WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Подорож у Козацькі часи - Реферат

Подорож у Козацькі часи - Реферат

сталися обмеження в козацькій території .
На Дніпрі , перед Кодацьким порогом , поляки збудували міцну фортецю Кодак ,щоб перетнути шлях запорожцям із Січі в Україну і втікачам з України на Січ . У Кодаку стояла добре озброєна залога . Король вважав , що нарешті він приборкав Україну і козацтво . Та не тут то було . Іскру до нового полум я боротьби кинув Богдан Хмельницький . Не допомогли ні військові залоги , ні погрози , ні кари , ні та ж фортеця Кодак . Пам ять про власну державність , часів Київської Русі , права і вольності України , коли вона входила до складу великого князівства Литовського , жила в народі . І Хмельницький був першим гетьманом , який рішуче повів козацьке військо , та й не тільки козаків , а й селян , шляхту , міщан на боротьбу за волю .
Богдан Хмельницький . Шлях до волі .
Син заможного козацького сотника Б.Хмельницький здобув хорошу на той час освіту . Змолоду був під наглядом батька , вправлявся у військовому мистецтві, брав участь у сутичках з татарами .
Недовго був у турецькій неволі , а після того осів у родовому хуторі Суботові поблизу Чигирина . ( Ставши гетьманом Хмельницький зробив Чигирин столицею своєї держави ) . Потім вписався до козацького реєстру . Його обрали чигиринським сотником .
Одного разу , коли Хмельницький був на службі , польський шляхтич пограбував його хутір і вбив сина . Хмельницький подав до суду , але його самого було увязнено . Врятувавшись , він подався на Січ .
Хмельницький швидко перпконав козаків, що час братися за шаблі . Роздмухуючи вогонь народного гніву, він нажив поваги серед козаків . Тому його було обрано гетьманом Січі .
Багато боїв мав Богдан . У славі повертався він в Україну . По містах і селах гетьмана зустрічали , як рятівника . Пишно вітали переможця і у Києві . Але у 1657 році , в Чигирині помер гетьман , патріот , син України - Богдан Хмельницький . Поховано його було в церкві у Суботові .
Так Україна залишилась на роздоріжжі, на самому початку відбудови своєї держави .
3
На жаль гетьману Хмельницькому не вдалося втримати у складі своєї держави західні землі : Поділля, Волинь;_Галичина досить швидко знову опинилася під польським пануванням , Закарпаття ж увесь час залишалося під владою Угорщини . На правобережжі гетьманував Павло Тетера , а на лівобережжі - кошовий Іван Брюховецький .
Іван Богун .Іван Богун один із найближчих сподвижииків гетьмана Хмельницького , користувався його довірою і приязню .
З явився на світ він у родині дрібного українського шляхтича і досить швидко потрапив у вир козацького життя . Брав участь практично в усіх битвах козацького війська .
Після смерті Хмельницького він продовжував боротись за волю України , аж поки не потрапив у полон до поляків. Король звільнив його та згодом знову заарештував і розстріляв .
Так і загинув один з тих про кого кажуть : він жив заради України !
Іван Сірко . Славний козарлюга , січовий отаман , Іван Сірко завдяки своїм розуму та сміливості зажив великої поваги серед козаків . Усе своє життя провів у війнах і походах . Був на засланні . Та все ж повернувся на Січ і знову став кошовим отаманом . Не полічити всіх боїв кошового Сірка . До самої смерті міцно тримав козацьку шаблю в руках кошовий отаман .
Гетьман Іван Мазепа . У 1687 році новим гетьманом став іван Мазепа , що був до того генеральним осавулом. Його гетьманування було найтривалішим - 22 роки . (Хмельницький гетьманував 9 років , Сагайдачний - 12, Самойлович - 15 , Скоропадський - 13 ).
Родом Іван Мазепа з правобережжя , із села Мазепинці , неподалік Білої Церкви. Змолоду він отримав гарну освіту , вчився у європейських університетах . Жив у Франції , Голандії , бував у Німеччині та Італії , потім став на службу до польського короля . Згодом Мазепа подався на Запорожжя до козаків , служив гетьманам Дорошенку та Самойловичу. Не раз його посилали вирішувати різні справи до Криму , Москви . А після у вязнення гетьмана Самойловича старшина обрала Мазепу гетьманом Мазепа був дуже розумним . Придумував різні плани щоб обдурювати царів і королів .
Один із планів Мазепі не вдався , і йому довелося із одним королем утікати в турецькі володіння . І того ж таки 1709 року Мазепа помер . Після нього були ще деякі гетьмани , але ті не здобули такої слави як Мазепа , Хмельницький , Сагайдачний .
Скасування Гетьманщини . Наступна російська цариця - Катерина ІІ узявшись за " поліпшення" устрою в державі найперше наказала скасувати гетьманщину . Сталось це у 1764 році . Так і закінчилась доба гетьманщини . Також цариця скасувала козаччину і закріпила обов язкову панщину .
Невитримуючи панщини , утисків віри , наруги над українськими звичаями , селяни повставали . Збиравшись у ватаги , нападали на панів, грабували маєтки, палили, мстилися за кривди.
4
Цих людей називали гайдамаками . Провідником їх став Максим Залізняк . У 1768 році було найбільше повстання . Завдяки тому , що до них приєднався уманський сотник Іван Гонта , гайдамаки виграли бій . Потім вони обрали Залізняка гетьманом , а Гонту - уманським полковником .
В західних землях протести втілювалися у виступах опришків . Найвідоміший з їх ватажків був Олекса Довбуш , який відбирав у багатих майно і ділив поміж біднотою і селянами .
У козацьку було зведено нові собори у Києві , Чернігові , львові . Будувалися і школи, і церкви, і шпиталі з дерева . Та, на жаль, оскільки дерево - нестійкий матеріал, лише окремі деревяні будівлі дійшли до нас у первісному вигляді.
Україна по праву може пишатися багатьма своїми синами і дочками, які боронили їїправа і шаблею і словом. Їх було чимало - гетьманів, полковників, простих вояків, письменників, художників, просвітників. І всі вони жили заради України, її свободи і незалежності.
5

 
 

Цікаве

Загрузка...