WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках - Реферат

Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках - Реферат


Реферат на тему:
Висвітлення концептуальних питань шкільної історії в сучасних російських шкільних підручниках
Об'єктом нашого дослідження є російські шкільні підручники з нової історії (точніше, розгляд у них проблем нового часу). Окрема тема - це новий час і ранній новий час у вузівських підручниках. Власне, можна казати про один - підручник - для університетів за редакцією професора Карпова. Що стосується підручників для педагогічних вузів, то з радянського часу ця тема й досі лишається незакритою. Немає жодного підручника, який замінив би старі посібники за редакцією М.Колесницького та В.Семенова. Зараз цим питанням займається група вчених і найближчим часом, сподіваюсь, підручник буде виданий. На сьогодні в Росії за курсами Нової історії ХVІ-ХVІІ століть(7 клас) та ХІХ століття (8 клас) паралельно діють 8 підручників. Серед них і підручник українських авторів Л.Жарової та І.Мишиної. Для порівняння, з історії середніх віків нараховується 11 підручників. Звісно ці підручники неоднакові. Одні з них написані в більш традиційному стилі, інші - з використанням інноваційних підходів. У цілому ж, серед підручників з нової історії розбіжностей менше, ніж з історії середніх віків. У них чітко визначено канонічний набір тем. Можливо, це пояснюється тим, що в них дія відбувається протягом приблизно 3 століть, а це все ж таки значно менше, ніж 1000 років середньовіччя.
В підручниках з історії середніх віків було суттєво переглянуто змістовий бік, з'явилась маса нових історичних фігур, про які не йшла мова раніше. Цей процес оновлення розпочали в свій час автори підручника з історії середніх віків М.Бойцов та Р.Шакуров. Наприклад, у їх підручнику раннього середньовіччя з'явився Фрідріх ІІ Гогенштауфен, чого в шкільних підручниках раніше не було.
У новій історії набір тем та історичних фігур порівняно малий. Значно більше нового стосовно трактування подій та явищ. В основному, хронологічні рамки цього періоду окреслюються однаково. Хоча бувають випадки, що мене дивує, коли новий час вміщують у рамки 1500-1800 років, хоча значно логічнішим є рубіж ХV-ХVІ-ХVІІІ - початку ХІХ століть.
Якщо говорити про межу, що відділяє середньовіччя від нового часу, то в згадуваній періодизації, якої дотримуються не всі російські історики (але яку приймають автори шкільних підручників) вона проведена чітко. Натомість у вузівських підручниках можна побачити, що період ХVІ - першої половини ХVІІ століть віднесено як до середніх віків, так і до нового часу. Наприклад, у другому томі вузівського підручника з історії середніх віків цей період позначено пізнім середньовіччям і раннім новим часом.
Мені здається, що насправді не останню роль у подвійному статусі цього періоду зіграла та обставина, що відповідна кафедра не хоче віддавати його кафедрі нової історії. Адже проблематику, пов'язану з Х.Колумбом, М.Лютером та релігійними війнами, логічніше обговорювати з тими, хто займається часом Жанни д'Арк чи хрестовими походами, ніж з тими, хто вивчає робочий рух у США кінця ХІХ століття. Якщо говорити про фактичну межу середньовіччя й нового часу, то Великі географічні відкриття потрапили в шкільних підручниках до середньовіччя, що не є правильним, оскільки це суперечить установленим критеріям їх хронології. Розпочалися вони в останній чверті ХV століття й продовжувались майже до середини ХVI, впливаючи більше на новий час, аніж на середньовіччя. З цієї причини деякі підручники в першій частині нової історії фактично не містять розповіді про Великі географічні відкриття. В моєму підручнику лише дві сторінки присвячено цьому явищу та його наслідкам.
На мою думку, несправедливою є встановлена межа між першим та другим періодами нової історії. Традиційно Французька революція зараховується до першої частини нової історії, а наполеонівська епоха - до другої (з 1799 року). Виходить, що наполеонівська Франція відділена завісою від Французької революції кінця ХVІІІ століття, тому діти, коли переходять до вивчення часів Наполеона, зовсім забувають про Французьку революцію і їм доводиться нагадувати. Але головне те, що у співвідношенні з тривіковим періодом першої частини нової історії друга її частина є менш перевантаженою. Ми з моїм співавтором С.Буріним написали обидві частини, розраховуючи на те, що школярі, які навчаються за першою частиною нашого підручника, навчатимуться й за другою. Ми перенесли матеріал про Французьку революцію кінця ХVIІІ століття до другої частини. Цим ми розвантажили першу частину, хоча й створили нові проблеми, відділивши Французьку революцію від старого порядку, епохи просвітництва й американської революції.
Якщо говорити про структуру підручників з нової історії, слід відмітити, що в більшості авторів вона схожа, але є й розбіжності в групуванні матеріалу. Ніхто з авторів не намагається розглядати період ХVІ-ХVІІІ століть як єдине ціле, в ньому виділяють дві або три частини. Це може бути поділ на ХVІ-ХVІІ-ХVІІІ століття, як у підручнику Н.Захарової, чи поділ на ХVІ-ХVІІ й окремо ХVІІІ століття. Ми пішли останнім шляхом. Але можливим є кожен з варіантів. Якщо візьмемо поділ на три століття, то для Англії, в якої ХVІ чітко відмежовується від ХVІІ - часу славної революції й кінця століття як завершення цього циклу, цей поділ буде виправданим, чого не можна сказати про інші країни.
Актуальними лишаються питання: які теми структурно виділяти та в якому порядку їх розташовувати. Можливим є варіант, коли проблематика раннього нового часу починається з культури Відродження чи коли курс відкриває матеріал про Великі географічні відкриття, а потім іде тема, присвячена культурі відродження. Мені здається, що логічніше розпочинати з Великих географічних відкриттів, оскільки саме від них легко перекинути місток до економіки як наслідків цього явища.
Проблеми політичного розвитку та європейського абсолютизму, а також реформації в російських підручниках об'єднано в єдиний блок. У ряді європейських країн політичний розвиток важко відділити від релігійних питань, пов'язаних з реформацією у Франції, Англії, Німеччині.
Ще одне питання: чи варто структурно виділяти Англійську революцію у вигляді окремого блоку. В сучасних

 
 

Цікаве

Загрузка...