WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в складі СРСР (1922-1939 рр.) - Реферат

Україна в складі СРСР (1922-1939 рр.) - Реферат

неписемність; створити систему народної освіти; сформувати кадри нової інтелігенції; перетворити літературу, мистецтво, гуманітарні науки на інструмент ідеологічного впливу на маси.
Характерні риси духовного життя в 20-30 рр. стали з одного боку новаторство і пошук ламання стереотипів, залучення широких народних мас до надбань і продукування культури, а з іншого - форсованими темпами наростали уніфікація, централізація, тотальна ідеологізація, загальне зниження рівня культури.
У 1920 році було створено Надзвичайну комісію для боротьби з неписемністю, а в травні 1925 р. Раднарком УРСР ухвалив постанову "Про боротьбу з неписемністю", згідно з якою все населення республіки віком від 8 до 50 років мали вчитися читати і писати.
Наприкінці 30-х років система обов'язкової семирічної освіти в містах України в цілому сформувалася, було створено передумови для здійснення загальної середньої освіти в містах і завершення семирічної та розширення середньої освіти на селі.
Зростаючими темпами відбувалося і формування нової інтелігенції. Основну роль у цьому процесі відігравали вищі та середні спеціальні навчальні заклади, кількість яких швидко зростала.
Процес формування нової інтелігенції супроводжувався репресіями інтелектуальної, творчо активної частини українського народу.
Культура в 20-30 роках. Складні й неоднозначні відбувалися в українській літературі та мистецтві. 20-30 роки радянської історії - доба суперечлива. З одного боку, під гаслом демократії народ у пориві революційного романтизму і віри у світлі ідеали долав складності відбудовчого періоду, заклав фундамент індустріального прориву. З іншого - поступове, але нестримне виголошення змісту демократичних гасел та принципів, широкий наступ на права людини, утвердження людожерської системи тоталітаризму.
Активне експериментування та пошук нових форм самовираження, а також традиційний для української культури бароковий стиль сприяли зростанню на українському грунті символізму. Вслід за старими поколіннями поетів-символістів (М.Вороний, О.Олесь, Г.Чупринка). Наприкінці другого десятиріччя ХХ ст. дедалі впевненіше заявляє про себе молода плеяда його прихильників (М. Філянський, О.Кобилянський, Д. Загул, А.Савченко).
Активізації мистецького життя сприяв бурхливий розквіт видавничо-публіцистичної сфери. У 20-х роках у республіці видавалося понад 20 літературно-художніх та громадсько-політичних альманахів і збірників, 10 республіканських газет і 55 журналів.
Розвиток українського театру був надзвичайно динамічним: уже наприкінці 1925 р. в Україна діяли 45, а в 1940 - 140 постійних державних і понад 40 робітничо-колгоспницьких театрів.
Новим явищем української культури 20-30 років стало кіно. У 1922 році було засновано всеукраїнське фотокіноуправліня, що надало потужного імпульсу вітчизняному кіновиробництві.
У 1927 році почалося будівництво однієї з найбільших у світі Київської кіностудії. Вже у 1928 році з'явився перший фільм О.Довженка "Звенигора".
Першими звуковими фільмами в республіці були "Симфонія Донбасу" Д.Вертрова і "Фронт" В. Соловйова. Усього за 1929-1934 рр. в Україні було знято до 180 фільмів різних жанрів.
Розвивалася пісенно-музична та декоративно-прикладна творчість. Увагу громадськості привернула виставка народного мистецтва (1936 р.), експонати якої бачили в Києві, Москві, Ленінграді.
Набутки української культури були б значно вагомішими, якби не втрати внаслідок репресій, утисків, командно-адміністративної системи, тотального наступу на духовну спадщину українського народу, насамперед на релігію та пов'язані з нею історичні пам'ятки.
Знищення історичного минулого народу, його культурних пам'яток і насамперед - церков було випробуваним засобом позбавлення духовної пам'яті, перетворення людей на "гвинтиків" сталінської тоталітарної системи. По варварському було зруйновано Золотоверхівський собор ХІ-ХІІ ст., Військо-Микільський собор та Братський Богоявленський монастир, на основі якого існувала Київо-Могилянська академія.
