WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Гоголь М.В. - Реферат

Гоголь М.В. - Реферат


Реферат на тему:
Гоголь М.В.
План:
1. ...СЛЬОТАВОГО ХОЛОДНОГО БЕРЕЗНЕВОГО ДНЯ.
2. ВІЧНИЙ БЛУКАЧ
3. ДВОЄ І ПУСТОТА
4. РУКОПИСИ НЕ ГОРЯТЬ?
5. ЯК СОЛОДКО ПОМИРАТИ!
За життя його називали Гомером. Після смерті - шизофреніком і релігійним фанатом. Яким він був насправді, не знали навіть найближчі друзі Миколи Гоголя. Його вважають російським письменником, але під його пером оживає Україна. Його твори дихають містикою, а трагічна доля письменника - ну чим не містичний роман?
...Сльотавого холодного березневого дня, дорогою від хутора Василівки до села Сорочинців Полтавської губернії рухалася підвода. Кутаючись у кожух, вагітна 18-річна Марія Гоголь-Яновська стиха молила Господа подарувати їй здорового хлопчика. Після смерті двох синів Василь Опанасович, побоюючись втратити й третього, повіз удвічі молодшу дружину до найкращого лікаря в окрузі. У будинку професора Трохимовського 20 березня (1 квітня) 1809 року і з'явився на світ малий Нікоша, як пестливо називала його мама.
Хлопчик народився таким кволим і слабким, що лікар засумнівався: чи виживе? У роду Гоголів-Яновських усі чоловіки жили недовго. Казали, що над ними тяжіє прокляття... Мати майбутнього письменника, перша красуня в губернії, у 14 років вийшла заміж за поміщика Василя Гоголя і народила йому дванадцятеро дітей. Правда, вижило лише п'ять - Микола і чотири його сестри.
Релігійно екзальтована мама і неврівноважений батько, що страждав від різних фобій, неабияк вплинули на душевний стан сина. Змалку вразливого хлопчака мучили слухові галюцинації та повсякчасний страх Божої кари. Здобувши домашню освіту, Нікоша студіює науки у Полтавському училищі та Ніжинській гімназії, де вчиться грати на скрипці і бере участь у виставах як режисер і актор-комік. З грандіозними планами підкорити світ молодий Гоголь вирушає до Петербурга. Але там його чекають розчарування: невдалі спроби стати актором, потім - чиновником, повне фіаско повісті "Ганц Кюхельгартен", тираж якої Гоголь спалив...
Хто знає, як би склалася подальша письменницька доля Гоголя, якби він не ввійшов до пушкінського оточення. Тут належно оцінили талант початківця, і Гоголь, зрозумівши, що Малоросія викликає неабияке зацікавлення, пише знамениті "Вечори на хуторі біля Диканьки". Після виходу в світ цієї книги письменник, можна сказати, прокинувся знаменитим. У цей час він пише повісті, які увійшли до двох наступних збірників - "Миргород" і "Арабески". У повістях про петербурзьке життя Гоголь, спираючись на народну демонологію і християнську міфологію, показав примарність, міражність столичного світу. Повною протилежністю до попередніх творів стала поява повісті "Тарас Бульба", яка зафіксувала історичний момент минулого, коли український народ, захищаючи свою незалежність, діяв спільно як сила, що визначає характер загальноєвропейської історії.
Восени 1835 року Гоголь береться за створення п'єси Ревізор", сюжет якого був підказаний Пушкіним, а вже 18 січня 1836 року читає комедію на вечірці Жуковського. Прем'єра п'єси відбулася на сцені петербурзького Олександрівського театру того ж року.
ВІЧНИЙ БЛУКАЧ
...Він жив у Римі, Франкфурті, Дюссельдорфі, Ніцці, Парижі, Остенді. Він ніколи не мав власного дому: готелі, наймані помешкання, роки життя у друзів та знайомих. Ніде не знаходила спокою його стражденна душа "Я - вічний блукач", - казав Гоголь, коли з далеких країн повертався у батьківський хутір. Та вже за тиждень йому ставало там сумно, і він наказував знову пакувати речі в дорогу.
Стара порепана валіза, з якою подорожував письменник, ще пам'ятає руки Миколи Васильовича. Це не єдиний гоголівський раритет в експозиції сорочинського музею. Є тут і підфрачна жилетка та капелюх-циліндр, і особистий портфель Гоголя та його меморанди - дорожні нотатки фран-цузькою, акуратно виведені нерозбірливим почерком.
Де б не бував Гоголь, усюди брався за перо, хоча здоров'я з кожним роком слабшало. Незважаючи на лікування за кордоном, він постійно від-чував слабкість, запаморочення, часто мав нервові напади. Невідома хвороба так загострила релігійні настрої Гоголя, що у колі друзів він, наче вершитель чужих доль, самовпевнено давав усім настанови. У релігійній екзальтації він дійшов висновку, що написане раніше не достойне його теперішнього великого покликання.
Літературні праці тих років Гоголь зібрав у книзі "Вибрані місця з листування з друзями", яка вразила навіть найближчих знайомих поета пророчим менторським тоном і проповіддю примирення.
Його прихистком стала релігія: він вирішив, що не має права працювати, поки не вклониться Гробу Господньому. Але подорож до Єрусалиму не порятувала його...
ДВОЄ І ПУСТОТА
...Відлюдькуватому, непримітному, замкнутому Гоголю не щастило в коханні. Перша і остання спроба влаштувати сімейне життя з графинею Анною Вільєгорською закінчилася поразкою. Зневірений сорокарічний Го-голь їде у рідну Василівку. Усамітнившись у флігелі, несамовито працює над другим томом "Мертвих душ", який згодом спалить. Він ще більше замкнувся у собі, заборонив жінкам заходити у флігель, а коли заборону порушували, негайно кликав священика, щоб він скропив святою водою його обитель.
Але була у житті Миколи Васильовича жінка, якою він безмежно захоп-лювався. Фрейліна імператриці Олександра Смирнова-Россет товаришувала з Пушкіним, Жуковським, Лермонтовим, але тільки Гоголю відкрила своє серце. Гоголь довго приховував ніжні почуття до неї. Уже

 
 

Цікаве

Загрузка...