WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Коломия – від заснування до 19 сторіччя. Історія - Реферат

Коломия – від заснування до 19 сторіччя. Історія - Реферат

природи.
У1775 р. (за іншими даними - в 1788 p.) за проектом відомого італійського архітектора Б. Меретина (Мереттіні, Мердерера) в стилі бароко будують величний парафіяльний римо-католицький костел Діви Марії. З польської мініатюри відомо, що це був великий кам'яний собор, стіни якого чітко членувалися на яруси й були прикрашені пишним архітектурним декором, вікна великі й витягнуті по вертикалі. У 1830 р. храм частково згорів, майже повністю було знищено його зовнішній вигляд. Під час відбудови костелу, що продовжувалася аж до 1895 p., значно змінено його зовнішній вигляд та інтер'єр, спрощено декоративну пластику фасадів, зменшено різні кам'яні деталі та скульптуру головного фасаду. В пам'яті коломийців цей костел відомий як "простонародний", тобто такий, до якого ходили люди прост,, часто дуже бідні, сподіваючись на небесне по-кровительство Діви Марії. В костелі висів чудотворний образ Пресвятої Діви Марії, або "Коломийської Божої Матері", вивезений в 1939 р. до Польці. До храму примикало римо-католицькі. проборство (дім і резиденція священиків, зруйноване й перебудоване в 1970-ті pp. на так званий "Палац щастя" - ЗАГС.
В повоєнні роки позаду костелу, мабуть, у приміщенні проборства квартирував авіабатальйон в/ч 93589. У період СРСГ атеїстична влада розмістила крамницю дитячих іграшок "Каштан". Звідновленням української державности, зруйновану споруду передали у власність новоствореній греко-католицькій парафії святого Йосафата Кунцевича, розпочато від будову історичного храму. Однак на нинішній церкві св. Йосафата помилково вказано дату побудови - 1762 р.
Опоряджувальні роботи в церкві святого архистратига Михаїла тривали ще декілька років після її офіційного освячення. Частину настінних розписів, які зробили у кілька етапів різні художники, виконав коломийський митець В. Крицінський (1852-1929). У 1885 і 1892 pp. йому допомагали викладачі гончарної школи С.-М. Дубіцький та С.-М. Дачинсыий. Тоді виконано образи Христа Благословляючого, святих Ольги, Кирила і Мефодія, чотирьох євангелістів, хор ангелів.
Важливість міста як стратегічного . транзитного пункту та сировинної бази стало поштовхом для будівництва австрійською адміністрацією залізничної гілки Львів - Ходорів - Станіслав - Коломия - Чернівці. Будівельні роботи розпочали навесні 1865 p., а вже влітку 1866 г. - закінчили. За цей час збудували залізницю, яку фінансував анґлійський банкір Дж. Брессей, від Львова до Чернівців, завдовжки 670 км. Одночасно з прокладанням колії в місті почали споруджувати залізничний вокзал, чи двірець. Його приміщення здали в експлуатацію наприкінці серпня 1866 р. Тодішня періодика відзначала, що "споруда двірця архітекторам вдалася" і що вона є "однією з кращих в Галичині". Першого вересня 1866 р. урочисто відкрили Львівсько-Чернівецьку "Цісарсько-королівську привілейовану залізницю імени Карпа Людовика". Новому сполученню Львів -Чернівці тодішні ґазети надазали великого значення. Зокрема "Gazеta Lwowska" писала: "Щойно прокладена лінія через Ходорів, Станіславів, Коломию до Чернівців проходить через землі багаті на худобу, зерно і корисні копалини ... Акціонери одержать великі дивіденди...". В цей час приміщення вокзалу виявилося затісним, а тому 1867 р. його розширили. Ще одна реконструкція відбулася 1898 p., a згодом, в 1902 р. - добудовано ще одне крило. З цього приводу "Gazeta Koromyjska" зазначала: "Нарешті Коломия дочекалася нового двірця". Відтоді коломийський вокзал набув сучасного ви ляду. Вигляд двірця дещо змінили радянські війська у липні 1941 p., коли вони панічно тікали перед натиском німців.
Нерідко коломийський вокзал був очевидцем офіційних візит в до Коломиї високопосадовців. 15 вересня 1880 р. через його залу в Коломию виходив австрійський імператор Франц Йосиф І. У червні 1937 р. з офіційні м візитом до Польщі прибув король Румунії Кароль II, якого на вокзалі в Коломиї зустрічала почесна варта та оркестр 49-го Гуцульського Стрілецького полку.
У 1887 р. коломийці-латинники надіслали листа до церковної впади з проханням спровадити до міста єзуїтів для місійної праці, а також побудови нового костелу. Угоду про будівництво храму підписали 19 серпня 1895 р. Будова повинна була маги розміри 45 метрів завдовжки і 22 завширшки. її обіцяли звести за мої при роки. Планувалося, що костел відвідуватимуть 22 тисячі парафіян з самої Коломиї та околиць. Наріжний камінь костелу отців єзуїтів посвячено 2 серпня 1896 р., у день святого Ігнатія -покровителя однойменного ордену. Будівництво храму велося за ескізами інженера Н. Кжичковського, проектанта Народного дому в Коломиї. Кошторис будови виносив 48540 золотих ринських. Будівництво костелу завершено 31 жовтня 1897 р Вже 12 грудня священик Голамбек з дозволу римо-католицького архієпископа Львова Моравського посвятив дзвони. Під час урочистостей були присутні 72 пари "чесних батьків" міста, які пожертву зали на потреби храму 582 золотих ринських. Коломиянка Л. Михалевська подарувала костелу "пушку срібла" (наповнену дрібними монетами торбинку), отець-ректор з Добромишля В. Баудіс - пожертвував срібну посудину, в якій виставляють святі дари; робітниці братства святого Йосифа - килим, а сестри-бенедиктинки зі Львова - тканину для престолу. Відразу ж після відкриття, костел отців-єзуїтів стали називати "панським", на відміну від парафіяльного. Тобто таким, прихід якого складали середні та вищі прошарки польського коломийського суспільства. При храмі діяли різні церковні братства, отці-єзуїти володіли величезною книгозбірнею стародруків та книжок багатьма мовами, нотними виданнями. Частину колись багатої єзуїтської книгозбірні віднайшли лишень 1990 р. і передали музею історії міста. Після Другої світової війни храм закрили, а з 1950-х pp. костел перетворили на складські приміщення промислових товарів різ того призначення, зокрема меблів. Лише ш в 1990 р. костел повернули римо-католицькій громаді міста, а в головному вів гарі встановили посвячену копію чудотворного образу Пресвятої Діви Марії з довоєнного парафіяльного костелу.
У Коломиї в різні часи функціонувало декілька синагог і багато малих божниць. Наприкінці XVIII ст. було перебудовано так звану Велику синагогу, яка стояла приблизно в районі між нинішніми вулицями В. Стуса і Р.Шухевича - на місці теперішнього промислового ринку. Її стіни, як дізнаємося з графічного зображення, було прикрашено численними декоративними елементами барочного стилю. Однак, нічого не відомо про інтер'єр, що зазнав змін під час реставраційних робіт 1798 р.
Значних руйнувань синагога зазнала під час Першої світної війни, коли російські солдати вдалися до пограбувань і І плюндрування будівлі. Остаючно синагогу зруйнували у 1952 p.

 
 

Цікаве

Загрузка...