WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → УПА - Курсова робота

УПА - Курсова робота

перейшли Дніпро й осілись у чернігівських лісах. Після повороту Енея, на просторі Коростень-Чернігів залишились частини куреня Верещаки та Евгена.
Весною 1944 р. вирушає на схід, перейшовши в північній Житомирщині фронт, курінь Дороша з загону Енея.
Але, у звідомленнях командирів загону Енея з рейду літом 1943 р. говориться про те, що на теренах північної Київщини та на Чернігівщині вони зустрілись з діючими вже там місцевими відділами українських повстанців. Та докладніших даних про них покищо не має.
УПА-Захід.
На терені Галичини вже в 1942 р. розрослись боєві групи ОУН в Українську Народню Самооборону, УНС. УНС це ще не повстанська армія, - головно в першому році свого існування, - бо її члени не перебувають постійно при зброї, а тільки в випадку потреби беруть її в руки. Все ж таки, вона, як виразний перехід до збройного спротиву та як вихід в організуванні, активної боротьби поза рамки організації, становить другий етап протинімецької боротьби, етап переходу від політичного спротиву до всенародного збройного резистансу. Назва стала популярною і хоч з моментом створення УПА, УНС влилась в рямці УПА, то вживання назви УНС залишилась аж до кінця 1943 р.
Причиною цього була, насамперед, особлива політично-психологічна атмосфера, яка панувала в той час в Галичині. Деякі галицькі середовища, іменно, розвинули були сильну пропаганду проти українського революційно-визвольного руху, переконуючи український загал, нібито революційні дії ОУН провокують німців до протиукраїнських виступів. Тому, з пропагандивних мотивів, - підкреслювання самооборонного характеру збройних дій українського підпілля на терені Галичини мало особливе значення.
Та під кінець 1943 р. ситуація вже й під цим оглядом дозріла і від перших днів 1944 р. назва УНС зникає зовсім, щоб зробити місце загальній назві УПА-Захід.
Те саме сталось і зі збройним підпіллям на Буковині, що теж до кінця1943 р. носило свою назву Буковинська Українська Самооборонна Армія, БУСА, ставши після цього частиною УПА-Захід. Командиром БУСА був Луговий.
Організацією УНС та переходом її на УПА-Захід керували члени ГВШ- Головного Військового Штабу УПА: полк. Лицар (Олекса Гасин) на терені Карпат, а на терені Львівщини й Тернопільщини полк. Шелест(Василь Сидор), який став теж Командиром УПА-Захід.
В час переходу фронтів стан УПА-Захід був такий: Командир УПА-Захід: полк. Шелест-Вишитий (Василь Сидор), Шеф Штабу: сотн. В. Хмель.
1. ВО "Лисоня": Командир - майор В.Грім. Курені: "Холодноярці", командир Град, "Бурлаки", "Лісовики", "Рубачі", к-р Чугайстир, "Буйні", "Голки".
2. ВО "Говерля": Командир - Степовий, від березня 1945 р. Хмара. Курені: "Буковинський", к-р: Лісовий; сотні: "Авангард", к-р: Павленко, "Сірі Вовки", к-р: Бистрий, "Бояри", к-р Боярин. "Перемога", к-р: Недобитий; к-ри сотень: Підгірський, Дорошенко,Хмара.
"Гайдамаки", к-р: Рен; сотні: "Сурма", "ім. Богуна", "ім. Ґонти".
"Гуцульський", к-р: Тиса; сотні: "Черемош", "Чорногора", "Говерля".
"Карпатський", к-р: Козак, сотні "Березівка", "Трембіта", "ім. Ко-лодзінського".
3. ВО "Чорний Ліс", Командир: полк. Різун-Грегіт (Микола Андрусяк) Курені: "Смертоносні", к-р: Чорний, "Підкарпатський", к-р: Прут, "Дзвони", к-р: Хмара, "Сивуля", к-р: Іскра, "Довбуш", к-р: Гамалія, "Бескид", к-р: Довбуш, "Месники", к-р: Благий.
4. ВО "Маківка", Командир: майор Козак. Курені: "Льви", к-р: Н., "Булава", к-р: К., "Зубри", к-р: Прут, "Летуни", к-р: Летун, "Журавлі", к-р: Г., "Бойки, ім. Хмельницького", к-р: Грузин, "Басейн", к-р: Тараско.
