WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Військово-політичні міжслов’янські конфлікти другої половини XVI століття - Курсова робота

Військово-політичні міжслов’янські конфлікти другої половини XVI століття - Курсова робота

похід на південнуБілорусію. Основна причини цього походу, як писав С.Наливайко - Тут козаки бажали осісти на відпочинок. Так 6 листопада 1595р. Наливайко зайняв Слуцьк, захопивши при цьому 12 гармат, наклав окуп у 5 тис. кіп. А наприкінці листопада здобув Могильов. І тут ми знову простежуємо вельми розсудливі державотворчі плани. С.Наливайко посилає листа королю Сигізмунду ІІІ. Це перше відоме нам звернення українського козака до найвищої особи Речі Посполитої. В листі Наливайко описує свою діяльність за 1594-1595рр. і пояснює свої вчинки, а також у додатку до листа пропонує королю свої послуги. План Наливайка зводився достворення в межиріччі Дністра і Бугу, нижче Брацлава, на татарському шляху козацької території з центром у новозбудованому місті-фортеці. Це козацтво служило б захистом країни від татар. За це козакам Наливайка повинна була даватися платня, як і жовнірам Речі Посполитої. Не забув Наливайко і про себе, готуючи собі посаду єдиного офіційного визнаного гетьмана, "аби погамувалось сваволенство королів" . Беззаперечно Польша не бажала, щоб в її державному тілі виростало нове утворення, хай і у формі субдержави, підпорядкованій королю. На чолі польської армії поставили молодого Станіслава Жолкевського. І на початку 1596р. 23 лютого в с. Мацієвичі почалися перші сутички, відтак почалася погоня за Наливайком. Перші завзяті бої почались під Білою Церквою на початку квітня 1596р. Наливайко з'єднався з М.Шаулою де під Гострим Каменем відбулась велика битва, яка не визначила переможця, але тут загинув Сасько і був важко поранений Матвій Шаула - зазнали немалих втарт і поляки. Козаки зуміли перейти через Дніпро і отаборитись біля річки Солониці, де і розпочалась трагедія. Так 25 травня 1596р. почалася виснажлива оборона табору на Солониці. В ньому перебувало від восьми до дванадцяти тисяч чоловік, але "до бою годних"- лише кілька тисяч. Кілька великих штурмів табору не дали нічого. Навпаки, козаки самі робили небезпечні випадки і Жолкевський мусив весь час бути насторожі. І 4 червня до Жолкевського прибули свіжі підкріплення і важкі облогові гармати. Поляки вели безперервний обстріл табору і Наливайко, побачивши кризу, хотів прорватися у степ, але поляки були напоготові й не пропустили його. Наливайка і найближчих його сратників деморалізовані повстанці зв'язали і видали його.
І 11 квітня 1597р. в центрі Варшави, на очах великого натовпу, йому відрубали голову. Потім тіло четвертували, тобто розрубали на декілька частин і по шматочках порозвішували по місту.
Так завершилась діяльність Сиверина Семерія Наливайка, об'єктивно відображала зрослу силу козацтва, яке наприкінці XVI ст. безжурно розгулялося на волі.
Висновок
Численні російсько-литовські конфлікти першої половини XVI ст. на грунті суперечностей за "Київську спадщину" не вирішили проблеми. Назрівало нове, набагато серйозніше зіткнення, котре і вибухнуло в 1558р. Перший етап Лівонської війни показав неспроможність Великого Князівства Литовського самостійно захиститися від Росії, а тим більше перейти в наступ.
