WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

митрополитові і відбувши належну покуту, мали б за собою гіоячу рекомендацію наших духовних. Що ж до привілеїв вільностен і судів, наданих кожному станові, забезпечуємо їх не інакше тільки так як було за польських королів з цією умовою, шоб скоротити правці процеси та загородити вбогій шляхті дорогу до млинів і над мірного ябедництва. Чини, посади, достоїнства, як земські так і військові, надані тепер панам обивателям Пінського повіту польським королем, кожний зберігатиме до кінця життя. Однак якщо мав би хто з урядникір з волі божої чійти з цьогз світу, згідно і звичаєм, на місце померлого новий урядник обиратиметься тому що за старим звичаєм урядників звикли тільки обирати. Але зілишаємо часом право затвердження обраного. А щодо інших, які б підлягали нашому рішенню і волі, будемо розпоряджатися старшинствами, приймаючи до уваги повагу і пошану до згасчужених згідно з рекомендацією нашого пінського старости. Крім цього, щодо військовик чинів, уих, які є тепер і будуть пізніше, то запевняємо вас, що ми залишаємо уповноваження і свободу в наданні звань ротмістрів і поручників полковникові, що буде на той час. Однак всі вони без нашого розпорядження не повинні нікому огоіошувати війни ані укладати нової дружби з ким небудь нас про це окремо че повідомивши. Спадковими маєтностями у Пінському, Мозирському і Турівському повітах, а також і в інших місцях, де б вони не знаходились, дозволяємо впьно користуват нея, з усіма прибутками, тим, хто тільки виконає присягу вірності. Васальні права, які тільки я о небудь мас, здавна надані королями залишаються і зачищатимуться повнісію кожному - це забезпечуємо ми Військом Запорізьким за паї і наших нащадків. Тільки королівщини Пінського староства, які належать до наших доходів, вилучп ються з їх користування. Довічні ж надання повинні служити кожному до смерті, а після сконання кожного посесора вернуться в наше розпорядження Богослуження, проведення звичайних процесій, вільне навчання шляхетських дітей всяку пошану римського духовенства ми і нащадки наші з Військом Запорізьким клянемося християнським словом залишити їм, не чинячи їх виконанню найменшої шкоди або пере шкоди. Взагалі обіцяємо не заподіяти ніяким їм належним вільностям жодної кривди, щоб тільки не були придумані нові для того, щоб нас обманути. Обіцяємо додержуватися умов, належних дружбі, і зобов'язуємося підтвердити це наше запевнення через наших особливих послів та їх присягу. Зобов'язуємось з цього часу ми самі з своїми нащадками і Військом Запорізьким, що матимемо спільних друзів і ворогів і вічно и непорушне перебуватимемо в дружбі. Сподіваємося що їх милості пани обивателі Пінського повіту повністю дотримаються умов, які зобов'язалися виконуваги, взявши в приязні до нас через присягу своє сумління. А щоб все це ще важливішим і ще головнішим було, підписуємо ці наші запевнення поряд з військовою печаткою власною рукою.
Відбулося в Чигирині, дня 28 липня, за старим календарем, року господнього 1657 Богдан Хмельницький, гетьман й з м Військ Запорізьких.
Один з універсалів, написаних напередодні смерті Богдана Хмельницького.
Останній універсал, якій розглядається, як ні який інший, несе собою приклад юридичного документу. По - перше, він змістовніший за будь-який інший універсал, по-друге, дуже детально розглядаються всі умови співіснування, права, обов'яки та привілеї обох сторін. Ще однією особливістю є поєднання в собі декількох стилів написання універсалів.
Пропозиції
Актуальним при вивченні документів завжди залишається питання їх істиності і методів визначення істиності сумнівних універсалів. До деяких з них відносяться "закличні універсали".(див. додатки)
Справжні ж "закличні універсали" дійшли до нашого часу в незначній кількості, оскільки карателі знищували їх особливо. У "Документах Богдана Хмельницького" приміщено 6 документів, такого роду, причому усі вони віднесені до числа сумнівних або фальсифікатів (прил. 1, 3, 4, 19, 20, 23). Два з них (прил. 3, 4) заслуговують особливого розгляду, оскільки, на погляд деяких дослідників, вони є мабуть достовірними. Це "універсал до польських селян" (не пізніше червня 1651 р.) і універсал від 2/4 1652 р., що закликає до війни проти Речі Посполитої.
Докази істинності згаданих універсалів зводяться до таких положень:
1. Ці документи скоротилися в копіях, через що текст дійшов у декілька перекрученому виді: відсутній заключний протокол в універсалі до польських християн, зустрічаються описки.
2. Варто врахувати, що "закличні універсали" призначалися для найширшого кола читачів, виходили, якщо можна так сказати, масовим тиражем. Вони розмножувалися в полках, сотнях повстанської армії, таємно переписувалися на території, контрольованою Річчю Посполитою. Все це породжувало деяку розбіжність із текстом оригіналу, тим більше що Хмельницький не міг особисто завізувати документи, що виготовляються вдаличині від його Ставки.
3. Документи, приміщені в "ДБХ" (прил. З, 4), були передруковані без звіряння з оригіналом із публікації польського дворянського історика середини XIX в. А. Грабовського. Їх археографічний рівень лишає бажати кращого. Виявилося, що, видаючи універсал Хмельницького від 2/4 1652 р., польський археограф припустив деякі суттєві помилки. Був, зокрема, цілком опущений характерний заголовок універсалу такого змісту: "Універсал Хмельницького до козаків, поспольству і до поляків, що співчувають русинам". А. Грабовський опустив також найважливішу приписку, зроблену власником і упорядником рукопису И. Пиноцці: "Це надіслав е. м. пан гетьман польний коронний, написавши лист до е. к. м., у якому просив, щоб як можна швидше був скликаний, сейм і на ньому зважилося питання про оборону Речі Посполитої".
4. Зміст "закличних універсалів" багато в чому аналогічно документам, створеним у період крестиянсько-казацьких повстань першої половини XVII в. на Україні, селянських війн у Росії XVII-XVIII ст, і часто називаються "чарівними листами". Такожці документи називають прокламаціями.
Також ці документи називають прокламаціями.
Особливо подібні по змісту прокламації Б. Хмельницького і С. Т. Разіна, у котрих найбільше часто розвиваються такі мотиви:
1) опис режиму важкого утиску, встановленого експлуататорами, ще більш нестерпного, чим "бусурманська" неволя;
2) звістку про боротьбу, що почалася, проти гноблення;
3) призив піднімати повстання проти панів, вливатися в ряди повстанської армії;
4) обіцянка у випадку перемоги знищити цілком чи значно послабити повинності, восстановити колишні вільності і т.д.
Подібність по змісту, а частково і за формою прокламацій Б. Хмельницького і С. Т. Разіна пояснюється не тільки видовою тотожністю документів і приблизно однаковим рівнем соціально-економічного розвитку Росії й України XVII в., але і зв'язками між учасниками селянських війн у Росії й антіфеодальних, визвольних повстань на Україні, у тому числі і Визвольній війні. Не випадково в інтитуляції трьох із семи відомих на сьогоднішній день прокламацій С. Т. Разіна поряд із

 
 

Цікаве

Загрузка...