Тільки до жовтня 1930 року в Україні було закрито 533 церкви. В 1917 році в Україні було 1710 діючих церков, а в 1940 - лише 2, відповідно, монастирів було 23, не залишилося жодного. Ініціаторами цього були В. Затонський, В. Постишев, С.Косіор, Л.Каганович, В. Чубар та ін.
В 1918-1923 рр. було вилучено понад 10 млн. пам'яток історії і культури на суму 10 млрд. карбованців у царських грошах.
У 1928 році у Берліні та Відні було організовано перші аукціони з продажу церковних і інших цінностей, які мали унікальнесвітове значення. За шість років було продано понад 6 тис. Тон історичних і культурних цінностей. У ті часи знищено до 30 млн. ікон, стільки ж потрапило за кордон. Такою страшною була політика винищення духовності, з метою утвердження українського народу. Наслідки цього наше суспільство відчуває і досі.
6. Україна і процес формування тоталітарного режиму в СРСР.
До середини 30-х років надзвичайно дорогою ціною було досягнено певних позитивних зрушень у народному господарстві.
Водночас в суспільних відносинах спостерігався дедалі більший відхід від принципів демократії, прав і свобод лицемірно проголошених у 1917 році.
Відмова від НЕПу і перехід до другого воєнно-комуністичного штурму наприкінці 20-х початку 30-х років супроводжувалися надзвичайно різким посиленням репресій проти народу.
Після невдалої спроби кадрових працівників партії змістити Сталіна з посади Генерального Секретаря ЦКВКП(б) на ХVІІ з'їзді в 1934 році і вбивства С. Кірова 1 грудня того ж року за таємною вказівкою Сталіна репресії набули нечуваного розмаху. 1 грудня 1934 року було прийнято постанову ЦКВК про внесення в чинні кримінально-процесуальні кодекси союзних республік суттєвих змін, які передбачали розгляд справ "Про терористичні акти" проти діячів партії та держави, представників радянської влади у десятиденний строк, слухання цих справ без участі сторін, без подачі клопотань про помилування та без касаційного розгляду.
У середині грудня 1934 р. в Києві відбулася виїзна сесія військової колегії Верховного суду СРСР, яка засудила до розстрілу 28 діячів культури. Жертвою цієї страшної хвилі репресій став Ю.Коцюбинський, така ж доля спіткала Х.Раковського, який з січня 1919 року до липня 1923 очолював Раднарком України.
Загалом із 62 членів ЦККПБУ обраних ХІІІ з'їздом партії у червні 37 року в "ворожій діяльності" було звинувачено 55. Із 11 членів політбюро, обраних на пленумі ЦК після з'їзду, загинуло 10, із 5-ти кандидатів у члени політбюро - 4.
Жахливих втрат зазнали військові кадри. Були розстріляні М. Тухачевський, І. Уборевич.
Внаслідок таких репресій лише в суходільних військах не вистачало понад 10 тис. Командирів і 850 політпрацівників.
НКВС в Україні планував знищення священиків, тих хто мав родичів за кордоном, імігрантів Галичини і інших. Місцями масових розстрілів стали зокрема, Биківка та Бабин Яр (Київ), Рутченківське поле на околицях Донецька.
За даними історика Антонова-Овсієнка, терор 1935-1941 рр. забрав понад 10 млн. жертв. Стільки з них припадає на Україну, окрім втрат від голодомору 1932-1933 року історична наука ще не визначила.
Отже, мета до якої прагнули мільйони людей, все те позитивне, чого було досягнуто під час НЕПу, перших п'ятирічок, було затьмарено соціальною незахищеністю, свавіллям і жорстокістю. Внаслідок боротьби з "ворогами народу" суспільство виявилося розколотим і деморалізованим, що й стало головною умовою для утвердження Сталінського тоталітарного режиму в СРСР і зокрема в Україні.
Найважливіші події:
1921 рік 2-4 червня - всеукраїнська нарада КП(б)У. Схвалення НЕПу.
1922 рік 10 грудня - VІІ всеукраїнський з'їзд рад схвалення Декларації про утворення СРСР і проекту основ Конституції СРСР.
1923 рік квітень - початок політики коренізації.
1926 рік червень - тези ЦК КП(б)У про підсумки українізації.
1929 рік січень - лютий - оголошення Сталіном 1920 року "роком
важкого перелому", відмова від НЕПу. Створення ОУН як конгресу
у Відні.
1932 рік 10 жовтня - Пуск Дніпрогесу. Станція будувалась в 1927-1932
роках.

 
 

Цікаве

Загрузка...