Ситуацією скористалося Королівство Польське, котре досі не брало безпосередньої участі у війні, хоча і було зв'язане з Литвою кількома особистими уніями і також було зацікавлене в конфлікті з російською державою. В надзвичайно складних длі Вільно умовах поляки могли диктувати свої умови, тому домоглись стратегічного приєднання Великого Князівства Литовського. Незалежно від того, як би закінчилась війна (а закінчилась вона перемогою Річі Посполитої), вона б надовго не вирішила проблеми. Розрядки не могло бути, оскільки держави перебували на абсолютно різних полюсах і мали однаково хороші апетети до подальшої експансії.
Проте, блискуче зовнішньополітичне становище Речі Посполитої різко контрастувало з тими проблемами, котрі жевріли в середині неї. Серйозні протиріччя панували в українських землях.
Наростання соціально-економічного гніту, пов'язаного з поширенням фільварково-панщинної системи, національних і, особливо, релігійних протиріч, у зв'язку з перемогою Контрреформації - все це нагнітало обстановку і вибух був неминучим. Саме тому наприкінці XVI ст. Річ Посполиту потрясла хвиля козацько-селянських виступів Косинського та Наливайко. Урок був хорошим, але польський уряд не зробив необхідних висновків, що незабаром мало для нього фатальні наслідки.
Таким чином, протягом другої половини XVI ст. відбувся ряд військово-політичних конфліктів. Вони визначили не лише картину тогочасного питання регіону, але й мали величезний вплив на майбутнє як слов'янських, так і неслов'янських народів. Споконвічна боротьба між Польщею і Росією незабаром змінить свої результати. Урівноважаться, а згодом шалька терезів перекинеться на користь останньої. Врешті-решт протиріччя між Росією та Річчю Посполитою завершаться перемогоюпершої, а виступи кінця XVI ст. на історичну перспективу доведуть неможливість подальшого мирного співіснування польського та українського народів у одній державі, принаймні при такому нерівноправ'ї.
Список використаних джерел та літератури
1. Апанович О.М. Національно-визвольні війни в епоху феодалізму// укр. іст. журн.-1965.-№12.-С.29-38.
2. Бахрушин С.В. Самодержавие Ивана IV.-М.,1946.-С.28-30.
3. Вооруженные выступления под проводительством К.Косинского и С.Наливайко (1591-94) Украина и Белорусия// Артюшевский О.П. Совместная антикрепостническая борьба трудящихся нас России, Украины и Белорусии.-К., 1987.-С.47-55.
4. Всемирная история. В десяти томах.-М., 1958.-Т.4.-С.488-498.
5. Голобуцький В. Запорізьке козацтво.-К., 1994.-С.156-193.
6. Грабовецький В.В. Нові архівні документи про повстання бідноти Брацлава (кін. XVI ст.-поч. XVIІ ст.)//Архіви України.-1980.-№5.-С.61-63.
7. Документи і матеріали// Селянський рух на Україні. 1569-1647рр.-К.,1993.
8. Зашкільняк Л., Крикун М. Історія Польщі. Від найдавніших часів до наших днів.-Львів.,-2002.-С.140-142.
9. Історія Західних і пвденнях слов'ян/ Під.ред. Ярового В.І.-К.,2001.-С.110-120.
10. Козацький ватажок С.Наливайко// Котляр М., Смоній В. Історія в життєписах.-К., 1994.-С.175-192.
11. Королюк В.Д. Ливонская война, из истории внешней политики Русского централизованого государства второй половины XVI в.-М.,1954.
12. Леп'явко С. Криштофор Косинський//Історія України.-2000.-№12.-С.3-4.
13. Леп'явко С. Сиверин Наливайко//Історія України.-2000.-№22.-С.7-9.
14. Мельник Л.Г. Історія України Курс лекцій у 2 кн.-Кн.І.-К.,1991.-С.155-167.
15. Перші козацькі реакції: повстання Косинського і бунт Наливайка // Антонович В. Коротка історія Козаччини.-К.,1991.-С.24-35.
16. Пономарьов В. Побузька Січ і С.Наливайко//Визвольний шлях.-2000.-№7.-С.16-26.
17. Україна під владою Речі Посполитої// Щербак В.О. Антифеодальні рухи на Україні напередодні визвольної війни 1648-1654рр.-К.,1989.-С.7-17.

 
 

Цікаве

Загрузка...