WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія економічних вчень → Соціально-економічні погляди М. Бухаріна: нові підходи до проблеми - Курсова робота

Соціально-економічні погляди М. Бухаріна: нові підходи до проблеми - Курсова робота

члени ЦК і членів ВКП(б) М.Бухаріна і О.Рикова і направити їх справу в НКВС. На наступний день згідно доповіді Сталіна Пленум прийняв ту ж саму постанову, що і комісія. "Пленум ЦК ... постановляє: 1) виключити тт. Бухаріна і Рикова із складу кандидатів у члени ЦК і з рядів ВКП(б); 2) справу передати в НКВС 4, с. 378 .
27 лютого 1937 року М.Бухарін і О.Риков були заарештовані. Як зазначає радянський дослідник В.Т. Сироткін, долю Бухаріна і Рикова вирішували ті, кого потім торкнеться дихання смерті 34, с. 196 . Із 35 членів комісії Мікояна половина буде репресована як "вороги народу".
Згідно Сталінського плану, Бухарін мав зіграти ведучу роль у представленні доказів обвинувачення проти старих більшовиків.
На протязі року, проведеного Бухаріним в тюрмі, слідчі НКВС вимагали у нього признання і участі в судовому засідання 44, с. 160 .
До Бухаріна спочатку тортур не застосовували, використовуючи погрози розправи з дружиною та сином 45, с. 444 . Однак, лише 2 червня він уступив після погрози слідчого знищити дружину і сина. Незабаром дружина Анна Ларіна теж була заарештована, а новонароджений син жив у прийомних батьків і в дитбудинках.
Бухарін з в'язниці весь час писав листи Сталіну, прагнучи добитись справедливості.
Навіть перебуваючи в умовах слідчого ізолятора, Микола Бухарін написав праці "Соціалізм та його культура" і "Філософські арабески". У цих творах він вказував на загрозу фашизму і протиставляв йому соціалістичний гуманізм, який сприяє всебічному розвитку особистості 11, с. 125 .
Ядром іншої праці М.Бухаріна "Філософські арабески" стає марксистська ідея практики. Автор підкреслює діяльнісний характер суб'єкта і об'єкта "оволодіння", усвідомлює практичну спрямованість сучасної науки. На думку російського дослідника Огурцова, думка Бухаріна рухалась в тому ж
напрямі, що і в А.Грамші та Д.Лукача 50, с. 5 . "Філософські арабески" -
остання спроба створити інший, несталінський образ марксистської філософії 50, с. 70 .
Судовий процес у справі "право-троцькістського блоку", по якій проходив М.Бухарін, почався 2 березня 1938 року. Головою Військової колегії був В.Ульріх, державним обвинувачем - А.Вишинський.
Крім М.Бухаріна, на лаві підсудних опинились О.Риков, що довгі роки очолював РНК СРСР, а також партійні та державні діячі А.Розенгольц, М.Чернов, Г.Гринько, В.Іванов, Г.Ягода, М.Крестинський. Підсудні були обвинувачені у вбивстві С.Кірова, підготовці вбивства Сталіна, а також у вбивстві М.Горького, В.Куйбишева і В.Менжинського, в прагненні передати імперіалістам Україну, Білорусію, Далекий Схід, Закавказзя, Середню Азію 32, с. 330 .
На цьому процесі був присутній, і пізніше описав його в своїх мемуарах радянський письменник І.Еренбург, якому видали перепустку на процес за особистим розпорядженням Сталіна. І.Еренбург писав, що підсудні розповідали жахливі речі, їх жести, інтонація були незвичними 19, с. 167 .
М.Бухарін, розуміючи, що приречений, намагався на суді поставити під сумнів достовірність обвинувачення. Можливо, прощаючись з життям, він думав про майбутнє 24, с. 486 .
Визнаючи свою належність до "право-троцькістського блоку", М.Бухарін тут же говорив, що ця організація недостатньо усвідомлювала свою мету. Визнаючи себе керівником "блоку", Бухарін зазначав, що саме як керівник він не знав, чим конкретно займались учасники блоку. Заявивши, що блок прагнув реставрації капіталізму, Бухарін відкинув обвинувачення в конкретних злочинах - вбивстві С.Кірова, В.Менжинського, М.Горького.
