WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Сторінки збройної боротьби УПА на Прикарпатті - Реферат

Сторінки збройної боротьби УПА на Прикарпатті - Реферат

втратили 104-х вбитими, а 90 дістали поранення.
У січні 1945 р. група УПА "Чорний Ліс" (командир "Грегіт" -"Різун") вела бої з большевиками. 6 січня "Різун" напав на випадкову точку НКВД уРип'янці. Бій тривав від 10-ї год. вечора до 3-ї ранку, ворогові було завдано значних втрат: 6 січня курінь УПА "Смертоносці" (командир "Черник") знищив у с. Рибному 80 большевиків. З інших боїв треба згадати два великі бої повстанців з большевиками, що відбулися між селами
Саджавою та Глибокою, Богородчанського району. У першому бою курінь УПА "Месник" (командир "Благий") розбив три роти НКВД, яких у наступі на постої куреня підтримували літаки. Повстанці знищили один літак. Наступного дня і большевикам, і повстанцям наспіла поміч. Розгорівся новий бій, у якому курені УПА "Месник" і "Підкарпатський" (командир "Прут") завдали ворогові тяжких втрат і утримали свої становища.
4 лютого курінь УПА "Сивуля" (командир "Іскра") вів бій у Парищанському лісі, (Ланчинський район). В цьому бою повстанці втратили 41-го, большевики - 50 убитими. У Братишеві в бою з повстанцями загинув командир большевицького батальйону. 23 лютого повстанці вимінували військовий транспорт недалеко від ст. Голинь (Калущина), а наступного дня п'ять сотень вдало наскочили на випадкову точку НКВД у с. Збора, яку ліквідували з великими втратами для ворога.
7 квітня большевики розпочали велику облаву, заславши перед тим до повстанців своїх шпигунів під виглядом розбитих на Поділлі "повстанців", що нібито шукають "зв'язку", замаскованих "втікачів" з Німеччини, тюрем, таборів тощо. Після виявлення місць постою відділів УПА проти них було кинуто значні сили піхоти, артилерію, моторизовані відділи та літаки. Та навіть у таких важких умовах відділи УПА відтинків "Чорний Ліс" і "Гуцульщина" зберегли свої основні сили завдяки підтримці місцевого населення. Правда, під час цієї облави большевикам вдалося розбити <одну сотню з куреня "Месник", яка забезпечувала відхід основних сил. Тоді в бою впали курінний "Месника" "Благий", сотник "Вершник" і 50 стрільців. Загинув також (7 квітня) у с. Брині командир військової округи ч.4 "Колчак".
14 лютого 1945 р, під час большевицької облави на села Братишів і Нижнів відділи УПА вели з облавцями бій, в якому був убитий капітан, командир большевицького батальйону.
22 лютого біля с. Збори (Долинщина) в результаті тригодинного бою большевики втратили 30 осіб убитими, 60 було поранено.
Курені групи "Говерля" провели з і січня по 30 червня 181 бойову акцію, з них 8 - на райцентри та міста. Ворог втратив 3978 осіб убитими, в т.ч. 6 майорів, 10 капітанів, 17 начальників НКВД і НКҐБ та партійців. Знищено 21 авто, висаджено в повітря 9 мостів, здобуто 22 кулемети, 103 автомати тощо. Втрати повстанців - 215 убитих {з них 2р підірвали себе гранатами або застрілилися), 129 поранених. Слід зазначити, що в боротьбі з московсько-большевицькими окупантами Станіславська підпільна область займала передові позиції. Тут зі липня 1944 р. по 30 червня 1949 р. здійснено 1800 збройних .акцій УПА та підпілля ОУН, 306 виступів пройшло за цей час у межах сучасного Косівського та Верховинського районів, 224 - в Долинському, 255 - у Богородчанському, 152 - у Надвірнянському. Для знищення УПА большевики кинули в Карпати кілька дивізій військ НКВД.
