WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → УПА - Курсова робота

УПА - Курсова робота

під керівництвом майора Вадима.
Все це було формальною легалізацією стану, що фактично існував вже від весни 1943 р.
Фактичне керівництво всієї УПА від весни 1943 p., а дещо пізніше й формальне, опинюється в руках трійки, що її становлять: Головний Командир УПА пполк. Тарас Чупринка, Командир Запілля Павленко (Ро-стислав Волошин) і політичний керівник УПА Шаблик-Шугай (Йосип Позичанюк). (Характеристичне, що за територіяльним походженням вони: Шухевич - Галичанин, Волошин - Волиняк, Позичанюк- наддніпрянець).
Шефом Штабу УПА був, очевидно, від моменту переміни ГВШ ОУН на ГВШ УПА та створення посту Головного Командира УПА - керівник ГВШ, що ним став знов майор Перебийніс, визволений боївкою ОУН з німецької тюрми. Та формально пост Шефа Штабу УПА встановлено щойно на початку 1945 р. Після смерти ген. Перебийноса (в ранзі генерала від 1 листопада 1945 р.), пост Шефа Штабу УПА обняв на початку1946 р. - тоді майор, а від 22 січня 1948 р. полковник - Лицар, (Олександер Гасин). По смерти полк. Лицаря в липні 1949 p., в. о. Шефом Штабу УПА став майор В. Сокіл.
Надсподівано скорий ріст УПА дуже загострив питання старшинських кадрів взагалі, вже в перших місяцях існування УПА. Зрозуміло, що за законом кожної революційної армії, старшинські пости в УПА обсаджувано не за формально-фаховими кваліфікаціями, а відповідно до виявлених прикмет характеру та здібностей. Та це не розв'язувало питання фахових кваліфікацій. Войськові вишколи, організовані й переводжувані ОУН, давали загальне, елементарне військове знання, не вистарчаючи однак для вишколення фахових старшин. А кількість старшин, що прийшли з Українського Легіону, та колишніх старшин ЧА та польської армії була абсолютно не вистарчаюча. Тому вже в 1943 р. на Волині і в Карпатах організуються Старшинські Школи УПА.
Командиром першої Старшинської Школи УПА на Волині був майор Польовий, командиром старшинської школи УПА-Захід - майор Хміль. Волинська Старшинська Школа УПА-Північ випустила до весни 1944 р. два старшинські та три підстаршинські турнуси, Старшинська Школа УПА-Захід - два старшинські і два підстаршинські турнуси. Разом, - враховуючи теж підстаршинські школи при різних ВО, -Старшинські Школи УПА вишколели до весни 1944 р. ок. 2.000 старшин і ок. 3.000 підстарший.
Весною 1944 р. обидві Старшинські Школи злучено в одну Старшинсь-ку Школу УПА "Олені" в Карпатах. Командиром її став майор Польовий. Школа "Олені" перевела два старшинські курси, - перший від 1березня до 18 липня 1944р. і другий від 20 липня до листопада 1944 р. На обох курсах вишколювалось по ок. 500 курсантів, в тому ок. 225 кандидатів на старшин і 275 кандидатів на підстарший.
Майор Польовий, Командир Старшинської Школи УПА-Північі, опісля, об'єднаної Старшинської Школи УПА "Олені", належав, як це ми вже згадували на іншому місці, до партійно-політичного середовища полк. А. Мельника. Нав'язуючи до того він, за відомом і згодою Головного Командування УПА, пробував притягнути до участи в Старшинські Школі УПА, та в УПА взагалі, - згадане середовище. Його ініціатива зустрілась з підтримкою члена ПУН-у Ольжича-Кандиби, який прислав в коротці до Старшинської Школи УПА кільканадцять замітніших членів групи полк. А. Мельника. На жаль, становище Ольжича-Кандиби ПУН несхвалив. Коротко після цього, Ольжича-Кандибу заарештувало гестапо за зв'язок з бандерівцями" і закатувало його в казематах концтабору Саксенгаузен.