5. ВО "Буг", Командир: полк. Вороний. Курені: "Дружинники", к-р: Черник, "Галайда", к-р: Ем, "Кочовики", к-р: Штиль, "Переяслави", к-р: Бриль, "Тигри", к-р: Ромко, "Перебийніс", к-р: Шумський.
6. ВО "Сян", Комавдир: Орест.Курені: "Вовки", к-р: Ягода-Черник; сотні: "Вовки І", к-р: Карпо; "В. II", к-р-Дуда; "В. III", к-р: Багряний.
"Месники", к-р: Залізняк; сотні: "Месники І.", к-р: Шум; "М II " к-р-Біс, Баглай; "М. III.", к-р: Ярий; "М. IV.", к-р: Туча; "М. V." к-tr Калинович.
Курінь: Рена, к-р: Рен; сотні: 1. Бурлаки, 2. Веселого, 3. Іскри." Евгена, к-р: Евген.
7. Курені окремого призначення: "Сіроманці", командир Яструб; "Полтавці", к-р: Максим; "Чорноморці", к-р: Сич.
Після переходу фронтів, зокрема в час великих боїв на Закерзонні 1946-1947 pp., в ВО "Сян" діяли "відділи УПА" Величиною по 130-180 бійців:
1. ТВ (Тереновий Відтинок) "Лемко": к-р майор Рен: Відділ: Бурлаки, Громенка, Хріна-(120 людей), Мирона - (120 людей), Ластівки, Стаха, Бурого, Біра, Дідика, Бродича, Семена, Крилача, Орського.
2. ТВ "Бастіон" Щеремищина), к-р майор Залізняк: був курінним v Ярославщині
Відділи: Хоми, Байди, Чорного, Осипа, Черника, Нечая, Зруба.
3. ТВ "Данилів" (Холмщина), к-р сотник Б.
Відділ: "Вовки І", к-ри: Капка, в лютому 1946,
Кропива 13.5.1946, Яр в серпні 1947 р. "Вовки II", к-ри: Лис, Дуда в серпні 1947. "Вовки III", к-ри: Зірка в лютому 1946,Гайда 28. II. 1946, Давид в серпні 1947 р. "Галайда II", к-ри: Куліш, Ворон, "Кочовики", к-р: Штиль.
Після реорганізації на відділи УПА в районі Карпат і Підкарпаття в pp. 1947-48 діють відділи: Авангард, Басейн, Березинський, Березівський, Бистрі, Бистриця, ім. Богуна, Булава, Вершники, ім. Вітовського, Гуцули, ім. Ґонти, Дзвони, Дністер, Довбуш, Донського, Дружинники, Жубри, Журавлі, Заграва, Залізні, ім. Колодзінського, Крути, Летуни, Лели,Наддніпрянці, Непоборні, Опришки, Рисі, Сивуля, Сірі, Сірі Вовки, Сіроманці, Смертоносці, Спартак, Сурма, Сурмачі, Трембіта, ім. Хмель-ницького, Хорти, Черемош, Чорні Чорти, Чорнота, Чорногора.
Про величину та склад куренів і сотень УПА, з періоду до переформування їх в відділи величиною 1-2 сотень, пише усвоєму спогаді один із запрошених з-поза старшинського складу УПА викладачів старшинської школи, який сам про себе подає: "Автор цього спогаду не був ніколи членом ОУН, не мав псевда, не ходив на стрічі і не робив атентатів. Що більше, він не може сказати про себе, щоб був молодиком. В умовах першої світової війни доводилося йому кінчати старшинську школу, а в Визвольних Змаганнях міряти широкі поля і степи України". Значить, -людина об'єктивна і військове фахова:
"При столі зібрався ввесь штаб куреня "Орли" з курінним К., ко-лишнім легіоновим старшиною, на чолі. З-поміж сотенних - двох б.старшин Червоної Армії, два другі - бувші легіоністи. Крім цього, до штабу входили ще: виховник, ад'ютант, медсестра й дві інші жінки, - це все з кадрів ОУН. Всі вони одягнені в одинакові однострої з відзнаками військових ступенів на рукавах (курінний - 1 широкий пасок, сотенний- З вузькі, чотові - 2, ройові - 1 срібний пасок). Убрання дреліхові, яку всіх вояків, емблема "Орла" на горішній частині лівого рукава. Довідуюсь, що курінь "Орли" входить у склад Н. групи, має 4 сотні по200 стрільців, кожна сотня в скалді 3 стрілецьких і одної кулеметної чоти, в стрілецькій чоті по 4 рої й гранатометна ланка. Разом на озброєнні куреня 48 "дегтярів", 16 "максимів", 12 легких і 4 важких гранатомети. Крім цього, всі старшини й

 
 

Цікаве

Загрузка...