Вишинський навіть обвинуватив М.Бухаріна в тому, що він ще під час еміграції був завербований австрійською, американською розвідками.
Вишинський запитав М.Бухаріна: "Факт чи не факт, що група ваших
спільників на Північному Кавказі була пов'язана з білоемігрантськими козацькими колами " 24, с. 490 . Бухарін відповів, "що не може сказати "ні" і не може відкидати, що це було" 32, с. 335 .
Обвинувачення має навести факти. Знаючи, що у Вишинського їх немає, а у підсудних вони вибиті, Бухарін назвав визнання обвинувачених середньовічним юридичним принципом. Цим він виявив суть цього судилища. Зафіксувавши порушення формальної логіки А.Вишинським (тавтологія, підміна понять), Бухарін розкрив софістичність аргументів А.Вишинського 50, 14 .
У своєму останньому слові М.Бухарін непрямо звинуватив сталінське керівництво. Він сказав: "Гола логіка боротьби супроводжувалась переродженням ідей, переродженням психології, переродженням нас самих 24, с. 487 .
Наприкінці М.Бухарін зазначив: "Жахливість моїх злочинів безмірна, особливо на новому етапі боротьби СРСР. З цим усвідомленням я чекаю вироку. Справа не в особистих переживаннях розкаяного ворога, а в розквіті СРСР, в його міжнародному значенні" 32, с. 337 .
Пізно ввечері 12 березня 1938 року суд пішов на нараду. В 4 годині ранку 13 березня було оголошено вирок. Бухарін і Риков були засуджені до розстрілу. В ніч на 15 березня 1938 року Микола Бухарін був розстріляний. В часи перебудови було поставлено питання про реабілітацію М.Бухаріна та інших репресованих діячів. За постановою Пленуму Верховного Суду СРСР від 4 лютого 1988 року вирок військової колегії Верховного Суду СРСР щодо Бухаріна та інших осіб, що проходили по так званому "антирадянському право-троцькістському блоку", було скасовано.
Таким чином, М.Бухарін пройшов життєвий шлях, типовий для багатьох інших більшовицьких діячів того часу.
Важливо наголосити про те, що ще з молодих років М.Бухарін захоплювався марксизмом, рано вступив у РСД РП. Були в його житті і переслідування, і арешти, і еміграція.
Після приходу більшовиків до влади М.Бухарін став відомим політичним діячем. Після 1924 року він відіграв важливу роль у радянському керівництві. Ним було сформовано радянську економічну політику, відстоювання продовження непу. Коли з 1928 року сталінське керівництво вдалось до надзвичайних мір,М.Бухарін різко виступив проти них. Він виступив проти форсованої колективізації і розкуркулення, за розвиток непу і товарно-грошових відносин.
Однак, переміг Сталін та його прихильники. У 30-х роках М.Бухарін вже не відігравав помітної ролі в радянському керівництві. Він зосередився на науковій роботі. У трагічних 1937- 1938 роках М.Бухарін був репресований разом з тисячами інших радянських людей.
Розділ ІІІ. Розробка М.Бухаріним
соціально-політичних питань
Першою працею М.Бухаріна з економічної проблематики була велика стаття "Мировое хозяйство и империализм", написана в 1915 році. У ній розглянуто утворення великих монополій (картелів і трестів) та їх роль в політичному та економічному житті західних країн.
М.Бухарін прийшов до висновку, що вся структура світового господарства штовхає буржуазію на імперіалістичну політику 9, с. 92 . Всяка капіталістична експансія приводить рано чи пізно до кривавої розв'язки. В кінці М.Бухарін зазначив, що ряд війн, що йдуть одна за одною, неминуче повинні привести в рух революційну енергію пролетаріату 9, с. 93 .
У даній праці наведено також цифрові показники і таблиці.
Наступна праця

 
 

Цікаве

Загрузка...