пошуків - він почав вивчати історію україни. Зпочатку нинішного століття М.Аркаса глибокого знайомства з документальними матеріалами, а також з друкованим доробком професійних істориків.
Аркас мав досить багату власну кількатисячну бібліотеку з українознавчої проблематики, яку поповнював протягом усього життя. Передплачував різноманітну періодику, старанно фіксуючи в ній щонайменшу замітку, будь-який малюнок, що й згодилося йому пізнішше, коли він готував свій рукопис до друку.
Ілюстраціям М.Аркас надавав неменше ваги, ніж тексту, бажаючи зробити видання популярним. Ось характерний уривок з чернетки одного зйого тодішніх листів, адресованих багатьом кориспондентам у різних містах: '' чи не порадили ви б мені, де й у яких книжках знайти для моєї історії портрети Гедеміна, Вітовта, Стефана Баторія, Владислава IV і пізніших королів польських.
М.Аркас налагоджує не тільки офіційні контакти з книгарнями, бібліотеками і видавництвами, а й знаходить компетентних людей, схильних підтримати його дослідницький інтерес, сприяти придбанню відповідної літератури у найбільших вітчизняних центрах; Києві, Петербурзі, Одесі, Львові та інших.
М.Аркас непобоявся вступити в ділові відносини з особою, переслідуваною за революційну діяльність царською охороною.
З нею мав справу Василь у Києві ще у 90-х роках, коли навчався у гімназії, а потім на історико-філософському факультеті університету. Поліція завела на бунтівливого юнака справу в якій фіксувалися крамольні діяння Доманицького ( 1877-1910) оплановував цей рукопис 1907року у Петербурзі, здійснюючи безпосередній нагляд за його друкуванням.
В період революції 1905-0907років царська охранка інкрімінувала Василеві та його брату Платону інціативу застосування 1905р. у їх рідному селі Колодистому на Київщині селянської споживної кооперації, читання селянам різної забороненої літаратури з тим щоб виховувати іх у дусі соціал-демократичних ідей.
В кінці липня 1905року Платона заарештували, а Василь за кілька до того виїхав до того з села і більшеине повертався. Протягом двох років поліція розшукувала В.Доманицького по всій країні, його фото і опис прикмет одержали всі губернації і повітові жандармські управління, а він іцей час мешкав на квартирі друзів у самій столиці Російської імперії.
Більше того займався активною політичною діяльністю
Журналістикою науково-творчою і редакторсько-видавничою діяльністю зокрема допомагав готувати промови селянським депутатам з України у Державній Думі спіробітничав у виданні петербурської періодики часів першої російської революції. Публікував тут свої нариси і наукові літературознавчі розвідки пов'язані з дослідженням творчої спадщини Т.Шевченка Марка Вовчка, П.Куліша. В той же період у Львові вийшли окремим виданням брошуриДоманицького з історії українського населення Галичини та Буковини. Доманицький у зв'язку з загостренням хвороби (туберкульоз легенів ) виїхав на лікування за кордон .
Редакторською роботою М.Аркас залишився цілком задоволений .Друзі -однодумці щиро вітали талановитого автора і висококваліфікованого автора книги , семитисячний тираж , якого розійшовся протягом кількох місяців -явище рідкісне на той час , особливо для книги , виданої українською мовою . Після виходу у світ книги М.Аркас одержав багато схвальних і одночас вимогливих листів , автори яких дякували за першу написану книгу українською мовою , доступню розумінню навіть малоосвітченним людям з історії України , підкреслюючи велике значення для піднесення національної та історичної свідомості народу,дорікали за недостатній тираж, вимагали другого видання .
За написаний же М.Аркасом вірш''На смерть лейтенанта Шміта''.
Він допомагає великому розумінні демократичних основ світогляду автора і оспіваного ним славнозвісного героя першої російської революції:
Прощайте ,браття, я вмираю…
Не буде Шмідта, але є
Багато Шмідтів в нашім краю
Зі мною йде не умре ,
Її вам, друзі ,доручаю .
Я бачу все життя нове,
Нове ,щасливе ,вільне, братське ,
Задля всіх рівне, дороге …
Іде воно, воно іде …
Безповоротне і могутне
Як повідь бистра весняна
Все на шляху своїм змива…
Радують вісті Аркаса з столиці Російської імперії про зародження українського національного парламентаризму та ще пов'язаних з діяльністю селянських депутатів у Державній думі.
М.Аркас і сам намагається втутися у визвольну б -бу пнріоду революції 1905-1907 років.Найулабленішою сферою його діяльності стає просвітня діяльність ,яка завжди була на Україні якнайтісніше пов'язана з визвольним рухом за право вільного розвитку української к-ри і мови ,а у роки першої рос. Революції і поготів висунулася на передній край ,бо стусувалась загальнонародних інтересів , навколо яких згуртувавалися різнорідні класи і соціальні верстви інтелігенції.
Один з сучасників М.Аркаса і до того ж спеціаліст в галузі історії В.Біднов так оцінив історіографічний факт виходу в світ Аркасової книги:"Ні одна книга в світі крім Кобзаря не мала текого успіху, який випав на долю Аркаса;його купували ,читали із захопленням і щиро дякували авторови за книгу , надсилаючи до нього листи . Було видно що автор зрозумів ту потребу в популярній історії України , котра почувалася в широких колах громадянства .
Так само в період нашої революційної перебудови дуже посидився потяг до пізнання свого минулого.Після смерті Аркаса Доманицький сподівався завершити підготовку до друку другого видання з виправленням фактичних неточностей і з необхідним доповненням .Та на жаль тяжко хворий ,він здатний був працювати тільки у напівсилі , здебільшого у лікарні.Хворого в останній стадії туберкульозу найбільше хвилювали сумні вістки з України.,дн зміцніли внаслідок проведених царських реформ знову перейшло в наступ проти сил революції,прогресу і демократії.
Список літератури:
1. М.Аркас "Історія України Руси "/
2. Новицький "Книга об Аркасе" Україна 1959р.-с.169.
3. Кауфман М.М. Аркас .Нарис про життя і творчість .
4. О.І. Шалагінова "Історія стародавнього світу".
Київ 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...