WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Вплив культурно-освітнього товариства «Просвіта» на державотворчі процеси в Україні - Реферат

Вплив культурно-освітнього товариства «Просвіта» на державотворчі процеси в Україні - Реферат

"Просвіти" заснували бібліотеки та читальні.
Ще однією формою проведення освітньої роботи були публічні лекції та народні читання художньої літератури.
Організація театральних вистав, літературно - музичних вечорів, ювілейних святкувань - популярний вид діяльності "Просвіт". Вони своєї емоційністю, піднесеністю сприяли пробудженню національної гордості, самосвідомості українців, які виборювали право на незалежну державу і в1905 і в1917 р. На жаль, спроби створити незалежну державу закінчувалися невдачею.
Розвиткові "Просвіти" сприяло те, що її завжди очолювали неординарні постаті. Власне завдяки тому, що в самій "Просвіті" і в її керівництві були ініціативні високоосвічені люди, товариство мало не лише культурно-освітній характер, а й відігравало до початку нашого століття провідну роль у громадсько-політичному житті країни. Просвітяни були посередниками в налагоджені стосунків між українцями, поляками, євреями, мирили народовців з москвофілами, висилали до австрійського парламенту петиції у справах українських шкіл і дошкільних закладів, викладання української мови в інститутах, відкриття української кафедри у Львівському університеті, видання українських підручників.
Микола Аркас - засновник миколаївської "Просвіти",історик, дослідник і поборник української культури, людина-патріот, культурно-просвітницький діяч, самовідданий борець за відродження слави українського народу.
Важко окреслити чинники, які з дитячих літ так чи інакше сприяли формуванню українсько-просвітницьких поглядів Миколи Аркаса. Незаперечне одне: перші паростки патріотичних почуттів у синовому серці випестувала мати, Софія Петрівна - жінка з роду Богдановичів. Саме їй, першому своєму другові і наставнику, завдячував Микола Аркас раннім проникненням у таїну краси української природи, народних пісень і звичаїв, казок й історичних персоналій.
Пощастило М. Аркасу й у сімейному житті. Дочка військово-морського офіцера Ольга Шишкіна була йому не тільки улюбленою дружиною, народивши трьох дітей - Оксану, Петра і Миколу, а й вірним другом, помічником, пройнялася патріотичними поглядами чоловіка щодо української музики, історії народу.
І взагалі, порівняно коротке (пожив 57 років), але динамічне, вщерть наповнене подіями життя Миколи Аркаса пройшло в оточенні переважно добрих, по-справжньому талановитих, духовно окрилених людей - таких, зрештою, яким був і він сам.
Миколаївську "Просвіту" М. Аркас заснував в 1907 р. Вона мала чітко розроблений статус своєї діяльності. Цим статусом передбачалося:
" 1. Товариство має на меті допомогти розвоєві української культури і першим чином - українського народу, його рідною мовою, працюючи в м. Миколаєві;
2. Для цього товариство має:
а) видавати книжки, журнали, часописи і т. і. українською мовою;
б) запровадити свої книгозбірні, музеї, читальні, книгарні і т. і.;
в) впоряджати публічні лекції й відчити, загально просвітні курси,
спектаклі, літературно-музичні вечори, концерти і т. і.;
г) заводити стипендії, школи, бюро праці, просвітні і добродійні
заклади;
д) оповіщати конкурси і премії за найкращі твори письменника,
умілості та ін."
Миколаївську "Просвіту" М. Аркас заснував як виконання відповідного заповіту Т. Г. Шевченка про найширшу освіту народних мас, прилучення їх до віковічних багатств української культури. Пропагуючи ці багатства, М. Аркас насамперед мав на увазі творчу спадщину геніального Кобзаря.
З ім'ям Шевченка було пов'язано і перший масовий захід пропаганди української культури, який незабаром здійснила у Миколаєві самодіяльна організація. Це було урочисте святкування Шевченкових роковин у вигляді великого літературно-музичного концерту на сцені місцевого театру.
Масові культурно-освітні заходи Миколаївської "Просвіти" здійснювалися, як правило, завдяки високому особистому авторитету серед громадськості міста її керівника, з чим змушені були рахуватися місцеві можновладці. Та й слава про історичні заслуги батька й дядька Миколи Миколайовича у культурно-освітньому і суспільно-політичному розвитку міста були широко відомі мешканцям.
