WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Розпад СРСР і здобуття Україною незалежності - Реферат

Розпад СРСР і здобуття Україною незалежності - Реферат

військ до присяги на вірність українському народові, то лише за кілька місяців присягу складуть понад 400 тис. чол. Так будуть враховані помилки Центральної Ради і особисто М.Грушевського, котрі в 1917 р. відмовилися від створення української армії, перетворивши державу на більшовицьку здобич.
По-третє, цього разу в Україні не було внутрішнього розбрату. Протягом 1991 р. наші громадяни двічі висловлювали підтримку державницьким устремлінням. Перший раз, коли 17 березня під час загальносоюзного референдуму "За збереження СРСР" відповідали на додаткове питання внутрішньоукраїнського опитування "Чи згодні ви з тим, що Україна має бути у складі Союзу радянських суверенних держав на засадах Декларації про державний суверенітет України?" ЦК КПУ виступав рішуче проти введення до загальносоюзного референдуму такого додаткового питання, оскільки тоді для політики союзного центру втрачався сенс референдуму. Перший секретар ЦК виступав по телебаченню з критикою республіканського опитування, бо передбачав його результати. Декларацію про державний суверенітет підтримали 80,2%. Так, без будь-якої конфронтації, керівництво УРСР заручилося підтримкою народу. І коли президент і ВР СРСР вимагатимуть негайного підписання нового Союзного договору, то дістануть відмову. Україна буде вивчати договір на предмет його відповідності принципам Декларації. Передбачаючи результати цього вивчення, ГКЧП спробує "вирішити питання" силою. Відповіддю стане другий референдум 1 грудня.
Під впливом поступового розкладу радянської системи, на підтримку української державності висловлювалися навіть найзатятіші прибічники СРСР. Щоправда, дехто робив це під тиском опозиції, а дехто лише для збереження влади. Проте значним стимулом виявилася шовіністична позиція Москви. Якщо з настроями старого союзного центру все було більш-менш зрозуміло, то дії нових російських демократів викликали подив. Президент Росії Б.Єльцин під час серпневих подій взяв на себе функції президента СРСР і так швидко "ввійшов у роль", що намагався зберегти домінуюче становище Росії на радянському просторі й після путчу. Спалах незадоволення викликали заяви з оточення Єльцина про перегляд українських кордонів, якщо Київ не відмовиться від Акту про проголошення державної незалежності України. Серпнева (1991 р.) ейфорія перемоги в Росії швидко переросла в експансію переможців.
Навіть російські історики сучасності вказують, що поява Акту про незалежність України та відмова від принципів Союзу значною мірою були викликані проімперськими діями лідерів Росії. Відкрито проголошені російські претензії на всі ключові посади у новому Союзі, перехід у власність та під юрисдикцію Росії Всесоюзної телерадіокомпанії, ТАРС і промислових підприємств союзного підпорядкування, а також чимало іншого - все це абсолютно однозначно свідчило про бажання керівництва Росії, ліквідувавши старий центр, забезпечити собі роль лідера у новому Союзі.49 Така позиція Москви згуртувала українців навколо своєї державності. Між іншим, московські претензії на верховенство ще й сьогодні не пішли до минулого, але про це трохи згодом.
На підставі всього наведеного, сьогодні можна однозначно стверджувати: українська державність не була випадковістю. Просто в 1991 р. склалися такі умови (саморозклад СРСР, боротьба за владу в Москві), що ніхто - ані союзний центр, ані російський, - не наважилися стати на дорозі українського самовизначення. Вся наша багатостраждальна історія виявилася платою за ці сприятливі історичні обставини. А слово народу виявилося потужною зброєю. Тож хіба ця державність не є вибореною?
Наостанок хотілося б дещо зауважити з приводу остаточної загибелі СРСР. Чомусь прийнято вважати, що причинами його загибелі були не внутрішні хвороби, а саме проголошення Україною своєї державної незалежності. 23 жовтня 1991 р. у своєму листі-зверненні до Верховної Ради України М.Горбачов, Б.Єльцин, С.Шушкевич, Н.Назарбаев, І.Карімов, А.Муталібов, А.Акаев, С.Ніязов, А.Іскандеров закликали, що не уявляють собі союзу без України. Візьмемо на себе сміливість стверджувати: вони не мали уяви про шляхи рятування СРСР не тільки без України, але і разом з нею!
Це підтверджується звичайною ходою дальших подій. Проголошення Україною незалежності та референдум не скасовували СРСР, бо торкалися долі лише самої України. СРСР продовжував існувати без УРСР, як до цього існував без Прибалтійських республік (Литва ще 14 січня 1991 р. надала своєму представництву в Москві статус посольства). Коли 8 грудня 1991 р. у резиденції Віскулі неподалік Бресту Єльцин, Шушкевич і Кравчук підписали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, вони також не скасовували СРСР. Вони лише констатували, що Радянський Союз "припиняє (а не припинив) своє існування".
Проте й після цього СРСР продовжував існувати ще 18 днів. Однак смертельним ударом для нього виявилося не складення Горбачовим 25 грудня повноважень Верховного Головнокомандуючого Збройними Силами СРСР. І навіть не останнє засідання Верховної Ради СРСР 26 грудня. Тоді депутати п'яти азійських радянських республік, котрі до самого кінця залишалися у складі Союзу, прийняли Декларацію про припинення існування СРСР як держави і суб'єкта міжнародного права. Цим юридичне засвідчувалася смерть імперії.
Ні, долю СРСР вирішила Росія, коли 12 грудня 1991 р. о 13 годині 28 хвилин вийшла зі складу Союзу, рішенням свого парламенту денонсувавши Союзний договір 1922 р.50 Саме позиція Росії, її боротьба за владу з союзним центром на тлі прогресуючої кризи в СРСР, створили унікальні історичні умови для виборення Україною своєї державної незалежності. Хоча, зрозуміло, сама Москва - як союзний, так і російський владний центр - цього не бажала.
Література
1 Програма Комуністичної партії України. Статут Комуністичної партії України.- К., 1996.- С.6.
2 Идти дальше путем перестройки. Доклад Генерального секретаря ЦК КПСС М.С.Горбачева "Политический отчет Центрального комитета КПСС XXVIII съезду КПСС и задачи партии" // Правда. - 1990. - 3 июля.
3 Мельниченко В. Государство в роли энергопаразита // День. - 1999. - 29 сентября.
4Правда. - 1990. - 3 июля.
5 Великий Октябрь и обновление советского общества. Доклад В.А.Крючкова на торжественном заседании, посвященном 72-й годовщине Великой Октябрьской социалистической революции, в Кремлевском Дворце съездов 4 ноября 1989 года // Правда. - 1989. - 5 ноября.
6 Там само.
7 Нефть России. - 1999. - Сентябрь.
8 Спандарьян В. Куда уходит валюта? // Аргументы и Факты. - 1989. - №29.
9 Волкогонов Д. Семь вождей. - М., 1998. - Кн.2. - С.267.
10 Цит. за: Нефть России. - 1999. - Сентябрь.
11 Правда. - 1990. - 3 июля.
12 Бондарчук Р., Шеховцов В. Оборонний промисловий комплекс України: стан і перспектива розвитку // Народна армія. - 1999. - 7 травня.
13 Див.: Бондарчук Р. Щоб росла військова міць // Політика і час. - 1998. - №7 - С.36-42.
14 Підраховано за: Дроговоз И. Танковый меч СССР. 1945-1991. - М., 1999.- 80 С.

 
 

Цікаве

Загрузка...