WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна у 1914-1917 роках - Реферат

Україна у 1914-1917 роках - Реферат

самодержавство і до влади прийшов Тимчасовий уряд (ТУ). З'явилась перспектива покінчити з війною. Але ТУ стояв на позиціях продовження війни до "переможного кінця".
Організований ТУ наступ призвів до розгрому російських військ у Галичині і на Буковині. Вже вкотре західноукраїнські землі стали ареною кривавих битв.
Після бурхливих подій у Росії, які згодом докладно розглядатимуться, 25 жовтня (7 листопада за новим стилем) 1917р. до влади у Петрограді внаслідок перевороту приходять більшовики. ТУ були повалено, у грудні уряд В. Леніна починає мирні переговори.
Австрійське командування не поспішало вводити "усусів" у бій, оскільки не було впевнене в їхній лояльності.
Відтепер, після успішного випробування,австрійське командування направляло "усусів" на найнебезпечніші ділянки фронту. В 1915-1916рр. вони брали участь у боях із частинами російської армії під Галичем, Бережанами, біля містечка Козова. Та найбільшу мужність і героїзм "усуси" засвідчили в боях за гори Маківка та Лисеня.
Учням пропонується уважно роздивитися карту "Бій за гору Маківка (28 квітня - 2 травня 1915 р.)Ч [1, с. 3].
Під час кривавих боїв за гору Маківка в Карпатах, що тривали протягом квітня 1915р., "усусам" випало стати головною ударною силою. Саме в боях за Маківку стався перелом у військових операціях на користь німецько-австрійських союзників. "Усуси" перейшли в наступ і в червні першими увійшли до Галича.
У липні 1915 р. був сформований полк УСС на 2200 бійців, яким командував Г. Коссак. Зазнавши в боях великих втрат, полк був відведений у тил на переформування і лише на початку травня 1916 р. повернувся на фронт.
Протягом серпня-вересня полк витримував артилерійський вогонь і безперервні атаки російських військ під час Брусиловського прориву. Ще одна гора - Лисоня, на якій закріпилися "усуси", стала місцем їхньої героїчної слави. Опинившись в оточенні, полк УСС перестав існувати. Залишки "усусів" удруге було відправлено на переформування й поповнення, взимку 1917р. вони знову були в окопах. На початку 1918р. у Києві було завершено створення куреня УСС - найбоєздатнішої частини тодішніх українських військ на чолі з Є. Коновальцем. Це була перша спроба організувати українську національну армію.
З початком війни різко зросла потреба в паливі, насамперед у кам'яному вугіллі. З втратою в 1915 р. Домбровського вугільного басейну (Польща) і припиненням імпорту вугілля Донбас залишався єдиним постачальником вугілля дол. Всієї країни. Загальний видобуток його тут із 1544 млн пудів у мирному 1913 р. сягнув за три роки ледве 1744 млн пудів. Хоча кількість найманих робітників, які спускалися в забій зросла. Парадокс?
Навіть оборонні підприємства не завжди одержували потрібну кількість палива. Країна переживала гостру енергетичну кризу.
Поступово розруха охопила залізниці. Не вистачало паровозів, вагонів, вугілля, страшним лихом насувалась дезорганізація, паралізуючи транспорт. На початку 1916 р. на залізничних станціях зосередилося 150 тис. вагонів неперевезених вантажів.
- Як вплинула війна на розвиток сільського господарства?
До армії з сіл України було мобілізовано 1/2 працездатних чоловіків.
Посівні площі скоротилися на 1880 тис. десятин, знизилася вро-жайність - у середньому на 8 %, збір зернових зменшувався на 200 млн пудів щорічно.
На 1917р. з 4 млн селянських господарств в Україні 640 тис. не мали посівів, 1 млн 400 тис. були безкінними, 1 млн 142 тис. не мали корів.
Наростання господарського занепаду посилювалося розладом гро-шового обігу. Щоб покрити величезні воєнні витрати, царизм збільшував насамперед випуск паперових грошей, забезпечуваних золотом тільки на 14-15 %. Збільшувалися прямі і непрямі податки, накопичувалися внутрішні та зовнішні борги. Усе це важким тягарем лягало на трудящі маси.
Збільшувався робочий день, на багатьох підприємствах він тривав 15-16 годин;
З початком війни на ряді фабрик і заводів, зокрема тих, що працювали на потреби фронту, знизилася номінальна заробітна плата;
Різко підскочили ціни на продукти і товари масового споживання, наприклад у 1916 р. вони зросли в 4-8 разів на предмети першої необхідності.
Учитель підкреслює, що з кожним днем загострювалася продовольча криза. У містах стали типовим явищем тисячні черги біля хлібних крамниць. Солдати часто одержували не більше половини належного їм за нормою пайка.
З весни 1915р. під впливом значного погіршення економічного становища робітників, а також під впливом поразок на фронтах страйкова боротьба по всій країні, зокрема в Україні, стала знову грізно Зростати. В її авангарді йшли робітники Петрограда і Москви, ^країні з серпня 1914 р. по вересень 1915 р. відбулося 100 страйків, в яких узяли участь понад 43 тис. робітників. З жовтня 1915 р. по вересень 1916 р. в Україні відбулося 228 страйків за участю МЕ"Ц же 204 тис. робітників.
Тривалими і масовими були страйки робітників шахт і заводів Донбасу.
Таким чином, погіршення економічного становища, поразки царських військ на фронтах, страйкова боротьба робітників зумовили розгортання селянського руху.
Дедалі частішають випадки захоплювання поміщицької землі потрави посівів і сінокосів, вирубки лісу. Разом із тим, від 19151 набирають масовості такі вияви непокори селянства, як відмова платити податки, протидія реквізиціям продовольства, худоби тощо. Загальна статистика непослуху владі вражає; всього від серпня 1914 до кінця 1916 р. в Україні зафіксовано понад 160 селянських виступів, з них на Поділлі - 50, на Київщині - 32, на Харківщині - 28.І Приблизно у 20 % бунти супроводжувалися сутичками з поліцією та поміщицькою вартою, десь третина закінчувалась арештами та ув'язненням заводіїв і активістів.
Форми окопного протесту були різноманітними. Солдати дезертирували, відмовлялися йти в бій, убивали ненависних офіцерів, здавались у полон тощо, а часом почалося братання з солдатами против-ника.
25-27 жовтня 1918р. сталося повстання в Кременчуку, де на розподільному пункті зібралося до 6 тис. солдатів. Вони відмовились їхати на фронт, побили і порозганяли офіцерів, звільнили з тюрми заарештованих товаришів. Повстання було придушене надісланим із Києва каральним загоном. Аналогічний виступ мав місце у грудні 1916р. у Харкові, коли відмовився виступити на позиції 222-й полк 34-го корпусу Особливої армії. Таких фактів ставало дедалі більше.

 
 

Цікаве

Загрузка...