WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

договір.
1652, 23 травня Перемога Хмельницького під Батогом.
1652, грудень Переговори в Москві посла Хмельницького Богданова (Зарудного).
1653, березень Посилка в Москву посольства Бурляя і Мужиловського.
1653, 8 червня Початок нарад виборних людей у Москві про прийняття України.
1653, 22 червня Посилка царем Ладиженського із повідомленням, що вирішено прийняти Україну в московське підданство.
1653, 19 серпня Виступ Хмельницького проти шляхетської армії.
1053, 2 вересня Смертельне поранення сина Хмельницького - Тимоша.
1653, 1 жовтня Рішення Земського собору прийняти Україну в московське підданство.
1653, 23 жовтня Оповіщення царем про війну з Польщею.
1653, 28 листопада Розлад польско-шляхетської армії під Жванцем.
1653, 5 грудня Висновок договору Польщі з Кримом.
1653, грудень Спустошення Волині татарами.
1654, 8 січня Рада в Переяславі.
1654, вересень Заняття Смоленська московсько-козацькими військами.
1655, січень Облога Богуна в Умані.
1656, травень Оголошення Москвою війни Швеції.
1656, 7 вересня Заключення союзного договору між Хмельницьким і Ракочи.
1657, 9 червня Прийом Хмельницьким царського посла - Федора Бутурлина.
1657, 27 липня Смерть Богдана Хмельницького.
Богдан Хмельницький, обраний гетьманом, розвивав свою кипучу діяльність по розширенню повстання. Він організував агітацію серед населення за повстання проти магнатів і польської шляхти. Був установлений зв'язок із реєстровим козацтвом і "виписчиками", а також із міщанством міст і містечок і жителями сусідніх до них сел. Не залишилися поза впливом агітації Хмельницького і королівські війська і магнатські хоругви, до складу яких входили насильно завербовані українські селяни чи козаки-виписчики.
До повстанців на Запоріжжя стікалися колишні учасники кристиянсько-козацьких повстань 1637-1638 р., що бігли після розгрому цих повстань до низу Дніпра. У його ряд вливалися запорізькі козаки-виписчики. Бігли до них селяни із сіл і міщани міст, а також і реєстровці.
Богдан Хмельницький розсилав свої універсали (відозви) із призовами до населення України піднятися на повстання проти утиску шляхетської Польщі. Універсали Хмельницького перших днів повстання дійшли до нас, на жаль, не в справжніх текстах, а в пізніших літературних переробках. Але, як і вся діяльність Богдана Хмельницького на Січі, його універсали своїм змістом свідчать про попередню продуманість цілей і шляхів боротьби. Це не тільки жагучий призов до повстання, але і програма цього повстання, й клятва бути вірним інтересам народу в боротьбі за свободу від іноземного утиску.
У цих універсалах, розісланих у всі кінці " України, що розоряється і що гине ", Хмельницький, звертаючись до селян, до козаків і міщан, говорив про те, що вся Україна страждає під тяжким польсько-шляхетським ярмом.
Потрібно боротися, говорив він далі. Боротьба - це єдиний засіб, за допомогою якого можна звільнитися від іноземного ярма й одержати свободу. "Ніколи ви не знайдете можливості скинути польське панування, якщо тепер не скинете цілком ярмо польських правителів, не добудете вільними, тієї свободи, що наші батьки купили своєю кров'ю",- закликав він. Він закликав усіх піднятися на польських панів і їхніх приспішників, знищити їхню владу і йти "у неприступні місця на низов'я Дніпра". Для успіху боротьби було необхідно, щоб селяни і козаки виступили спільно. "Було би дуже добре, якби на ворогів разом, одним ударом ударили козаки і селяни". Добре знаючи по досвіду минулих повстань, що головною силою в боротьбі проти утиску шляхетської Польщі є селянські маси і козацтво, Хмельницький прагнув насамперед підняти на повстання їх.
Богдан Хмельницький попереджав, що боротьба буде жорстокою, кривавою і нещадною.
Про себе Хмельницький говорив в універсалі: "Що ж стосується мене, то я не буду шкодувати ні життя, ні сили, готовий на всяку небезпеку, усе віддам для загальної свободи і блага. Душа моя не заспокоїться доти, поки я не досягну того, що я визначив вищою ціллю життя".
2. Аналіз теоретичних основ написання універсалів
Універсалом називається документ, що у феодальній Речі Посполитій і на Україні XVI-XVIII ст. мав характер публично-правового акта (маніфест, жалувана грамота й ін.). Інскрипція (вказання адреси) латиномовних документів цього роду країн закордонної Європи починалася словами "universis ot singulis" ("всім і кожному"), тобто формально універсал був звернений до всіх мешканців тієї або іншої держави. Звідси і назва документів даного роду - "універсал" (від латинського слова "universalis" - загальний). На Україні універсали видавалися (у змісті: писалися, привселюдно оголошувалися й ін.) гетьманами Війська Запорізького, полковниками й іншими представниками генеральної старшини, а також ватажками селянсько-козацьких повстань XVI-XVIII ст.
У "Документах Богдана Хмельницького" було розміщено 114 універсалів. Видавці не врахували одного документа-універсалу, що раніше публікувався, любенському Мгарському монастирю на володіння сеножатями, які належать бернардинам (від 15/3 1653 р.). Після виходу у світло "ДБХ" дослідниками було виявлено і видано ще 4 універсали: 1) И. Нечаю з забороною заподіювати збиток слуцькій фортеці (від 6/8 1657 р.); 2) м. Слуцьку, про захист його від постоїв і переходів військ (від 7/5 1656 р.) ; 3) київському Пустинно-Нікольському монастирю на право риболовлі не тільки на лівому, але і на правому берегу Дніпра (від 3/4 1652 р.); 4) універсал, що забороняє Війську Запорізькому і всім повстанцям заподіювати збиток володінням князя Домініка Острожського-Заславського (від 30/7 1648 р.) .
Таким чином, у даний час відомо 119 універсалів Б. Хмельницького, із котрих 68 були створені в роки Визвольної війни. У оригіналі збереглося 53 документа, інші 66 - у копіях і перекладах. Слід зазначити що поняття "оригінальний універсал" є у відомій мірі умовним. Далеко не всі документи Хмельницького створювалися їм власноручно, хоча усі вони, за єдиним винятком, скріплювалися гетьманським підписом. Щоб у цьому переконатися, достатньо порівняти почерки декількох універсалів, копії яких приміщені в "ДБХ" (176, 283 374). З них лише № 176 написаний гетьманом власноручно. Ясно, що універсали часто диктувалися генеральному писарю або канцеляристам, серед яких були високоосвічені люди, наприклад автор "Львівського літопису" дипломат Михайло Гунашевський, і навіть створювалися останніми по розпорядженню гетьмана. Про це свідчать сучасники, а сам Хмельницький прямо заявив в одному із своїх универсалів: "приказуєм.... сєй наш універсал написати" (383). Не випадково на 7 гетьманських універсалах виявляємо ще і підпис генерального писаря И. Виговського (96, 110, 115, 138, 222, 318). У оригіналі одного з універсалів узагалі відсутній підпис Хмельницького. Цей документ завізований генеральнимписарем И. Демковичем (13). Текст універсалу, як і будь-якого іншого гетьманського документа, міг бути написаний не Хмельницьким, а рядовим канцеляристом.

 
 

Цікаве

Загрузка...