WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

гетьмана. Відзначимо, що своє прізвисько Р. Каторжний одержав за те, що, беручи участь в морському поході запорожців проти Туреччини, потрапив у полон і тривалий час був невільником на турецькій галері ("каторзі"). Усього на галері знаходилося 242 невільника, у переважній більшості росіяни, українці, білоруси. У 1642 р. вони підняли успішне повстання на галері в той час, коли вона знаходилася в протоці Дарданелли. Уходячи від погоні, повстанці обігнули Грецію, а затим прибули в Палермо (Сицилія) і в Неаполь. Звідти вони направились у Рим, де були прийняті папою римським Урбаном VIII і більшість із них після цього повернулися на батьківщину. Р. Каторжний залишився на службі у Фердинанда III Габсбурга, віце-короля Королівства обох Сицилій. Прослуживши там 4 роки, він повернувся на батьківщину незадовго до початку Визвольної війни, а коли вона спалахнула, прийняв у ній активну участь. Р. Каторжний неодноразово також приймав участь у дипломатичних місіях повстанців, у першу чергу під час переговорів під Білою Церквою (1651 р.), посольствах у Туреччину та ін. Про все це Хмельницький знав і, докоряючи Р. Каторжного у відсутності належного рівня відстоюванні інтересів монастирів, натякав на пожертвування, зроблені повстанцями, що були невільниками, 1642 р. грецьким і італійським монастирям.
Санкція
Санкція є присутньою майже в усіх універсалах Хмельницького, за рідкісними винятками (131, 226, 297, 322, 410, 462). Власне, в універсалі-маніфесті (462) санкція була б явно недоречною. У іншому документі (322) мова йшла про порівняно маловажне питання: дозволи Братському монастирю сытить мед на праздники, тому санкція була зайвою. Іноді санкція є у своєрідній формі, коли покарання за порушення наказу припускається: "Боже сохрани, если бы до нас дошло известие о том, что кто-либо упрямый або злобный поять начал бы проливать християнскую кровь или убивать бедных людей". Лише в одному випадку гетьман удається до архаїчної форми санкції у виді божої кари ("под неласкою божою"), та й то в сполученні з повелінням не порушувати розпорядження: "абы наданю нашом ніхто з войска нашого не важился тому місцу святому найменшой кривди чинити" (407). Лише в трьох випадках згадується грошовий штраф за порушення волі гетьмана в 100 талерів (400, 1000 злотих (370). До речі, про грошовий штраф у 1000 талерів йде нагадування й у єдиному відомому універсалі дружини гетьмана - Ганни.
Відзначимо, що найбільше поширеною була санкція у формах clauses injonctives (повеління не порушувати) і comminatoires (загрозливим покаранням). У цілому порушення гетьманської волі, що підривало авторитет гетьманської влади, трактувалося, ще в умовах військового часу, як тяжкий злочин. Порушнику, "яко гвалтовнику листов наших гетманских" (83) погрожувала сувора кара, включаючи страту. Каральні функції стосовно порушників розпоряджень гетьмана Хмельницький найчастіше покладав на полковників і іншу старшину. При цьому він посилається на якийсь власний документ, що визначав міру покарання. Так, в універсалі від 12/6 1648 р. говорилося: "до нас не одсилаючи (порушників) сурове карали, ведлуг їх заслуги і декрету, від нас войську виданого" (15). В іншому універсалі (від 30/7 1648 р.) є аналогічне розпорядження: "строго карати на горло" відповідно до "artykulow o stroju" Війська Запорозького. Про "артикули військових" згадується також у наказі Хмельницького від 12/8 1650 р. (111).
В цілому санкція, як і диспозиція, яскраво свідчить про класову сутність внутрішньої політики гетьманської адміністрації.
Корроборація
Корроборація є одним із найбільше стабільних частин формуляра гетьманських універсалів. Вона включає, підпис Хмельницького, супровідний запис і печатку.
У переважній більшості гетьман підписував універсали в такий спосіб: "Богдан Хмельницький, рукою власною", рідше: "Богдан Хмелницкий, гетьман, рукою власною". Настільки стислий підпис був не випадковим, так як повний титул гетьмана приводився в інтитуляції. Відзначимо, що підпис такого ж роду використовувався й іншими гетьманами Війська Запорізького.
Іноді обов'язки гетьмана і "старшого" виконували різні люди, про що свідчать 2 листи Яцини, "атамана кошевого і старшого Войска Запорожского" "гетману Войска Запорожского" від 9/4 1628 р. Були і деякі інші варіанти підписів. Так, О. Голуб на одному з універсалів (від 4/7 1622 р.) підписався як "гетьман Війська е. к. м. Запорожского з товарищи", причому було додане ім'я писаря: "Ларион писар". Ім'я писаря зустрічається і на інструкції, даної козацьким послам на варшавський сейм Богушу Гридкевичу, Яцку Савицькому, Григорієві Нужному, що була вироблена на загальній раді 10/12 1636 р. у Каневі: "Федір Онушкевич, писар військовий" .
У ряді випадків підпису передувала супровідний запис. Виділяються такі його формули:
1) "На счо для певнішоє і лепшоє віри сес лист даем... із печатю войсковою і подписом руки нашоє власнюе" (222); 2) "А для ліпшое віри при подписе руки і печат войськовую притиснути росказалем" (181); 3) "На што для ліпшоє віри при печати войськовой рукою своею подписалисме" (40, 319, 323, 462); 4) сочетание формул 2 і 3 типів: "А та грамота для лутчей віри печетю нашею войсковою стверджаем и підписом руки нашої" (114).
Такого роду формули, особливо 1 і 2, були дуже поширеними, причому їх вживали і гетьмани Війська Запорозького, і православні ієрархи.
Вплив формулярів грамот Великого Князівства Литовського позначалося й у термінології універсалів, та й інших документів Хмельницького. Так, у деяких універсалах знаходимо слово "сес" замість "сей". Це не було опискою. Слово "сес" суцільно і поруч є присутнім у формулах корроборації грамот ряду великих князів литовських і особливо Олександра (кінець XV - початок XVI в.), наприклад: "і на те есмо дали сес лист з нашою печатью".
Датум
Датум універсалів Хмельницького є достатньо уніфікованим, як, і в переважній більшості східнослов'янських документів XIV-XVII ст. У найбільше повному виді формула датума є в універсалі до пінської шляхти (462): "Діялося в Чигирині, дня 22 липня, за старим календарем, року божого 1657". Частіше вживалися більш стислі вираження типу: "Дан в Ірклію 1 августа 1650 року" (109). Замість "дан" часто використовуються інші слова, як "дат", "писан", рідше - "датум". Універсали датувалися по старому календарю. Цифри писалися літерами. Характерною рисою універсалів було те, що датум стояв перед підписом, а не навпаки.
Апрекація відсутня у всіх універсалах, що, до речі, типово і для грамот Російської держави, де вона зустрічається лише у виняткових випадках. Не варто приймати за апрекацію "пост скриптум", що зустрічається в двох універсалах Хмельницького (190, 269) і є до того ж дуже підозрілим у змістіістинності.
Нестандартний формуляр
Нестандартний формуляр має і універсал, у якіому є розпорядження Війську Запорізькому готуватися до війни проти Речі Посполитої (№ 226 від 17/1 1654 р.). Тут можна виділити лише інскрипцію, салютацію, промульгацію диспозицію і повторну салютацію. Ряд

 
 

Цікаве

Загрузка...