WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія економічних вчень → Соціально-економічні погляди М. Бухаріна: нові підходи до проблеми - Курсова робота

Соціально-економічні погляди М. Бухаріна: нові підходи до проблеми - Курсова робота

газетах опубліковано заяву Прокуратури СРСР, що слідство по справі М.Бухаріна та О.Рикова призупинено за відсутністю підстав притягнення до кримінальної відповідальності. М.Бухаріну було важко це перенести. Як зазначає російський дослідник А.Огурцов, Сталін методично піддавав М.Бухаріна моральним і психологічним тортурам 50, с. 7 .
Російський письменник О.Солженіцин пише: "Бухаріна … Сталін бачив наскрізь і довго мертвою хваткою тримав, і навіть, як з мишеням, грався, трішки відпускаючи" 35, с. 37 .
В грудні 1936 року на Пленумі ЦК ВКП(б) Бухаріну пред'явлено обвинувачення в тероризмі та контрреволюційній діяльності.
В той же час починають поступати добуті під тортурами свідчення проти Бухаріна. У відчаї він писав листи до Сталіна. Однак, він уже готував арешт М.Бухаріна. Тепер, під хмарами чорних обвинувачень, почався довгий безкінечний період, виснажливе домашнє томління, яке краще руйнувало волю жертви, ніж прямий тиск Луб'янки 35, с. 373 .
Перебуваючи у такому важкому становищі, М.Бухарін писав листи до К.Ворошилова. Так, у листі від 1 вересня 1936 року зазначалось: "А я хочу правди: вона на моєму боці. Я багато свого часу грішив перед партією і багато за це і в зв'язку з цим страждав, та ще і ще раз заявляю, що з великим внутрішнім переконанням я захищав усі роки політику партії і керівництво Коби, хоч і не займався підлабузництвом" 24, с. 312 .
У листі відповіді К.Ворошилов звинуватив Бухаріна у мерзенних витівках проти парткерівництва і заявив, що буде триматись від нього подалі 24, с. 314 .
Бухарін опинився у дуже важкому стані. Від нього відвернулись майже
всі видатні діячі партії.
Хоча до 16 січня 1937 року Бухарін рахувався редактором "Известий",
він втратив контроль над газетою приблизно в серпні 1936 року, і повернути
його собі вже не міг 45, с. 437 .
Почав готуватись процес проти друзів М.Бухаріна - Р.П'ятакова і К.Радека.
Під час демонстрації 7 листопада 1936 року М.Бухарін знаходився на лавці для глядачів, а не на трибуні Кремля. До нього підійшов вартовий. Дружина Бухаріна подумала, що він попросить Миколу Івановичі піти з цього місця 18, с. 111 . Вартовий віддав честь і сказав: "Товариш Сталін дивується, чому Ви тут. Він просить зайняти своє місце на Мавзолеї" 35, с. 374 .
Однак, через місяць Бухаріна не включили до складу комісії з розробки кінцевого варіанту Конституції, і преса знову почала натякати "на його зв'язки
з ворогами народу".
Питання про Бухаріна було винесено на Пленум ЦК, який відбувся 4-7 грудня 1936 року.
На цьому Пленумі Єжов виступив з доповіддю "Про антирадянські, троцькістські і праві організації". Оперуючи фальшивими свідченнями заарештованих Л.Сосновського, А.Куликова, І.Котова, М.Єжов обвинуватив М.Бухаріна і О.Рикова в блокуванні з троцькістами 33, с. 249 . Бухарін у своєму виступі на цьому Пленумі відкинув усі пред'явлені обвинувачення. Він сказав: " Я ніколи не заперечував, що в 1928-1929 роках вів опозиційну боротьбу проти партії. Але я не знаю, чим завірити вас, що в подальшому я ні про які "платформи", ні про які "центри" ні одного атома уявлення не мав" 33, с. 250 .
7 грудня 1936 року, в дні роботи Пленуму ЦК, Бухарін направив Сталіну заяву, в якій обурювався жахливістю пред'явлених обвинувачень.
Під час перерв у засіданнях Пленуму Бухаріну влаштовували очні ставки з А.Куликовим, Л.Сосновським і Г.П'ятаковим 32, с. 251 .
