WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

Універсали Богдана Хмельницького - Дипломна робота

Чигирин. - Універсал про висилку на допомогу Юрію Ракоці козацького війська.
Богдан Хмельницкий, гетман з Войском его царского величества Запорозским.
Всім вобец і кождому з особна, кому о том ведати належит, вшелякого стану і кондициї людем, кому тулко сеє наше показано будет писанье, до ведомости доносим, іж ми, посилаючи Войска наши Запорозскиє, жеби се злучили з войсками князя его милости семиградского і там шли, где оним указано, теди упевняєм ласкою нашою, же хто-колвек горнутисе маеть до Войска Запорозского, аби найменшеє кривди не міли ні од кого і назначений висланий наместник наш того постерегати маєт, жеби никому утяженья не було, хто при ласце нашой і Войску Запорозском зостават будет; спротивних теж і Войску Запо-розскому незичливих і неприхилних росказалисмо громить, счо іначей не маєт бить над росказаньє наше.
Дан в Чигирині, тридцать первого декабря тисеча шестсот пятдесят шостого.
Богдан Хмельницкий, рука власная.
Універсали 1657р.
№441
1657, квітня 18(28). Чигирин. - Універсал війську про вільний пропуск послів Фердинанда 3.
Переклад
Богдан Хмельницький, гетьман, з його царської величності Військом Запорізьким.
Повідомляємо цим нашим універсалом кожного, кому треба про це знати, а саме панів полковників, осавулів, сотників, отаманів і все товариство його царської величності Війська Запорізького, а також міських отаманів, війтів, бургомістрів і всіх, кому тільки буде показано цей наш універсал. Були у нас великі посли найяснішого римського цісаря його милості: архієпіскоп мартіано поллітанський і його милість пан Криштоф Маріанович, боснійський прокуратор і перекладач з турецької мови Після прощальної аудієнції повертають до того ж найяснішого цісаря його милості. Тому наказуємо цим нашим універсалом, щоб скрічь по містах, містечках і селах віддавали їм всяку пошану і пропускали їх безпечно без найменших труднощів, забезпечували їх, їхню челядь та коней харчами, даючи від міста до міста по кільканадцять провідників, а також підводи, скільки їм буде потрібно. Під нашою неласкою-і суворою карою наказуємо не чинити їм перешкод.
Писано в Чигирині, дня 18 квітня 1657.
Богдан Хмельницький.
Теодат Хмельницький, гетьман, разом з Військом Запорізьким москвичів.
№ 460
1657, червня 24 (липня 4). Чигирин. - Універсал про підтвердження запису на купівлю землі і будинку київським протопопом Михайлом Гунатерським.
І Богдан Хмельницкий, гетман з Войском его царского величества Запорожским.
Всім вобец і кождому зособна, особливо -паном полковником, су-іам, сотником, есавулом, атаманом, залогам і всему рицарству Войска его царского величества Запорожскаго, также войтови і всему має-стратови киевскому, также і на потом будучому, до відомости доносим, іж велебний в богу отец Михайло Кгунатерский, протопопа киевский, по-кладал перед нами записов два, один од пана Павла Яновича Хмельницкаго, полковника киевского, собі, малжонце і потомкам своїм на вічную продажу пляцу і двора зо всим будинком, названом Олизаров-ским, за певную і готовую суму грошей, в записі меновяного, до скарбу нашого войскового отданую, другий од Івана, цирулика полкового києвскаго, на заплачене при будинку в том же дворе под час мешканя за відомостию полкового менованого цирулика причиненого, і опра-венє оного, о чом тиє обадва записи ширей в собе мают; і просил нас преречоний отец протопопа киевский, абисмо тиє его записи огледавши подтвердили при дворе і всему будинку старого і ново причиненого заховали; якож ми видечи бити прозьбу его слушную і знаючи зичливость здавна к нам і всему Войску Запорожскому і непрестанное бога благаніє поменени записи і вси в них виразне описание, повагою нашею гетманскою аппробуєм, ствержаєм і умоцняєм, при дому помене-ном Олцзаровском его самого, малжонку і потомков его вічне заховуєм і продать, кому би хотіл, позволяем, уред вшелякий козацкий і міский киевский упоминаем і сурово приказуєм, аби жадное і найменшеє кривди і перешкоди в помененом дворе ему і од него держимом чинит не важили под срокгим за наименьшею скаргою каранєм і виною до скарбу нашого войскового петисот золотих. А для ліпшоє твердости тую апробацию записовую рукою нашею подписавши, печать войсковую приложить розказали єсмо.
Діялося в Чигирині, дня 24 місяца іюня року 1657.
Богдан Хмельницкий, рука власна.
№ 462
1657, червня 28 (липня 8 ). - Універсал про підтвердження прав шляхти Пінського повіту.
Переклад
В ім'я ґосподнє, амінь, на пам'ять вічної справи.
Лін, Богдан Хмельницький, генеральний гетман його царської милості Військ Запорізьких, повідомляємо цим листом, затвердженим вірою нашою і всього війська, кожного, кому належить про це знати.
Одвічна мудрість, роздаючи шляхи загального співжиття, сама заборонила заподіювати лихо тим, хто творить добро, коли наказала приймати прихильних дружнім серцем і привела для цього відповідне порівняння, що не годиться, щоб за рибу вужа, за хліб камінь та інші лихі речі мав одержувати той, хто творить добрі діла. Ще найвищий творець і правитель підсонячного світу навчав такої поведінки та закладав такі найповніші правила взаємної щирості і приязні - добром віддаваїи за добро, - тому жодному, створеному його ласкою, не годиться інакше поводитися з своїм ближнім, якщо він бажає уникнути божої кари і людського осуду за відхилення гід спасенного шляху. Тому і ми, не відступаючись від давно встановлених звичаїв, коли бог люб'язно схилив Пінський повіт до з'єднання з нами волею і серцем, приязно і прихичьно прийняли послів присланих від них для затвердження вічної дружби, й м пана Лукаша Єчьського, маршалка, і й м. пана Адама Спитка берестейського стольника, пінських сановників, і прийняли належні умови і обов'язки дружби, забезпечуючн їх з усією відповідальністю і під сумлінням, що з цього часу не будемо вороже з ними поводитися, ані посилати в їх маєтності особливою війська, крім окремих за гонів безпеки ані не будемо підмовляти когось чужого загубити їх яксамі, так через намовлених осіб. Навпаки, якби хтось з ненависті до них або для укладення приязні і з єднання з нами або з якої небудь іншої продуманої причини котів вчинити їм шкоду, вторгнувшись в їх краї з військом і пчюндруючи огнем і мечем їх маетності обіцяьмо підтримувати їх, допомагати їм, і навіть усім військом захищати від ворогів що наступають на них хоч би наших близьких, які не слухали б нашої порали і не припинили б цього. А щодо обрядів римської віри, до якою вони приєднуються до нас то ми всі, Військо Запорізьке і наші нащадки не перешкоджатимемо їм і не примушуватимемо жодного з них силою до праяославної грецької віри. Ми також не повинні знищувати і скасовувати давніх і нових фондів на костьоли, якщо вони утворилися не із здирства церковних маєтностей і покривдження вбогих православних. Однак постановляемо взаємно викорінювати секти і унію як при чини великого лиха, не загороджуючи шляху до нашої ласки тим з нашого духовен ства, які, прийшовши до пізнанім правди, віддали б належний послу київському

 
 

Цікаве

Загрузка...