WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Князівські династії східної європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Рюриковичі. персональний склад (пошукова робота) - Реферат

Князівські династії східної європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Рюриковичі. персональний склад (пошукова робота) - Реферат

...................................................................... 50 < табл. 6
Згаданий у грамоті 10.10.1388р. (201,t.l,N 11,s.11). Відповідно до родовідної легенди, князь Святополк-Михайло, який мав синів Василя і Олександра, заклав Четвертню (над Стиром на межі турівсько-волинських земель) (2112, s.35). Всі ж відомі родоводи князів Четвертинських, в т.ч. і розглянутий вище родовід у А.Кальнофойського, виводили (з певними помилками і пропусками) Олександра Четвертню від київського князя Святополка Ізяславича (2117). Щоб підкреслити свою спорідненість з турівською династією, вони навіть стали писатися Святополк-Четвертинськими. Це, зрештою, було прийнято К.Несецьким (279, t.3, s.259-272) та Ю.Вольфом (2112, s.35-37). Герб на генеалогічному дереві Четвертинських виключає Гедиміновичів. Те ж саме можна сказати і про знаки на їх печатках. Вони скоріше є різновидом "тризуба", ніж "колюмни". Географія володінь також вказує на нащадків турівських князів. Таку ж версію прийняла і Н.Яковенко (1700, с.313-316). Правда, з незрозумілих причин Олександр Четвертая потрапив і до списку Острозьких (1700, с.276). На підставі запису князя Олександра Четвертні до блоку Острозьких в ряді пом'яників, до відгалуження цієї родини пропонує віднести Четвертинських І.Мицько (1121, с.54). Ми завжди віддаємо перевагу традиції родини. Крім того, якби Четвертинські були відгалуженням Острозьких, вони б неминуче взяли участь у майнових суперечках щодо спадщини. Але цього не сталося. З Супральського пом'яника випливає можливість того, що батьком Олександра Четвертні міг бути пінський князь Василь Ярославич. Цей князь був правнучатим племінником пінського князя Михайла (1247 р.). Обидва імені присутні у найдавнішій легенді про першого князя на Четвертні. Виходячи з цього, Олександр Четвертня по лінії бабусі Марії був правнуком Романа Даниловича. Вже через це він міг бути внесений до блоку Острозьких. Крім того, як нам здається, князь Олександр Четвертня міг бути записаним у блоці Острозьких як зять Федора Даниловича і муж княгині Феодори, яка теж внесена до старшого з блоків Острозьких у Києво-Печерському пом'янику. Така спорідненість у четвертому коліні була цілком можливою з огляду на вигідність подібного зв'язку перш за все для Четвертинських. Супральський пом'яник дозволяє припускати, що хрестильним іменем князя було Федір, а його дружини Феодори - Олена.
52. ЮРІЙ († після 1387) ...................................................................... нащадок 48 ?
Князь слуцький. У 1387 р. в числі інших князів ручився галицькому воєводі Венедиктові у збереженні його володінь в обмін на здачу міста польському королеві (2111, s.21-22). Судячи з географії
Слуцького уділу, напевно, був нащадком незнаного з імені сина пінського князя Юрія Володимировича.
53. СЕМЕН († до 1399) ...................................................................... нащадок 49
Разом з слуцьким князем Юрієм ручився у 1387 р. галицькому воєводі Бенедикту за недоторканість його володінь. Ю.Вольф, аза ним й інші історики пропонували вбачати в ньому молодшого брата пінського князя Василя Михайловича з династії Гедиміновичів (2111, s.22). Але тоді волинський князь Федір Любартович навряд чи ризикнув би прогнати Семена із Степані у 1387 р. Так само важко було б Семенові повернутися назад після падіння Федора Любартовича, коли користувалися будь-якою нагодою для ліквідації уділів взагалі. Напевно, Семен був останнім князем старої степанської династії, яка продовжувала правити у своєму уділі, визнавши на межі XIII-XIV століть зверхність волинських князів. У битві на р.Ворсклі у 1399 р. князя Семена вже не було. Напевно, він помер до цього часу. До князів Гольшанських Степанське князівство перейшло після 1431 р., коли стара династія вигасла. Ми вважаємо князя Семена внуком степанського князя Володимира Івановича.
54. ДМИТРО († до 1388) ...................................................................... нащадок 28 ?
Про існування цього князя відомо з документів, у яких згадується його син. Можна припускати, що він був городецьким князем і жив до 1388 р. Якщо мова йде про Городець Турівський (що найбільш вірогідно), то цього князя можна вважати нащадком Ярослава Юрійовича. Яневський князь Святослав міг мати старшого брата, незнаного з джерел, від якого пішли городенські князі. Дмитро записаний до пом'яника Києво-Печерської Лаври (поз.35, у мініблоці городенських князів).
55. ЮРІЙ-ПЕТРО ...................................................................... нащадок 36
Згадується до 1388 р. як несвізький князь. Оскільки немає ніяких натяків на його зв'язок з Гедиміновичами, можна допускати, що він був нащадком попередньої династії (2112, s.273-275), тобто князя Юрія Несвізького. Запис у Супральському пом'янику (поз.7) також дозволяє допускати, що хрестильним іменем князя було Петро.
56. ГРИГОРІЙ ...................................................................... нащадок 36
Напевно, брат Юрія-Петра. Несвізький князь до 1388 (?). Записаний у Супральському пом'янику (поз.8).
XVII
57. ІВАН СЕМЕНОВИЧ (кін. XIV - поч. XV ст.) ...................................................................... 53
Князь степанський (кін. XIV - поч. XV ст.), останній представник степанських Рюриковичів.
58. ДАВИД ДМИТРОВИЧ († до 1392) ...................................................................... 54
Князь городецький. Одружився з Марією, дочкою великого князя литовського Ольгерда Гедиміновича. В документі від 26.04.1388р. стоїть попереду несвізьких князів, князя Русана Плаксича та ін. (201, t. 1,N 9,s.8-9). Помер до 1399р. (бо не брав участі у битві нар.Ворсклі), а скоріше до 1392р., коли городецьким князем названий Іван. Записаний у Любенькому пом'янику здружиною Марією (поз. 86) та у Києво-Печерському пом'янику (поз.36).
59. ІВАН ДМИТРОВИЧ († після 1392) ...................................................................... 54 ?
Згаданий у документі з 1392 р. як князь городецький (154, N 25, с.46-47). Напевно, був молодшим братом Давида Дмитровича.
60. ЮРІЙ ДМИТРОВИЧ († після 1392) ...................................................................... 54 ?
Згаданий з братом у документі з 1390р.
XVIII
61. МИТКО ДАВИДОВИЧ († після 1432) ...................................................................... 58
Князь городенський. Згаданий в документах 1412-1416,1427рр. Як племінник Свидригайла Ольгердовича (по сестрі Марії) підтримав його і у 1432 р. потрапив у полон до Зигмунта Кейстутовича (2112, s. 135). З його смертю ця гілка вигасла.
Родовід князів Четвертинських (починаючи від Олександра Четвертні) досить добре вивчений. Пропонована нижче таблиця складена на підставі цитованих досліджень Ф. і К.Забіцців та Ю.Вольфа з урахуванням уточнень Н.Яковенко. Дата смерті князя Яцька Андрійовича уточнена за А.Кальнофойським, у якого записано, що цей князь за Стефана Баторія у 1580 р. брав участь у поході під командою князя Януша Збаразького.
Таблиця 6
РЮРИКОВИЧІ.

 
 

Цікаве

Загрузка...