WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Стереотопографічний метод створення карт - Дипломна робота

Стереотопографічний метод створення карт - Дипломна робота

Вибераємо по можливості чіткий контур у місці без великих перспективних перекручувань або перепадів рельєфу і зареєструйємо точку, натиснувши ліву кнопку миші. Програма автоматично відшукає ту ж точку на суміжних знімках.

Якщо мінімальний (гірший) коефіцієнт кореляції серед всіх обмірюваних знімків виявиться вище чим 0.7, то програма переміститься на наступну точку (верхня зона). Виконаємо вимір аналогічно. Для повернення до попередньої точки використаємо кнопку Back у вікні режимів. Можна також використовувати клавіші <ліва стрілка> і <права стрілка>.

Перевимір точки

Якщо програма не знайшла потрібної точки на сусідніх знімках, зареєструйємо її повторно і для посилення режиму утримуйємо в момент реєстрації . Для уточнення положення точки на конкретному знімку перетягнемо її в необхідне положення з центрального знімка (натиснувши й утримуючи ліву кнопку миші).

При повторному вимірі точки, коли положення точки на всіх знімках уже близьке до правильного, можна утримувати натиснуту клавішу при реєстрації точки, для тимчасового переключення в "зелений режим", що шукає збіг у більш близькому діапазоні.

Якщо збіг був знайдений лише на деяких знімках, то потрібно явно вказати приблизне місцезнаходження точки на інших знімках. Для цього натиснемо ліву кнопку миші на центральному знімку (як при реєстрації) і утримуючи її натиснутою, перемістимо курсор на потрібний знімок. Потім відпустимо кнопку миші в позиції, що відповідає положенню точки. Ми вказуємо положення точки досить точно і хочемо тимчасово відключити кореляцію, то утримуйємо при цьому натиснуту клавішу для переключення в "зелений режим".

Повторимо операцію для всіх знімків, на яких положення точки нас не влаштовує.

Для переходу до виміру наступної точки натискаємо кнопку Go у вікні режимів.

Попередній аналіз і пошук помилкових вимірів

Для аналізу вимірів використовуйємо Аналізатор блоку (Сервис|Анализатор блоку):

Він являє собою вікно, що містить дві таблиці. У лівій таблиці (Photos) розташований список знімків блоку, що містить стовпчика з наступною інформацією:

Photo Номер знімка

Inn Средньоквадратична нев'язка по координатних мітках у мікронах (внутрішнє орієнтування);

Rel Средньоквадратичний залишковий паралакс у мікронах (взаємне орієнтування);

Tie Средньоквадратична помилка сполучних точок у метрах (сумарний вектор по XYZ);

K Средньоквадратичнє значення коефіцієнта кореляції.

У правій таблиці (Pоints) розташований список точок поточного знімка, що містить стовпчика з наступною інформацією:

Point Номер точки;

PX Нев'язка на точці по координаті X знімка в мікронах (тільки для координатних міток);

PY Нев'язка на залишковий паралакс по координаті Y знімка в мікронах;

Tie Помилка по зв'язку в метрах (сумарний вектор по XYZ);

DX Помилка по зв'язку координати X у метрах;

DY Помилка по зв'язку координати Y у метрах;

DZ Помилка по зв'язку координати Z у метрах;

K Значення коефіцієнта кореляції на точці.

Найгірші результати в кожнім стовпчику обох таблиць виділені темним тілом осередку, що полегшує їхній пошук.

При установці позначки на точку в правій таблиці програма показує цю точку на поточному і суміжному знімках. Для її перевиміру досить клацнути лівою кнопкою миші в новому місці. Це можливо тільки на центральному (активному) знімку, де курсор має форму перехресття. Якщо майже на всіх знімках, включаючи центральний, положення нормальне, то можна виправити точку лише на одному знімку за допомогою перетаскування її з центрального знімка на той, де її положення незадовільне. Натискаємо і утримуйємо , якщо досить точно вказуємо положення точки на знімку.

Додавання опознаків

Після того, як процес вимірів закінчений, можлива робота в двох режимах.

Перший (при запущеному аналізаторі блоку) дозволяє перевимірювати точку, що обрана в списку аналізатора.

Другий режим (вікно аналізатора закрите) дозволяє нам додавати нові точки з довільними номерами – опознаки (опорні точки на блок). Перемістимося на потрібний знімок, використовуючи вікно навігатора і зареєструйємо нову точку лівою кнопкою миші. Програма запросить номер і додасть точку в центральний і суміжні знімки. Для її редагування перевиміру запустимо аналізатор блоку і дійте також, як і при перевимірі звичайних точок.

