WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська національна-державна символіка: зародження, становлення, утвердження - Реферат

Українська національна-державна символіка: зародження, становлення, утвердження - Реферат


Реферат
на тему:
Українська національна-державна символіка: зародження, становлення, утвердження
?
План:
1. Вступ
2. Державний герб України
3. Державний прапор України
4. Державний гімн України
5. Висновок
6. Використана література
1. ВСТУП
Україна як суверенна й незалежна держава має власні національні державні символи.
Державні символи - закріплені в законодавстві країни офіційні знаки, чи звукові вираження, що в короткій формі виражають одну чи кілька ідей політичного або історичного характеру і символізують суверенітет держави.
Відповідно до статті 20 Конституції України (1996р.) державними символами України є Державний герб України, Державний прапор України і Державний гімн України.
Герб (від німецького Erbe - спадщина) - це художньо-графічний символ держави, міста, роду, окремої особи.
Кожний елемент герба - об'єкт, символ, фігура - має бути чітко визначеним і сталим. В горботворенні використовувалась гама кольорів: червоний, синій, зелений та чорний; і два метали (золото та срібло). Кожна барва несе своє змістове навантаження. Золото (жовтий колір) символізує щедрість Божу, шану, багатство; срібло (білий колір) - мудрість, тиху радість; червоний - право, силу, мужність, хоробрість, любов; синій - славу, честь, вірність, щирість, мир, безпеку; зелений - свободу, надію, сподівання, милість Божу, здоров`я; чорний - постійність, скромність, спокій, смерть. У Західній Європі герби поширилися в ХІ - ХІІ ст. у період хрестових походів.
Прапор - полотнище певного кольору чи поєднання кольорів, часто з певним зображенням, прикріплене до держака чи шнурка; є офіційною емблемою держави, символом її суверенітету.
Державні й національні прапори здебільшого поєднують два або декілька кольорів, які відображають органічну гармонію народу з його землею, природою, світоглядом, багатством тощо.
Гімн (від грецького Г????? - похвальна пісня) - це урочистий, величний музично-пісенний твір, виконання якого пов'язане зі офіційними державними заходами, військовими парадами, політичними подіями, церковно-культурними ритуалами тощо.
Нарівні з гербом і прапором гімн символізує державу і є одним з атрибутів державності країни.
2. ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ
Українська державна символіка, - як у скіфських царів, у старокняжій Київській державі та в УНР - відображує традиційну українську символіку , що формувалася протягом тисячоліть і належить до найбагатших та найзмістовніших символічних систем людства . Ключем до її розуміння є чільний її символ , нині відомий під назвою "Тризуб" .
Перша літописна згадка про тризуб як про великокнязівський знак стосується ХХст. Його зображення відоме із печатки Святослава Ігоревича, відоме сьогодні як знак Рюриковичів. Згодом цей знак карбується на срібних монетах великого князя київського Володимира Святославовича, де з одного боку портрет володаря, а з іншого -тризуб.
Більшість дослідників української символіки вважають, що термін "тризуб" увів до вжитку ще у ХУІІІ ст. російський історик М. Карамзін стосовно гербового знака на срібляниках і золотниках Володимира та його наступників. Вітчизняні літописці, давньоукраїнська література ХІ - ХІІ ст. назву тризуба не наводять. А от давньогрецька література іменує його триденсом.
Існують найрізноманітніші трактування тризуба: скіпетр скіфських царів, норманський сокіл, стилізована квітка (трисвічник), схематичне зображення слова "воля", емблема сокири чи колоса, символ влади над трьома світами (небесним, земним, підземним). Тризуб символізує ту ж саму трійцю життєтворчих енергій, що й хрест та шестикутна зірка, тобто Мудрість, Знання і Любов (або Вогонь, Воду й Життя). Тож тризуб можна зустріти на цеглі Десятинної церкви, на плитах Успенської церкви у Володимирі Волинському, його зображення знайдено на варязькому мечі, в гербі французької королеви Анни, на надгробку св.Еріка у Швеції та ін.
Тризуб на час прийняття Руссю християнства був настільки популярним, що хрест довелось об`єднати з ним в один знак, для сприймання широкими верствами народу. Поєднання хреста й тризуба і сьогодні височить над Києвом на маківці реставрованих Золотих воріт , на маківках Володимирського собору (де тризуб уже ледь помітний).
Кожен символ ставить акценти на різних аспектах світобудови , графіка кожного знаку лаконічна чітка і промовиста. Якщо хрест концентрує увагу на значимості для світобудови третьої сили, то тризуб, відображаючи як триєдність світобудови , так і троїстість полум`я - енергії , принцип вогню і поступу.
Археологічні знахідки тризуба на українських землях датують першим століттям нашої ери, однак деякі вчені вважають, що цей знак бере початок ще з часів трипільської культури (5 - 3 тис. років до н. е.).
У прямих предків сучасних українців - слов`янського племені полян, званих також "русь" і "сколоти" , як і у їхніх попередників, панувала три компонентна структура суспільства і була поширена легенда про походження полянської (Київської) держави від трьох братів, що "сіли" на трьох київських горах. Вершники полянрусів, київські князі, так само , як і царі скіфів, карбували на своїх монетах знак Трійці - Тризуб .
Поряд з офіційною функцією державного і релігійного символів Тризуб має на Україні і широку естетичну функцію та функцію оберегу .Тризуб зображався як в орнаментах тканин , килимів , карбування , так у рукописних текстах книг ,на монетах і печатках , на ювелірних виробах, державних відзнаках, підвісках і навіть на посуді.
Культ тризуба в орнаментуванні українських рукописів зникає, на жаль, у XVIIст. разом із заміною рукописів друкованими книжками . Однак у народному побуті найменш денаціоналізованих, гірських районів України він живе й досі. Так у Карпатах, під Різдво чи Йордань, селяни деяких сіл донедавна малювали на своїх хатах споконвічні магічні знаки тризуба .
Центральною Радою під головуванням М. Грушевського 22 березня 1918 року тризуб на синьому тлі був схвалений як державний герб УНР. Тризуб залишився державним Гербом України за гетьмана Павла Скоропадського й УНР часів Директорії.
19 лютого1992р. Верховна Рада України визнала золотий тризуб на синьому тлі малим Державним гербом. Ескіз Великого герба розроблено,

 
 

Цікаве

Загрузка...