WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Подорож у Козацькі часи - Реферат

Подорож у Козацькі часи - Реферат


Р Е Ф Е Р А Т
НА ТЕМУ
ПОДОРОЖ У
КОЗАЦЬКІ
ЧАСИ
Ой, у полі могила, широка
долина
сизий орел пролітає
Славне військо запорізьке
У бій виступає .
Всухаймося в слово козак і почуємо посвист шаблі, шерхотіння степової тирси, грізне й переможне Слава . Що то за люди були козаки , чому їх так називали , що вони зробили для України .
Козак - слово, ймовірно, турецьке . Означало воно вільну людину , яка жила воєнним промислом . Перші відомості про козаків містяться в писемних джерелах , які стосуютіся ІХ століття .
Степи подніпров я , які лежали пусткою , незважаючи на те , що дуже потерпали від татар і турків , усе більше приваблювали українців ( хоч серед козаків були і представники інших народів ) , які тікали сюди від панщини , утисків польської шляхти, або просто тих людей, що шукали волі , здобичі , воєнної слави. Вони гуртувалися тут , населяли землі по Дніпру , полювали звіра , ловили рибу , ставили фортеці , а голвне - боролися з турками і татарами .
Життя, повне небезпек , де вся надія на шаблю , силу та прудкого коня , манило до себе відважних людей. Українське козацтво складалося найсміливіших найвідчайдушніших , найсильніших - слабкі тут не виживали і не йшли в козаки .
Осередком козаччини стало Запорожжя - південні степи за порогами Дніпра . Вважається , що першу козацьку фортецю , свою першу столицю - Січ - козаки звели на острові Хортиця . Ймовірно , що її збудував князь Дмитро Вишневецький . Він був і першим козацьким гетьманом . За час існування козацтва місце розташування Січі декілька разів змінювалося .
На Січі зберігалися зброя , скарбниця , човни . Козаки не любили розкошів, проте зброю , особливо шаблю , мали найкращу . Того , хто пропив свою шаблю , з ганьбою виганяли з Січі . Усі разом козаки називалися Лицарством ,, , ,, Товариством ,, . Козацтво Січі становило Кіш , що поділявся на курені - військові одиниці , до яких входила певна кількість козаків. Куренем також називалося і житло , де жили козаки . Старший в Коші - кошовий отаман .
До Січі приймали усіх , хто приходив .Козаки голили волосся , залишаючи на голові лише чуб - оселедець та вуса . Одягалися в білі сорочки та шаравари- широкі, ,,як Чорне море ,, , - казали вони . Носили свити , жупани , кожухи . На ногах - чоботи .
Під час війни, у поході слово і наказ гетьмана були вищим над усе.
1
Зрадників , тих , хто не виконував наказів, або залишав товариша у біді,
пиячив у похоі ,- карали смертю . У мирний час частина козаків працювала у власному господарстві : розводила худобу , нацбільше - коней , ловила рибу , збирала мед . Те все міняли на хліб та інші речі .
Відвага і хоробрість козацтва ставали відомі по всій Україні , особливо українське козацтво уславилося своєю боротьбою з татаро - турецькими нападниками . Пам ять про них збереглася у піснях і думах .
…Далеко по степу розкидані так звані фігури- високі дерев яні вежі з бочкою смоли на самому версі . Біля них чатують по кілька козаків . Як тільки нацдальший з козацьких загонів помічає татарську орду , то одразу запалює свою фігуру . Побачивши на сусідній фігурі дим , козаки одразу запалюють свою фігуру , і так чиниться з фігури до фігури , передаючи таким чином звістку про напад аж до Січі . Таким же чином звістку про напад , через кілька годин знали на західних і північних землях .
Не завжди козаки чекали , коли на них нападуть вороги , а й самі йшли походами на них .
Козацький флот у кращі часи налічував до кількох сотень човнів - чайок. Наладнавши свої човни сміливці пливли Дніпром і Чорним морем , добиралися до турецьких володінь .
Вплив Січі поширювався на більшість земель України. Швидко козацтво стало відчутною силою . Тому польський уряд створив реєстр (Платна служба, на яку вступали козаки).
Проте більша частина козацтва завжди була осередком спротиву панування Речі Посполитої на Україні .
Гетьман Сагайдачний .Одним із козацьких ватажків , який намагався не силою , а мирно відстоювати права козацтва в Україні , був гетьман Петро Конашевич - Сагайдачний . Родом він був з Галичини . Юнаком опанував науки в Острозькій академії , був високоосвіченою людиною , володів кількома мовами , мав і велике вміння досягти поставленої мети . Приставши до козаків , швидко зажив серед них поваги , особливо вдалими походами проти татар і турків .
Сагайдачний не воював з поляками . Основою свого життя він вважав боротьбу з турками і татарами . У битві під Хотином 1621 р. Сагайдачного було важко поранено. Помираючи , він заповідав частину свого майна Київському і Львівському братерствам . Так і не видужавши Сагайдачний помер у Києві . Поховано цого поряд із собором Братського монастря .
Усталене за Сагацдачного козацьке життя після його смерті порушилось . До запоржців все частіше почали приєднуватись селяни , міщани , реєстрові козаки .
Та головним було те , що по всій Україні у козацтві почали вбачати ту силу , що стала оборонцем не тільки своїх прав , а й прав усього українського народу .
2
,,Нехай знають на всім світі,як ми пошибали,
І гинучи , свою правду кров ю записали !
Записали - прочитають письменні люди ,
Що до суду із шляхетством згоди в нас не буде.
Доки Рось зоветься Россю,Дніпро в море ллєтья ,
Поти сонце українське з панським не зживеться,,
Козацькі права здобуті за Сагайдачного, знову були майже втрачені : всі міщани перестали спілкуватися українською мовою , становище православної церкви було жалюгідним , козацьку старшину тепер не оюирали , а призначали польскі власті ; зменшилась кількість реєтрових козаків ;

 
 

Цікаве

Загрузка...