Під керівництвом М. Аркаса миколаївська "Просвіта" розгорнула досить плідну культурно-освітню діяльність. Тільки протягом 1908 р. відбулося майже півсотні літературно-музичних вечорів.
В наш час також діють такі культурно-освітні організації. Особливо вони розповсюджені за кордоном, де українці підтримують зв'язки і свою культуру.
Так у США українські вчені відродили Наукове товариство ім.. Т. Шевченка, яке діяло у Львові у 1873 - 1939 рр., відкрили американське відділення Української вільної академії, заснували Український науковий інститут при Гарвардському університеті.
В усіх місцях компактного проживання українців діють хорові, танцювальні колективи, працюють талановиті митці, скульптори. Видається близько 100 україномовних газет і журналів, працюють видавничі центри, зокрема "Пролог", "Смолоскип", "Рідна школа".
Товариство об'єднаних українських канадців займається переважно культурно-просвітницькою роботою. Культурне життя українців Канади охоплює найрізноманітніші види мистецтва - співи, танці, живопис. Для вивчення рідної мови, історії, культури створено мережу суботніх або вечірніх "рідних шкіл".
Висновок.
Ми живемо в щасливий час. Народжується новепокоління: молодь, що зростає разом з нашою державою, ще з дитинства вбирає в себе українське слово, традиції, історію, культуру. Тому, мабуть, хочеться нагадати слова М. Аркас на урочистому відкритті "Просвіти" в м. Миколаєві 100 років потому: "Усі народи більш - менш мали спроможність здобувати собі освіту на своїй рідній мові, клопотались за розвиток своєї національної культури. Над нами ж, українцями, важким гнітом на протязі більш століття лежала заборона рідного слова. За те, що ми представляємо з себе самостійний народ, що ми маємо свою історію, що ми переживаємо свої окремі важкі історичні часи, ми не мали права на те, щоб прилюдно балакати, а навіть мислити, а як траплялись такі люди, яким не сила була ховати в собі національне почуття, вони виривались в них на поверх правдивим словом, то їх, як, наприклад, Шевченка і інших, скоро приборкували, і усе знову замовкало на довгий час."
Слова воістину високі громадянської мужності. Вони актуально звучать і нині, коли Україна нарешті повертає із забуття свою мову, культуру, історію. Мимоволі спадає на думку, а чи не могли б ці підняті з архівів документи, що вражають глибиною думки і безкорисливістю подвижництва їх творців, послугувати програмним начерком і для теперішнього покоління українських культурно-просвітницьких діячів Миколаєва, та й не тільки Миколаєва? Приклад наслідування незаперечний!
Якщо взяти нинішній день і порівняти з початки формування колишньої "Просвіти", то побачимо багато паралелей поміж цими двома відтінками історії України. Як колись, "Просвіта" бере на себе організацію найрізноманітніших форм пробудження і активізації національної свідомості людей, піднесення їх культурного рівня, пропаганду і вивчення рідної мови, популяризацію обрядів, свят. Отже, "Просвіта", розпочинає новий етап своєї діяльності на ниві національного відродження - створювати національну школу, відновлювати історичну пам'ять українського народу, підносити суспільну свідомість і творчу активність, утверджувати християнську мораль, викорінювати з української хати мовний суржик. Тобто відродити високу духовність і творчу ініціативу народу, спираючись на рідне слово, без якого жоден народ не спроможний "о власній силі йти". Українська мова, культура має бути не гостею фестивалів, а хлібом щоденним нації, в економіці, торгівлі, банківській справі, транспорті, в армії, міліції та суді, в парламенті та уряді. Ця діяльність сприяє розбудові нашої держави - України. На світанку XXI століття народ об'єднався в єдиному прагненні жити в щасливій, Богом благословенній, рідній Україні!
Література
1. Аркас М.М. Історія України-Русі - Одесса "Маяк" 1994р.
2. Аркас М. М. Історія України-Русі - К. вища школа, 1993
3. Гвоздський П. М. Переднє слово Аркаса Історія України-Русі - К. вища школа 1993 р.
4. Грушевський М. Історія України Київ 1992 р.
5. Мельник І. Виникнення Товариства "Просвіта" як української народовської просвітницької організації.// Нарис історії "Просвіти"/ Р. Іваничук, Т Комаринець, І. Мельник, А. Середяк. - Львів - Краків - Париж: Просвіта, 1993.
6. Полянська-Василенко Н. Історія України Київ 1992 р.
Турченко Ф. Г., Новітня історія України (1939 - 2001): Підручник для 11 - го кл. серед. загальноосв. навч. Зал. - К. Ґенеза

 
 

Цікаве

Загрузка...