Урівнювання блоку фототріангуляції

Послідовність операцій

Ми можемо зрівнювати блок фототріангуляції за допомогою вбудованого модуля урівнювання Block MSG.

Програма уравнювання може використовуватися як вбудований розрахунковий модуль або в інтерактивному режимі.

Обидві програми дозволяють використовувати координати центрів проектування, зрівнювати великі блоки зі складною конфігурацією і не мають спеціальних вимог до розміщення і порядку проходження фотограмметричних і опорних точок у блоці.

Процес тріангуляції блоку включає наступні етапи:

1. Контроль зв'язків

2. Інтерактивне зрівнювання

3. Зрівнювання блоку

Перший пункт не виконує повноцінне зріавнювання й орієнтування знімків блоку, а служить тільки для контролю вимірів і пошуку помилок. Рекомендуємо на початковому етапі виконувати контроль зв'язків без обліку координат опорних точок і центрів проекцій, а після виправлення виявлених помилок - з урахуванням опорних точок.

Для включення і відключення використання опорних точок і центрів проектування при зрівнюванні використовуємо пункти меню BlockMSG|С опорними точками і BlockMSG|С центрами проектування.

У другому і третьому пунктах виконуємо зрівнювання й орієнтування. У результаті зрівнювання створюємо каталог координат фотограмметричних точок, що потім використовуються для виконання зовнішнього орієнтування всіх знімків блоку. Для виконання орієнтування клацаємо мишею на кнопці ОК у вікні показу списку координат після зрівнювання. При натисканні на кнопку Cancel, завантаження координат і орієнтування знімків блоку виконуватися не буде.

Пункт Інтерактивне зрівнювання рекомендується використовувати на початковому етапі, для аналізу і пошуку помилок.

Пункт зрівнювання блоку можна використовувати для швидкого перезрівнювання після внесення незначних змін.

Обидва цих пункти створюють однаковий результат зрівнювання - каталог координат.

Остаточний результат зрівнювання можна проконтролювати, включивши опцію показу помилок орієнтування і використовуючи Аналізатор блоку. Помилки орієнтування для всього знімка і для кожної точки будуть висвітлені в крайньому правому стовпчику аналізатора, а також стрілкою червоного кольору на зображенні точки на знімку.

Контроль результатів і усунення помилок

Головним інструментом контролю є аналізатор блоку, що дозволяє переглядати помилки внутрішнього і взаємного орієнтування, а також помилки по зв'язку. Ця можливість існує до виконання зрівнювання і не вимагає наявності координат опорних точок на блок або центри проектування.

Проте, такий контроль враховує тільки погодженість вимірів суміжних знімків і стереопар уздовж маршруту.

Для повноцінного контролю вимірів усього блоку потрібно використовувати зрівнювання.

Команда контролю зв'язків у меню зрівнювання служить для контролю вимірів і пошуку помилок. Рекомендуємо на початковому етапі виконувати контроль зв'язків без обліку координат опорних точок і центрів проекцій, а після виправлення виявлених помилок з урахуванням опорних точок.

Для включення і відключення використання опорних точок і центрів проектування при зрівнюванні використовуємо пункти меню BlockMSG|С опорними точками і BlockMSG|С центрами проектування.

Результати контролю зв'язків (нев'язання на кожній точці) виникають у додатковому списку точок у вікні аналізатора блоку.

Після виправлення виміру можна повторно виконати зрівнювання в інтерактивному або автоматичному режимі і знову виконати контроль і виправлення.

4. ФОТОГРАММЕТРИЧНА ОБРОБКА МАТЕРІАЛІВ АЕРОФОТОЗНІМАННЯ

    1. Складання ортофотопланів на ЦФС "Дельта "

Ортофотоплани можна отримати використовуючи цифрову технологію, яка основана на використанні цифрових моделей.

Цифрова фотограмметрична станція "Дельта" дозволяє створювати ортофотоплани різних масштабів.

Блок-схема одержання ортофотопланів за цією технологією включає: сканування знімків, визначення планово-висотної основи для стереопар, обробку знімків на ЦФС "Дельта", виготовлення ортофотоплану.

Сканування знімків виконується в форматі DIP з роздільною здатністю 28 мкр - 900 dpi, далі виконується запис на машинний носій i маркування машинних носіїв для ведення картограми виконаних робіт. Визначення координат i висот опорних точок виконується по растрах відповідного масштабу.


 
 

Цікаве

Загрузка...