WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Оборона Одеси - Реферат

Оборона Одеси - Реферат

сформованих дивізій, посилило війська 4-ї армії, які наступали на Одесу. Крім того, командування групи армій "Південь" направило під Одесу три дивізії та кілька артилерійських полків.
20 серпня 1941 р. противник поновив штурм міста. Захисники Одеси, незважаючи на надзвичайно складне становище, відбивали атаки. Вони стійко утримували кожний рубіж, контратаками вибивали ворога, що вклинювався в оборону, не давали йому змоги закріпитися.
По 12 - 15 разів на добу їхні літаки бомбардували місто. Гинули люди, розвалювалися будівлі, але промисловість Одеси не припиняла роботи. Документи свідчать, що в дні ворожої облоги підприємства Одеси дали фронтові 5 бронепотягів, 69 танків, 1962 міномети, 1020 вогнеметів, 210 тис. ручних гранат, десятки тисяч мін, 90 тис. пляшок із запалювальною сумішшю, а також відремонтували 42 танки, понад 300 артилерійських гармат, 962 кулемети, 6502 гвинтівки, 69 тракторів-тягачів, близько 600 автомобілів. Допомога мирних жителів Одеси мала для бійців і командирів ООР не лише суттєву практичну, а й моральну вагу.
Вони стійко відбивали атаки ворога. Поряд з воїнами діючої армії мужньо захищались ополченці. Стійко відбивав атаки ворога старий кадровий робітник заводу ім. Жовтневої революції В. П. Онищенко. На його особистому рахунку не один десяток знищених гітлерівців. У районі с. Дальник відзначилися ополченці Одеського порту, заводу ім. Ілліча, канатного заводу й тютюнової фабрики. Протягом п'яти діб їхній невеликий загін відбив 16 атак гітлерівців.
На кінець п'ятої доби з усього загону живими лишилися тільки двоє: Лев Руднєв і Ніна Воскобойник. На них рухалися танки й піхота ворога. Л. Руднєв наказав дівчині: "Повзи до своїх, скажи там, в Одесі, що ми чесно билися до останнього подиху". Зі зв'язкою протитанкових гранат він кинувся навперейми ворожому танкові й підірвав його, загинувши сам.
Хоробро бився з ворогом депутат Одеської обласної ради, молодший сержант 4-ї роти 1-го батальйону 8-го стрілецького полку Олександр Нечипуренко. Він неодноразово ходив у розвідку, здобував цінні відомості. Були випадки, коли О. Нечипуренко з радіостанцією пробирався на територію, зайняту ворогом, і звідти коригував артилерійський вогонь наших батарей. Якось, будучи в розвідці, Олександр виявив протитанкову батарею, непомітно підібрався до неї й закидав гранатами. Кілька солдатів противника було вбито, решта розбіглася. Не гаючи часу, він запріг коней в одну з протитанкових гармат, навантажив ящики зі снарядами й патронами і привіз їх у свою частину. За цей подвиг Олександр Нечипуренко нагороджений орденом Леніна.
У боях під Одесою мужньо відбивала атаки ворога командир кулеметної обслуги 54-го полку 25-ї стрілецької дивізії ім. В. І. Чапаєва сержант Н. А. Онілова. Молода робітниця Одеської трикотажної фабрики у перші дні війни добровільно вступила до лав Червоної армії. Отримавши кулемет, вона заявила: "Із нього я буду косити фашистів. Немає і не може бути пощади ненависному ворогові". Вже під час свого першого бою Ніна дотримала слова, знищила близько 40 гітлерівців. А всього під час оборони Одеси й пізніше в боях під Севастополем Н.А. Онілова знищила понад 350 ворожих солдатів і офіцерів.
Добровільно прийшла до військкомату та була зарахована до 25-ї Чапаєвської стрілецької дивізії і Л.М. Павличенко
Значну допомогу військам оборонного району надавала авіація Чорноморського флоту. Вона громила скупчення військ і техніки противника, прикривала з повітря свої війська, морські сполучення та військово-морську базу.
