WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → "Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р. (конспект уроку) - Реферат

"Чорна рада". Художнє осмислення історичного минулого. Реалістичне і романтичне у зображенні подій 1663 р. (конспект уроку) - Реферат

основі.
Виплеканий народною уявою химерний козак Мамай, характерництво запорожців, героїчні мотиви народних дум і пісень про волелюбних представників козацтва - не справжні джерела образу Кирила Тура. Саме в цьому виявляються в даному образі романтизовані риси національного характеру.
Путівник. А є вромані "січовий дід" Пугач. Він втілення кращих запорозьких традицій. Я думаю, що ви зі мною погодитеся.
Оповідач В образі "січового діда" Пугача втілено кращі запорозькі традиції.
Він всюди бореться за правду: то з'являється з міщанами у світлицю, Гвинтовки і вимагає повернути їм не по праву захоплені воли: "Послухай, пане князю, ти мене, старого Пугача,- каже поважно січовий дід. - Старий Пугач ні для кого в світі душею не покривить. Нехай міщани дечим і поживились од козаків у польську заваруху, та вже ж і козаки почали тепер наш мати "їм шиї справді по-шляхетські. Засівши в їх магістрати, в ратуші, старшина козацька орудує їх війтами, бурмистрами і ранцями, як чортяка грішними душами. Коли тобі полковник дав займанщину, то нехай воно так і буде; тільки є не обіжай добрих людей, верни їм їх воли".
Він відшукує Кирила Тура, коли той порушив запорозькі звичаї, і вимагає судити його.
"- А що, вражий сину! Зоп'явсь уже на кош? Одпас уже товсту мармизу? Поїдьмо до коша на розправу. Ти думаєш, ми дурно насипали божому чоловікові шапку талярів? Пакосник ти паскудний! Поганець! Загладиш ти в нас сьогодні увесь сором, що наробив товариству! Убирайсь лиш, гаспидський сину! Сідлай коня! Тебе б треба, взявши за шию, вести до образу на вірьовці. Як собаку, та вже я честь на собі кладу: пограй уже, так тому й бути, в останній раз на коні"!
Під; час покарання Кирила Тура він найсильніше б'є його києм. А після покарання "батько Пугач" прийшов на трапезу до Кирила Тура, і то вже була велика честь усьому куреневі.
На Чорній раді Пугач активно підтримував Брюховецького, та коли побачив, що Брюховецький, захопивши гетьманську булаву, швидко виявив свою зневагу до старих запорожців, він рве стосунки з гетьманом, захищає демократичні запорозькі звичаї.
"- Ми таки й підемо, гаспидів сину!- каже батько Пугач.- Ти нас не випихай коліном. Тільки добре собі запам'ятай, що брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся. Плюйте, братці, на його гетьманство! Ходімо до своїх куренів!"
Путівник. Почали ми свою мандрівку з хутора Хмарище і закінчуємо її теж на хуторі Хмарище. Ми ще не сказали про те, що прикрасою сім'ї Череваня є його дружина та дочка Леся. Обидві вродливі, чемні, лагідні, щирі і душевні. Але обидва образи жінок у романі посідають другорядне місце.
Привабливість їх криється в народнопоетичній стилізації портретів, які показує Куліш на тлі ідилії заможного козацького життя. Такою ідилією і закінчується "Чорна, рада": з Лесею одружується Петро Шраменко (син того самого паволоцького полковника Шрама) і на хуторі Хмарище і запанував спокій "мов ізроду й хуртовини не було".
1-й критик. Я як критик вважаю, що письменник, зумів відобразити в романі багато правдивих картин з історії України. Часом він, одступаючи від художнього змалювання подій, намагається публіцистично дати їм свою тенденційну оцінку.
2-й критик. У романі Куліша "Чорна рада" письменник відобразив класовий, характер подій, показав народні маси і козацьку старшину. І тому з цього погляду роман є не тільки історичним, а й соціальним твором.
1-й критик. Роман Куліша відіграв значну роль у розвитку української художньої прози. Захоплюючий сюжет, яскравість образів, майстерність . композиції, загостреність ситуацій обумовили високу читабельність твору, в якому відбиті історичні події, живий колорит епохи. Роман "Чорна рада" увійшов у класичну спадщину української літератури. Створення першого історичного роману треба розглядати як значний успіх в процесі становлення нової української літератури.
Учитель. Я хочу доповнити, що роман Куліша свого часу був високо опінений Т. Шевченком, І. Франком. Т. Шевченко писав: "Спасибі тобі, богу милий друже мій великий, за твої дуже добрі подарунки і особливе спасибі за "Чорну раду". Я вже її двічі прочитав, прочитаю і третій раз і все-таки не скажу більш нічого, як спасибі".
Перегорнуто останню сторінку роману. Ви складали план уроку і думаю, звернули свою увагу на основне в розповідях.
III. Обговорення планів
1. "Чорна рада" - перший історичний роман в українській літературі.
2. Історично правдивий образ Брюховецького.
3. Яким Сомко - "щирий і незлюбливий лицар".
4. Полковник Шрам - поборник об'єднання України, прихильник міцної гетьманської влади.
5. Заможний хуторянин Черевань.
6. Проблема роману - народ і герой, народ і співець.
7. Втілення кращих запорозьких традицій в образі "січового діда" Пугача.
8. Образ мужнього, химерного вдачею воїна-лицаря Кирила Тура.
9. Роль роману "Чорна рада" у розвитку української художньої прози.
Складний план
1. Історична основа роману.
1) Ворогування між окремими групами козацької верхівки.
2) Боротьба між претендентами за гетьманську булаву.
2. "Чорна рала" - соціальний роман з українській літературі.
3. Показ благородства героїв, їх здатність на одчайдушні вчинки, на самопожертву.
4. Зображення боротьби різних ідейно-естетичних напрямів, в основі: яких були різні погляди на взаємини співця з народом.
5. Образи головних персонажів.
1) Кирило Тур - найяскравіший романтичний образ.
а) Велика енергія;
б) хоробрість, лицарство;
в) щира вірність товаришам.
2) Пугач - "січовий дід" - борець за правду.
3) Полковник Шрам - поборник об'єднання України, прихильник міцної гетьманської влади.
4) Брюховецький - підступна, зрадлива, мстива і властолюбна людина, авантюрист.
5) Мрія Сомка -об'єднати обидві частини України.
6. Роль роману в розвитку української художньої прози.
Далі дається характеристика й оцінювання складених планів.
Потім учні переходять до закріплення уроку. Вони відповідають на запитання вчителя.
- Що показав письменник у романі?
Письменник у романі показав соціальні суперечності між багатою верхівкою й незаможними шарами українського суспільства, подав широку панораму української дійсності в перші роки після смерті В. Хмельницького; розкрив незадоволення низових верств козацтва та міщанства політикою козацької старшини, яка дбала насамперед за зміцнення своїх феодальних привілеїв; намагання переяславського полковника Сомка об'єднати Лівобережжя з Правобережжям і в союзі з Московською державою зламати ще численних прихильників польської орієнтації, а отже, й зміцнити позиції козацької старшини.
- Чому так названо твір?
- Що зрозуміли ви з виступів?
- Які відповіді вам найбільше вподобались і чим саме?
- Які оцінки кожна виставити?
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання

 
 

Цікаве

Загрузка...