WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна у складі СРСР: 1917 – 1991 роки - Реферат

Україна у складі СРСР: 1917 – 1991 роки - Реферат

завдяки конкретній роботі зі зміцнення колгоспів, підвищення їх ефективності було створено потужну матеріально-технічну базу колгоспного ладу. Досить сказати, що в 1940 р. на озброєнні колгоспів, радгоспів, МТС було близько 100 тисяч тракторів, більше 33тїїсяч-комбайнів, майже 35 тисяч ватажних автомашин.
У ході здійснення культурної революції необхідно було ліквідувати неписьменність, яка складала в Україні високий відсоток, особливо у сільській місцевості. На кінець другої п'ятирічки неписьменність в Україні практично була ліквідована, у вузах навчалось більше 100 тисяч студентів, відкривались нові школи, клуби, бібліотеки, працювало більше 200 науково-дослідницьких установ.
Наприкінці сорокових років Українська РС° у складі Радянського Союзу за своїми економічним, технічним, науковим потенціалами вважалася однією з найбільш розвинутих країн Європи. У цей час 92% всієї промис-лової продукції України вироблялось на нових і реконструйованих підприємствах. Виробництво електроенергії збільшилось у 24 ризи, а випуск машин - у 42 рази у порівнянні з 19І7 раком. З виробництва металу і машин Україна перевершила такі розвинені держави як Франція і Італія, з виплавки чавуну - всі країни Європи, за винятком Німеччини.
Є над чим поміркувати, чи не так?
Міфи націонал-демократів про те, що Радянська Росія "грабувала" Україну, не витримують ніякої критики. Цих величезних успіхів Українська РСР досягла у складі Союзу РСР завдяки героїчній праці народу республіки, йдучи шляхом Жовтня й соціалізму.
ІІІ.
Сила єдності братських народів не раз виявлялась на крути* поворотах історії. З особливою переконливістю це показала Велика Вітчизняна війна.
З боку фашистської Німеччини та її союзників війна мала несправедливий, загарбницький характер, з боку Радянського Союзу вона була оборонною, антифашистською, найбільш справедливою зі всіх воєн, які знала історія. Ця війна була серйозним екзаменом на життєздатність соціалістичного ладу, на міцність багатонаціональної держави. На їх захист піднялись усі. Вперше у бій пішло й покоління, народжене Жовтнем і виховане радянським ладом.
Український народ пам'ятає страхіття цієї жахливої війни, жорстокий окупаційний фашистський режим. Доля України вирішувалась біля стін Москви, І на берегах Волги й Дніпра, на Курській дузі... Запеклі битви за ^визволення України почались восени 1943 р. на Луганщині. А 8 жовтня І944 р. був визволений останній населений пункт - село Лавочне Львівської області. 2.8 жовтня 1944 р. завершилось визволення Від гітлерівців Закарпаття, населення якого висловилось за возз'єднання з Радянською Україною. Цим актом, як і поверненням в лоно вітчизни Західної України в 1939 р. і Північної Буковини в 1940 р., український народ здійснив свою вікову мрію І про возз'єднання всіх своїх споконвічних земель у єдиній Українській державі. Саме таку територію успадкувала незалежна Україна, і цей Історичний факт слід пам'ятати всім нинішнім політикам різних орієнтацій, перш за все західного регіону.
Історичний досвід переконливо показав, що тільки спільними зусиллями народи колишнього Радянського Союзу змогли відстояти від гітлерівських загарбників свою свободу і незалежність, право на життя. Натхненником і організатором перемоги у Великій Вітчизняній війні була партія комуністів.