В кінці 1936 - початку 1937 років було заарештовано ряд осіб, в тому
числі - К.Радек, В.Астров, П.Нестеров. К.Радек дав покази про зв'язок лідерів
"правої опозиції" з троцькістами і про причетність М.Бухаріна до вбивства С.Кірова.
Розуміючи, що кінець неминучий, М.Бухарін склав лист до майбутнього покоління керівників партії і заставив дружину вивчити його напам'ять. Цей лист його дружина пронесла крізь усі важкі випробування, крізь тюрми і етапи 37, с. 49 .
Цей лист починається словами: "Іду з життя. Опускаю голову не перед пролетарською сокирою…Відчуваю свою безпомічність перед пекельною машиною, котра, вірогідно, користуючись методами середньовіччя, має велетенську силу, фабрикує наклепи " 7, с. 609 . Далі Бухарін заявляє, що уже 7 років у нього немає і тіні розбіжностей з партією, і що він нічого не затівав проти Сталіна.
Цей лист, як зазначає Р.Медведєв, не заповіт досвідченого політичного діяча, а крик відчаю 32, с. 329 .
З 23лютого по 5 березня 1937 року проходив сумнозвісний лютнево-березневий Пленум ЦК ВКП(б), який поклав початок масовим репресіям. М.Бухарін в цей час оголосив голодування. Під час Пленуму Сталін Бухаріну сказав: "Кому ти оголосив голодування? ЦК партії? Проси вибачення за своє голодування" 18, с. 161 . Бухарін знову повірив Сталіну і попросив вибачення.
Потім на Пленумі виступив Єжов. Він обвинуватив М.Бухаріна і О.Рикова в утворенні організації "правих", що ставила за мету розпуск колгоспів, відмову від ліквідації куркульства, прагнула поразки СРСР у війні 1, с. 9 . Далі Єжов сказав, що Бухарін дав установку на терор з метою завоювання більшості у ВКП(б) 1, с. 11 . Єжов також наголошував, що праві стали на шлях зради Батьківщини і терору проти керівників партії і уряду 1, с. 4 .
Потім виступив А.Мікоян, який зазначив, що М.Бухарін у створену ним
школу запровадив антипартійну ідеологію, що вела до реставрації капіталізму
1, с. 21 .
Головуючий В.Молотов надав слово М.Бухаріну. Його промову багато разів перебивали образливими репліками. М.Бухарін просив присутніх зрозуміти його, оскільки йому зараз дуже важко говорити. Микола Іванович сказав, що не може застрелитись із револьвера, бо "якщо я помру, як від хвороби, то що ви від цього втрачаєте?" Ворошилов з місця кинув репліку "Підлість. Тіпун тобі на язик. Підло. Ти подумай, що говориш" 1, с. 24 .
Далі М.Бухарін сказав, що змінив свою позицію і стосовно індустріалізації, і стосовно колективізації 1, с. 25 .
Микола Іванович викривав усю фальш сталінської репресивної системи.
Розбираючи в своїйпромові покази Сокольникова, Куликова, Цетліна, М.Бухарін показав їх суперечливість.
Далі Микола Іванович говорив, що не знав ні про існування троцькістсько-зінов'євського блоку, ні про терористичний паралельний центр.
Сталін задав питання: "А про терористичні настрої правих молодих не чули?" 1, с. 30 . Отже, стало ясно, що готувалось обвинувачення М.Бухаріна в терорі.
Микола Іванович сказав, що ніякого відношення до терору не має 1, с. 31 . Він сказав, що зображати з себе шкідника, терориста, зрадника не буде 1, с. 37 . Сталін заявив, що Троцький із своїми учнями Зинов'євим і Каменєвим теж колись працювали з Леніним, а тепер ці люди договорились до згоди з А.Гітлером.
У справі Бухаріна і О.Рикова Пленум утворив спеціальну комісію. До її складу входили: А.Андреєв, Й.Сталін, В.Молотов, Л.Каганович, К.Ворошилов, М.Калінін, М.Ульянова, Н.Крупська, Я.Гамарник. Спочатку члени комісії висловлювались за віддання М.Бухаріна під суд і його розстріл. Сталін сказав направити справу в НКВС .
Комісія постановила виключити з кандидатів у

 
 

Цікаве

Загрузка...