Викладачами в Старшинській Школі УПА-Північ були: сотник Босий, майор Лісовий, майор Степовий, майор Кацо і майор Гамалш. Сотник Босий, галичанин, б. старшина українського Легіону, майор Лісовий, Степовий і Гамалія - наддніпрянці, б. старшини Червоної Армії, майор Кацо - осетинець, б. старшина ЧА. Дохувником школи був о. д-р Рафаїл.
Викладачами об'єднаної Старшинської Школи У ПА "Олені" були: сот-ник Береза, наддніпрянець, (подібно як і майор Степовий) б. Викладач старшинської школи ЧА, автор знаменитого підручника основ партизанки; майор Степовий і майор Кзцо, що перейшли зі Старшинської Школи УПА-Північ; пор, інж. Крутий, наддніпрянець, б. старшина технічних частин ЧА; сотник Ярема, старшина Легіону; політвиховник Руслан і керівник розвідки Ждан. Ад'ютантами Командира Школи були пор. Зміюка (Вітовський) і пор. Ткачук. Лікарами школи "Олені" були - д-р Максимович і д-р Кум, по національності, -як і лікар школи УПА-Північ, - євреї. На курсах викладалось: основи партизанки, тактика, теренознавство, наука про зброю, організація військова, дисциплінарний правильник, внутрішня служба, військова господарка й рахівництво, піонерська служба, маскування, санітарна служба, танкова справа, протилітакова оборона і, крім цього, ідеологія українського визвольного руху, та основи служби безпеки. Крім теоретичних викладів відбувалися весь час практичні вправи, досить часто в правдивих боях з дійсним ворогом.
Факт великої кількості в складі викладачів наддніпрянців, недавніх старшин Червоної Армії, не випадковий і відповідав станові всього старшинського складу УПА.
Під політичним оглядом - Українська Повстанська Армія, як це вже відмічено, підпорядковується Українській Головній Визвольній Раді, УГВР, як підпільному урядові України. У ГВРаді з цього титулу належить право признавання старшинських ступенів членам УПА, затверджування Керівних старшинських постів та признавання відзначень за хоробрість командирам і бійцям УПА.
Відносно останнього, то в УПА існують такі відзначення:
1. Відмічення;
2. Похвала;
3. Бронзовий Хрест Бойової Заслуги;
4. Срібний Хрест Бойової Заслуги ІІ-ої класи;
5. Срібний Хрест Бойової Заслуги 1-ої класи;
6. Золотий Хрест Бойової Заслуги ІІ-ої класи;
7. Золотий Хрест Бойової Заслуги 1-ої класи.
Ці відзначення "за виявлені в боях мужність і героїзм, за видатні заслуги у керуванні боротьбою відділів УПА проти окупанта" при знається тільки вояками УПА. їх було введено наказом Головного Командування УПА з грудня 1943 р.
Крім цього є ще відзначення, що їх наділюється воякам УПА і цивільним особам "За видатні заслуги для національно-визвольної революційної боротьби українського народу":
1. Срібний Хрест Заслуги,
2. Золотий Хрест Заслуги,
3. Медаля "За боротьбу в особливо важких умовах", введена постановою УГВР з 6. червня 1948 р. "для відзначення особливої мужности революціонерів і повстанців та їхніх особливих заслуг для справи визволення України".
Першим старшиною УПА, відзначеним Золотим Хрестом Бойової Заслуги 1-ої класи був майор Яструб (Дмитро Карпенко), наддніпрянець, кол. старшина ЧА, організатор чужонаціональних куренів УПА, командир "Сіроманців", що загинув 17. 12. 1944 при наскоці на Стрілиська Нові.
3. Боєві дії УПА
Бойові дії УПА вело проти німецьких окупантів та їх союзників, радянських партизанів, польських банд, Армії Крайової, загонів НКВС. Бойові дії тривали з 1942 року по 1952 (за іншими даними по 1962) рік. Мотиви ведення бойових дій проти усіх окупантів були схожими. УПА вело бойові дії через постійний терор мирного населення, грабунок осель, вбивства мирного населення, а також через примусові роботи. Вже перші бої УПА з німецьким окупантом та

 
 

Цікаве

Загрузка...