Величезна сила радянського патріотизму і дружби народів наочно виявилась в період відбудови зруйнованого народного господарства республіки. Рани війни були настільки тяжкі, що, здавалось, потрібні десятки літ, щоб їх вилікувати. Адже в руїнах лежало 714 міст, 28тисяч сіл, були знищені тисячі промислових підприємств, близько 40% жилих будівель. На допомогу Україні прийшла вся країна. Тільки в 1946-1948 рр. з Російської Федерації й інших братських республік надійшло більше 45 тис, верстатів і обладнання, десятки тисяч тонн металу і т. д. З 6.2 тис. крупних підприємств, побудованих, відбудованих і введених в дію в ці роки на території Європейської частини СРСР, 4,1 тис. були зведені у нашій республіці. Разом з відновленням економічного потенціалу України зростав добробут народних мас. Так, уже в грудні І947 р. була відмінена карткова система, проведена грошова реформа. У дальшому І РИЧІ проводилось зниження цін на товари масового вжитку. Здійснений був перехід робітників і службовців на робітничий тиждень з вихідним днем, що відповідало умовам мирного часу, і т.д.
IV.
Проблеми неухильного розвитку економіки України, підвищення життєвого рівня народу вирішувались у всіх післявоєнних п'ятирічках.
Уже в 1984 р. промисловість республіки випускала продукції в 16 разів більше порівняно з 1940 р. Промисловість Української РСР нараховувала більш як 150 галузей. Всебічний розвиток одержали створені за роки Радянської влади авіаційна, суднобудівна, автомобільна, тракторна, радіотехнічна, приладобудівна, космонавтики та ін. До речі, Українська РСР запустила у космос 400 супутників.
Вживались заходи, спрямовані на дальший розвиток сільськогосподарського виробництва. В одинадцятій п'ятирічці поряд з задоволенням запитів населення на хлібобулочні вироби, крупи, яйця і цукор, поліпшувалось постачання молоком, м'ясом і плодоовочевою продукцією. Далі вся увага була направлена на те, щоб збільшити вживання населенням м'яса, рослинного масла, основних видів овочів і фруктів.
Завдяки постійній турботі держави поліпшувались соціально-економічні умови трудящих. Лише за роки десятої (1976-1980) п'ятирічки реальні доходи на душу населення збільшились в Україні на 15%. Заробітна плата робітників і службовців зросла на 75%. Роздрібний, товарооборот державної і кооперативної торгівлі зріс проти 1940 р. в 11 разів. Люди бачили перспективу і впевнено дивились у завтрашній день. Конституцією УРСР гарантувалось право на труд з його оплатою, на відпочинок, на без-платні освіту і медичне обслуговування, матеріальне забезпечення по старості, право на житло, на користування досягненнями культури і т. д.
Високого рівня розвитку досягли наука, культура і мистецтво, духовне зростання людей. Хіба не про авторитет української художньої літератури свідчать такі факти: твори українських письменників виходили 40 мовами народів СРСР; тільки в 1981 р. торговельні фірми 110 країн світу закупили більше 4 млн.примірників книг, виданих в Україні. Громадяни з 114 країн світу навчались у вузах республіки. Щороку театри України показували більше 46 тис. спектаклів, на яких побували мільйони глядачів. Багато досяг-нень науки і культури стали відомі й визнані в усьому світі. Зростав культурний обмін із зарубіжними країнами.
Україна, її продуктивні сили тисячами виробничих зв'язків були поєднані з усіма республіками країни, усі разом вони складали дійсно єдину живу економічну тканину союзної держави, єдиний народногосподарський комплекс СРСР.
Націонал-демократи перекреслюють усі ці досягнення у своїх кон'юнктурних політичних цілях, відкидаючи все те, що було зроблено радянськими поколіннями українського народу, бубонять про якесь "відродження"...
Україна за своїм економічним, технічним і науковим потенціалом мала найбільш сприятливі можливості для переходу до ринкових відносин без потрясінь. Однак цього не було зроблено.
Нинішньому поколінню українців, керівникам держави треба обміркувати все це і зробити правильні висновки з уроків історії, з цих фактів. Зокрема з такого, від якого відвернутись неможливо: чому Україна опинилась на 95 місці серед країн світу - в усіх відношеннях? І не незалежність є виною цього, а руйнування суспільно-політичного ладу, встановленого після перемоги Великого Жовтня, всього того, що було досягнуто у післяжовтневий період.

 
 

Цікаве

Загрузка...