WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Історія УПА: історіографія, архіви, спогади - Реферат

Історія УПА: історіографія, архіви, спогади - Реферат


Реферат
Історія УПА: історіографія, архіви, спогади
?
План
1. Тема ОУН-УПА в працях українських істориків та інших дослідників.
2. Створення УПА - причини виникнення, структура.
3. Характеристика життя й подвигів справжнього українського героя - Голового Командира УПА Р. Шухевича.
4. Бойові дії УПА в 1942-1943 рр.
5. Піднесення національно-визвольного руху в 1944 р..
6. Перша конференція поневолених народів Східної Європи та Азії.
7. Створення Українського Революційного Парламену - УГВР.
8. Закордонні рейди УПА.
9. Трагічна статистика злочинів більшовиків проти свідомих українців.
10. Феномен УПА в сучасному світі.
"Історія УПА: історіографія, архіви, спогади"
Знайте, що такої героїчної доби взагалі не знає історія людства. В тінь пішли прославлені досі Фермопіли… На героїзмі УПА і визвольно-революційного підпілля будуть виховуватися нові українські покоління. Боєць УПА і українский революціонер заступить місце мужнього спартанця в історії людства.
Генерал Т.Чупринка (Роман Шухевич)
…1939 рік - пакт Молотова -Ріббентропа, позитивні оцінки фашизму на сторінках раянських газет, поділ Польщі, дії радянської армії на Західній Україні, - ці та інші події довго чекали та ще й досі чекаюь на своє спавжнє тлумачення. Надії народу Західної України на свободу і братерство зі Східною Україною виявилися марними. За неповних два роки радянської влади на Західній Україні було репресовано понад 1,5 млн. чоловік. А розстріляних? Лише у Львові їх було 10 тис., у Вінниці - 3 тис.. І так у кожному місті… І це лише на початку війни, перед вступом німців на територію України. Досі не розкриті імена тих, хто давав команду розстрілювати засуджених… Хто міг любити таку владу?
22 червня 1941 року розпочалася німецько-радянська війна. З відходом радянських військ у Львові силами проводу ОУН 30 червня 1941 року був оголошений "Акт проголошення відновлення Української держави", прем'єром нового уряду став Ярослав Стецько. Гітлер казився з люті, що українці створили свій незалежний уряд. Степана Бандеру і майже всіх членів уряду було арештовано. В гестапо загинув провідник ОУН Іван Климів. З цього часу починається вже гітлерівський терор проти нашого народу. Арешти, концтабори, розстріли. Народ масово гнали на рабську працю в Німеччину.
"Акт проголошення відновлення Української держави" та благословення митрополита Андрія Шептицького були широко оприлюднені, в тому числі й через львівську радіостанцію, захоплену Українськими Національними Зборами.
Ці та подальші шляхи формування і діяльності ОУН-УПА висвітлені в багатьох фундаментальних працях українських істориків В.Косика, П.Мірчука, В.Сергійчука, М Лебедя, В. Северина, С.Гамалая, Г.Бурнашова та інших дослідників цієї раніше утаємниченої теми.
Отже, створення УПА припадає на козацьке свято Покрови - 14 жовтня 1942 р. "УПА стала унікальним явищем ХХ століття, за яким - героїзм і трагедія, віра і забуття, самопожертва й осудження. Сотням тисяч українців у сорокових , в розпалі Другї світової війни здалося, що незалежна Україна можлива вже тоді. І вони піднялися з колін…", - писав Г. Бурнашов в книзі "Лицарі честі і чину".
Перший відділ Української Повстанської Армії зорганізував на Поліссі в жовтні 1942 року Остап, військовий референт Краєвого Проводу ОУН на Північно-Західних землях. Справжнє ім'я Остапа - Сергій Качинський. Він був сином православного священника на Поліссі, а також колишнім старшиною польської армії.
Причиною того, що перший відділ УПА повстає саме на Поліссі було те, що тут крім німецьких утисків взнаки населенню давалися ще більшовиькі партизани та польські "пляцуфки".
В подібному положенні до Полісся була й сусідня Волинь. Тому й тут вже осінню 1942 року повстає сотня УПА під командою сотника Довбешки-Коробки (справжнє прізвище - Перегійняк, уродженець Волині, визначний член ОУН).
УПА була створена для захисту українського населення. Структура її повязувалася по територіальному принципу і поділялася вона у звязку з цим на чотири групи: УПА-Північ, УПА-Захід, УПА-Південь, УПА-Схід. Вони в свою чергу мали Воєнні Округи, а Воєнні Округи - Тактичні Відтинки, тактичною одиницею яких був курінь. Курінь УПА мав у своєму складі три-чотири сотні. У сотню входило 3 стрілецькі і одна кулеметна чота, а до чоти входило 3 рої.
У вересні 1943 року Головне командування УПА відокремилося від проводу ОУН й утворився пост Головного Командира УПА, на який був призначений підполковник Роман Шухевич (постановою УГВР 9 лютого 1946 року йому було присвоєно звання генерал-хорунжого з датою старшинства від 22 січня 1946 року).
Згадавши ім'я цього видатного полководця, вважаю за потрібне дати більш повну характеристику життя і подвигів справжнього українського героя.
Першим в українській літературі, хто довів і назвав Головнокомандувача УПА Романа Шухевича українським полководцем був Г.Бурнашов у своїй книзі "Полководець УПА", на основі якої я викладу матеріал про Р.Шухевича: " Постать генерал-хорунжого УПА Тараса Чупринки - Романа Шухевича - чи не найяскравіша і романтична. Він міг стати видатним математиком або музикантом, а став великим воїном, бо нація вимагала від своїх синів жертовного сповнення свого обов'язку - захисту її життя і свободи. Роман Шухевич був ідеалістом, лицарем, романтиком від народження, генетично, по крові, і ці притаманності піднесли його над буденним сприйняттям світу, зробили героєм, що цей світ здобуває. Він ніколи не вивишувався, вражав скромністю, воював безстрашно, аж зухвало, здобув безмежну любов народу і став його Славою. Шухевич справді був тим українським Генієм, що народжується раз у століття…
Роман Шухевич був українським інтелігентом найвищого рівня: крім української, добре володів польською, німецькою, англійською, старогрецькою мовами, латиною, чудово знав літературу, архітектуру, сам прекрасно грав на фортеп'яно, з дитинства наполегливо займався різними видами спрорту, а шістнадцятилітнім юнаком у 1923 році встановив два рекорди України - з бігу з перешкодами на 400 метрів та в плаванні на 100 метрів…
Коріння генеалогічного дерева родини Шухевичів бере свій початок в селі Раківці, що на Городенківщині, Івано-Франківської області, понад 160 років тому. Воно починається від пароха

 
 

Цікаве

Загрузка...