Тільки 25 серпня 1941 р. 69-й винищувальний авіаполк 21-ї змішаної авіаційної дивізії зробив 92 літако-вильоти. За цей час льотчиками полку було витрачено 40 200 патронів, 780 гарматних снарядів, 17 снарядів РС і 64 АО-25.
У жорстоких боях з ворогом зростала військова майстерність захисників Одеси. Противник ніс все більші втрати як в особовому складі, так і в бойовій техніці. Тільки в першій половині вересня ворог втратив близько 50 тис. чоловік убитими, пораненими та полоненими. Але не меншими були втрати й у захисників Одеси.
Жорстокість боїв наростала з кожним днем. Становище захисників оборонного району погіршувалося. 14 вересня 1941 р. Військова рада ООР надіслала до Ставки телеграму, в якій об'єктивно охарактеризувала обстановку, що склалася. 15 вересня 1941 р. Ставка телеграфно звернулася до Військової ради з проханням протриматися ще 6 - 7 днів, протягом яких буде надіслана допомога.
А тим часом напівкільце навколо Одеси змикалося все тісніше. В східному секторі оборони, між лиманами Аджаликський та Хаджибейський, противникові вдалося просунутися на 4 - 8 км. Це дозволило йому здійснювати артилерійський обстріл Одеського порту. Становище захисників Одеси різко погіршилося, бо транспорт, який доставляв боєприпаси та продукти харчування, тепер міг заходити в порт лише вночі. У зв'язку з цим радянське командування вирішило завдати контрудар по району Старої і Нової Дофінівки, звідки здійснювався обстріл наших кораблів у порту.
Після того, як на допомогу захисникам оборонного району за рішенням Ставки на кораблях були доставлені частини 157-ї стрілецької дивізії та дивізіон реактивних мінометів "катюша", в ніч на 22 вересня 1941 р. у тил противника був висаджений морський десант. Одночасно завдали контрудар війська східного сектора оборони. Ворог не витримав натиску й поспішно, кидаючи зброю, поранених і вбитих, почав відходити. Внаслідок успішних дій наших військ Одеський порт перестав обстрілюватися важкою артилерією противника.
Сформовані дивізії, посилило війська 4-ї армії, які наступали на Одесу. Крім того, командування групи армій "Південь" направило під Одесу три дивізії та кілька артилерійських полків.
Захисники Одеси - частини Приморськоїармії - зуміли зупинити ворога на рубежі Олександрівка -СтараВанталинка - Кароліна Бугаз. 15 вересня 4-та румунська армія поча-ла вирішальний наступ і оточила Одесу, яку було здано16 жовтня після 73 днів оборони і яка коштувала ворогові десятків тисяч життів.
Однак 16 жовтня захисники відступили. Ще з початку місяця згідно зі стратегічними планами командування поступово евакуювався Одеський оборонний район.
У той час ворог підійшов до Харкова, Донбасу і Криму...
Спочатку планувалося провести евакуацію до 6 жовтня, але через масштабність цієї операції остаточну дату було перенесено на 15 жовтня. …
Газета "Правда" у той час порівнювала оборону Одеси з Верденською операцією: у 1916 році, у роки Першої світової війни, німецькі війська протягом шести з половиною місяців безрезультатно намагалися прорвати французьку оборону в районі Вердена ...
Література
1. Азаров И. И. Осажденная Одесса.- М., 1966;
2. Алещенко Н. М. Они защищали Одессу [2 изд.].- М., 1970;
3. Годлевский Г. Ф., Гречанюк Н. М., Кононенко В. М. Походы боевые.- М., 1966;
4. Евстигнеев В. Н., 70 героических дней, М., 1964;
5. Пензин К. В.Черноморский флот в обороне Одессы (1941 г.).- М., 1956.
6. Череватенко А. Т. Небо Одессы, 1941г. - Одесса: Маяк, 1978

 
 

Цікаве

Загрузка...