WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Коломия культурний центр західної. України в ХІХ – на початку ХХ ст. - Курсова робота

Коломия культурний центр західної. України в ХІХ – на початку ХХ ст. - Курсова робота

домігся відкриття підготовчого класу, де діти з сільських народних шкіл готувалися до вступу в гімназію. Дуже влучно про професійну майстерність і відданість українській гімназії Софрона Недільського писав у змістовій статті коломийський краєзнавець Степан Андріїшин. Зайого словами, професор Софрон Недільський, будучи талановитим педагогом і організатором, зумів створити в стінах гімназії як серед професорського складу, так серед студентів атмосферу творчості. Тут надовго запанував дух мистецтва і літератури.На власні кошти С.Недельський купував і шив гімназійну форму для малозабезпечених учнів, влаштовував у себе дома безплатні їди для них, багато праці вклав для заснування по вул. Міцкевича бурси " Самопоміч", яка потім носила його ім'я.
18 червня 1900 року в українській гімназії під головуванням шкільного інспектора Івана Левицького відбувся перший випускний іспит - матура. Із 17 учнів 5 склали її на " відмінно" , решта - на " добре". 20 червня в урочистій обстановці випусникам були вручені матуральні свідотства в присутності учнів, їх батьків і представників українських коломийських товариств. До випускників промовляли управитель українських класів Софрон Недільський і вчителі.
Внаслідок таких обставин і зростання української гімназії міністерським указом було поставлено утворити в місті окрему українську гімназію. В звітідирекції з приводу цього писалося: " В кінці В.Ц.К. Міністерство Вір. Просвіти рескриптом з дня 9 марта 1900г. 34055 розпорядило, щоби рускі класи відокремити від гімназії з польським язиком викладовим і утворити з них самостійну ц.к гімназію з рускою мовою викладовою з початком шк. Року. 1900/ 1901".
З цього часу і починається літопис окремої української Коломийської гімназії. Урочисте відкриття нової гімназії відбулося 3 вересня 1900 року. Марія Кобринська в своїй статті " Українське шкільництво в Коломиї" влучно писала, що то " було свято цілої Коломиї", а навіть Покуття. По богослужінні, що його відправляв о. прип. Кобилянський, зібралися представники міських властей, краєвий інспектор шкіл, візитатор Іван Левицький. Тут був посол від австрійського парламенту, адвокат з Городенки, що спричинився до заснування цієї третьої з черги гімназії Галичини після Львова і Перемишля.
Пізніше свято продовжувалося в залі гімназійного будинку за участю гімназистів, їх батьків, професури. Свято розпочалося співом " Слава во ??? Богу", який віртуозно виконав студентський хор. За тим виступали із промовами інспектор І. Левицький як представник найвищої шкільної ради в краю, директор нової гімназії Софрон Недільський, директор польської гімназії Йосиф ??? , посадник міста і від учнів 8 класу Григорій Тимащук. Ця величава урочистість закінчилась співом народного гімну. У звіті дирекції гімназії записано: " З нагоди утворення гімназії наспіли до дирекції привітні телеграми від обох гімназій - У Львові і Перемишлі, що неначе старші посестри, переслали свої щирі желання такої основи".
Після урочистостей почалося навчання .І вже через рік видно успіх, підсумований в іспитах зрілості за 1890-91 навчальний рік. Після богослужіння 31 травня в церкві зібралися студенти, директор гімназії роздав свідотства - зрілості. " Теплими і щирими словами господар VІІІ класи проф. Макарушка, опісля абітурієнт В. Левицький іменем своїх товаришів дякували вчителям за працю і заходи коло образовання і ведене сеї молодежи, в кінці директор прощав від себе абітурієнтів, подав деякі вказівки і радив на нову дорогу життя і пожелав їм всего найлипшого в життю", - зазначалося в звіті дирекції.
На початку ХХ століття постать директора Коломийської гімназії Софрона Недільського стала досить політичною в процесі національного відродження .
По- перше, він сприяв вихованню в стінах української гімназії значної кількості відомих діячів науки, культури і політичного життя, борці за волю України. По-друге, Софрон Недільський був визначним педагогом і прихільником гімназійної молоді, в пам'яті якої залишився на десятиріччя. По- третє, був помітним лінгвістом- спільно з Євгеном Желяхівським є співавтором відомого " Малорусько- німецького словника " (1886) , стояв біля колиски коломийського музичного гуртка " Боян", був обраний першим головою коломийської філії товариства вчителів.
Шана до цього громадсько-політичного педагога, лінгвіста записана в літописі культури Коломиї. Ось чому вдячні учні з сивиною на скронях у 1990 р. з нагоди 90-річчя заснування Коломийської української гімназії встановили на будинку гімназії художньо-меморіальну дошку зі скромним написом:
Софрон Недільський
1857-1917
перший директор Коломийської
української гімназії.
Такої пошани гідний не лише директор. А й всі професори, а саме: Лев Дольницький (географія, історія рідного краю), Михайло Іванець (українська мова), Омелян Колодницький ( Латинська мова), Євстахій Макарушка (грецькамова, каліграфія), Григорій Наливайко( Латинська мова), Юліан Насальський ( історія, географія), Іван Раковський ( математика, натуральна історія), Людвиг Сальо ( німецька мова), о.Антон Войтіховський (релігія), Антін Сєніцкий (польська мова), Іван Франчук (латинська мова), о.Микола Гриньовський (катехизм, співи), Антін Голіховський (рисунок, вчитель школи дерев'яного промислу). Ця когорта коломийської професури зуміла за період з 1900 по 1914 рік підготувала понад 500 студентів - високоосвідчених інтелігентів.
Українська гімназія в цьому часі жила повноправним національним життям. Крім обов'язкових дисциплін - латинської, грецької, німецької, польської мов, математики, студенти вчили з "надобов'язкових предметів" історію рідного краю, віхи історії Покуття, Гуцульщини, Професор Корнило Поленський, який вчив історію рідного краю, за високу фахову підготовку студентів був нагороджений золоти хрестом.
Гімназійні студенти відзначали українські національні свята, щорічні роковини Тараса Шевченка, працювали в багатьох наукових учнівських гуртках, вивчали історію України, брали активну участь у мандрівках по рідному краю, збирали усну народну творчість, етнографічні матеріали, записували коломийки, гуцульські мелодії, відзначались в спортивному напрямі, були членами "Пласту", підтримували з ??? тодішніми діячами культури, науки, проводили з ними зустрічі під час їх переїзду через Коломию.
Багато випускників гімназії посіли видні місця в громадському житті, професійному чи науковому світі. Багато молодих людей, що закінчили Коломийську гімназію, не маючи змоги дістати відповідну до своїх студій працю, головно за польських часів, верталися на село для праці в кооперації, в "Сімоському господарстві", "Просвіті" і "Рідній школі".
У згаданій статті Степана Андріїшина з педантичною точністю перелічено понад

 
 

Цікаве

Загрузка...