Узимку 1945 - 46 pp. війська НКВД розташувалися по карпатських селах для бльокування допомоги загонам УПА та підпіллю ОУН з боку місцевого населення. Большевики вербували з місцевого населення т.зв "ястребків"; НКВД - МВД застосовували різні, провокацііші методи: створювали фальшиві загони УПА, розповсюджували затруєні ліки й інфекційні недуги тощо. Разом з тим керівники т.зв. уряду УССР КПУ зверталися із закликами до вояків УПА приходити з "повинною" за ціну помилування. Тих, хго зголошувався, НКВД включав до частин, що боролися з УПА, а згодом їх судили та висилали в концтабори. Відомо сім таких урядових звернень, останнє датується 20 грудня 1949 р.
Вороги боялися повстанців і тяжко карали їх, катували, щоби вивідати відомості про українське підпілля, здирали з живих людей шкіру, виривали волосся, нігті, відрізували статеві органи, багнетом проколювали очі. 8 жовтня І945 р. в с, Старому Гвіздці енкаведисти зловили Висаля Медведика, який співпрацював з УПА, і вирізали йому на спині хрест. A повстанцеві зі Стецеви вирізали на чолі Тризуб. 15 березня 1946 p. в с. Підпечарах узято в полон двох повстанців - Стефана Яриліва (20-ти років) і Василя Логазу (19 ти років). Їм відрізали статеві органи, припікали розпеченим залізом, а після всього того роздягнених кинули в річку.
Впродовж 1944 - 45 рр. большевики часто прилюдно вішали полонених стрільців УПА, а деколи розстрілювали їх на місці бою. В січні 1946 р. в с. Іспасі большевики захопили в полон трьох санітарок і двох хворих повстанців. Повстанець "Хміль" і санітарка "Варка" відразу заявили, що нічого їм не розкажуть про підпілля, їх розстріляли на місці. Двох інших катували, і під вікнами їхніх хат на очах батьків оперпрацівник Коломийського НКГБ ст. лейтенант Лєщов розстріляв їх. Коли він запитав санітарок, чи знають, за що гинуть, вони гордо відповіли: "За Самостійну Україну!". Тіла жінок два тижні лежали на снігу. Вартові не дозволяли їх поховати, аж поки тіла не розшарпали пси.
3 березня 1945 р. біля Ісакова до рук енкаведистів потрапив поранений повстанець "Вербовий". Його запитали, за що він бореться, і коли він відповів, що за Самостійну Україну, один з енкаведистів проколов його багнетом. У травні 1946 р. біля с. Явча був поранений повстанець "Боян". Наступного дня тіло його вкинули у криницю біля с. Колоколина.
11 жовтня 1945 р. в с. Річці застрілився, щоб не здатися живим ворогові, сотенний УПА "Святослав". Тіло його большевики підмінували. Коли тіло забирали в труну, міна вибухнула й убила 70-річну Марію Стефуранчин і двох дітей.
Таких прикладів московської жорстокости безліч.
Та попри все це більшість відділів УПА та підпілля ОУН продовжували боротьбу. Підтвердженням цього став напад групи "Чорний Ліс" 31 жовтня 1945 р. на Станіслав. План нападу опрацював командир групи Василь Андрусяк - "Грегіт" - "Різун". Він і керував операцією. Три оперативні відділи УПА напали на будинок партійних керівників, крамниці облспоживспілки та медичні комори. На вулицях зав'язався бій. Скориставшись замішанням серед ворогів, повстанці стали організовано відступати. Одночасно з нападом на Станіслав було здійснено успішні напади на районні центри Богородчани, Єзупіль, Лисець, Солотвин, що надало акції особливого ефекту.
Під час великої бльокади УПА МВД провело повальні арешти національно свідомого жіноцтва. Жінки самовіддано працювали медсестрами, санітарками в польових шпиталях, друкарками, зв'язковими, пропагандистами, провідниками

 
 

Цікаве

Загрузка...