WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Стереотопографічний метод створення карт - Дипломна робота

Стереотопографічний метод створення карт - Дипломна робота

В результаті аналогової фототріангуляції отримують планове положення точок мережі та їх висотні відмітки.

Дані вимірюавнь записують в цифровий файл, з зазначенням номерів точок, та номерів маршрутів, для подальшої їх обробки на ЕОМ.

3.5. Складання проекту побудови мережі фототріангуляції

Після вивчення вихідних матеріалів і оцінки їхньої якості складається технічний проект побудови мережі фототріангуляції по ділянках зйомки (трапеціям або групам трапецій) з розрахунком, щоб кожна ділянка була цілком покрита аэрофотознімками і забезпечений опорними точками для геодезичного орієнтування (редукування) мережі.

Складання проекту побудови мережі фототріангуляції включає:

- добір аэрофотознімків, по яких буде будуватися мережа;

- вибір способу побудови і виду мережі фототріангуляції;

- вибір і наколку на контактних відбитках (фотоабрисах) точок мережі фототріангуляції;

- установлення надійного зв'язку мережі з мережами сусідніх участків, а по границях району зйомки - з наявною картою того ж або більш великого масштабу;

- визначення черговості виконання робіт з побудови мережі;

- оформлення проекту мережі.

У проект мережі включаються лише ті маршрути аэрофотозйомки, що дійсно необхідні для побудови мережі на дану ділянку. Наприклад, якщо між двома маршрутами, поперечне перекриття яких не менш 15%, прокладений промежуточний маршрут, то такий маршрут (або його частина) для побудови мережі не використовують. Якщо аэрофотознімки цього маршруту необхідні для складання фотоплану або зйомки подробиць, то точки мережі, що вимагаються для цієї мети, намічаються і визначаються на аэрофотознімках сусідніх маршрутів.

Вибір способу побудови мережі залежить від наявності фотограмметричних приладів і обчислювальної техніки, характеру району зйомки, якості вихідних матеріалів, а також наявності елементів зовнішнього орієнтування аэрофотознімків, визначений у польоті, і інших конкретних умов роботи.

Вид мережі залежить від кількості і розташування точок польової підготовки, наявності і якості аерофотознімальних матеріалів.

Маршрутні мережі будуються в тому випадку, якщо кількість і розміщення точок польової підготовки аерофотознімків забезпечують незалежне геодезичне орієнтування кожного маршруту. Блокові мережі доцільно будувати аналітичним способом при поперечному перекритті аэрофотознімків порядку 50—80%.

При складанні проекту побудови мережі фототріангуляції аналітичним і аналоговим способами вибирають і наколюють обумовлені, сполучні для суміжних стереопар і загальні між суміжними маршрутами точки.

Для забезпечення зйомки по аэрофотознімкам контурів, місцевих предметів і рельєфу, виправлення топографічних карт при їхньому відновленні, а також для контролю цих робіт вибирають у межах кожної стереопари шість стандартно розташованих обумовлених планово-висотних точок, чотири з яких повинні розташовуватися у вершинах кутів частин, що перекриваються, але не ближче 1 см. від країв, а дві поблизу (не далі 1см) головних точок аэрофотознімків. Ці точки, як правило, повинні бути одночасно сполучними і загальними. Крім того, у мережу включаються трансформаційні точки; точки, необхідні для перевірки точності карти; точки, висоти яких повинні бути підписані на карті, і т.п.

Вибір і наколка точок виробляються обов'язково при стереоскопічному розгляданні аэрофотознімків.

При побудові мережі фототріангуляції аналітичним і аналоговим способами точки наколюються на парних або непарних аэрофотознімках кожного маршруту того комплекту аэрофотознімків, на якому опізнані й оформлені точки польової підготовки.

Проект побудови мережі оформляється на топографічній карті або у виді схеми. На карту (схему) наносять:

- рамки знімальних трапецій;

- маршрути аерофотознімання, обрані для побудови мережі, ділянки абсолютних і фотограмметричних розривів і участки з незадовільним фотографічним або фотограмметричною якістю аэрофотознімків, якщо вони є;

- геодезичні пункти і точки польової підготовки, роспізнані на аэрофотознімках; обумовлених, сполучних і загальні межі будуть маршрутами точки.

На проєкті обов'язково показують черговість робіт з побудови мережі і прізвища виконавців, відповідальних за той або інший процес.

При нанесенні маршрутів аерофотознімання підписують номера тільки крайніх аерофотознімків. У позначень всіх опорних і обумовлених точок підписуються їхні номери. На полях проєкту вказуються спосіб і масштаб побудови мережі фототріангуляції. Проект побудови мережі фототріангуляції оформляється відповідно до умовних знаків.

Схема розвитку фотограмметричної мережі на блок викладена в Додатку 2.

3.6 Цифрова фотограмметрична станція "Дельта"

Цифрова фотограмметрична станція (ЦФС) в сучасному представлена система технічних та програмних засобів, яка дозволяє отримувати кінцеву фотограмметричну або картографічну продукцію.

Базовим технічним засобом є потужний персональний комп'ютер (іноді два), на якому обробляють цифрові знімки. До комп'ютера висувають високі вимоги стосовно оперативної та дискової пам'яті, швидкодії, розміру графічного екрана. До комп'ютера додається оптична система (стереоскоп) або поляризаційні окуляри-фільтри для можливого стереоскопічного розглядання та вимірювання стереопари, візуалізованої на екрані комп'ютера. Для переміщення зображень використовують сервоприводи зі штурвалами або пристрій типу "мишка" (стандартний технічний засіб комп'ютера).

Програмне забезпечення є серцевиною технології цифрової фотограммeтpiї. Чим розгалуженішим i потужнішим воно є, тим більш технологічні можливості має станція. Вважається, що типова фотограмметрична станція дозволяє реалізувати такі процеси:

- створення топографічних карт та планів;

- побудова мереж фототріангуляції;

- побудова цифрових моделей рельєфу;

- створення цифрових ортофотопланів чи карт.

Цифрова фотограмметрична станція "Дельта" призначена для обробки аерокосмічних знімків з метою отримання картографічних оригіналів, цифрових карт, планів місцевості і ортофотопланів. Апаратними засобами цієї станції є:

- керуючий комп'ютер високої потужності Pentium ІІІ/Pentium IV;

- 17/20 - дюймовий монітор SONY Trinitron;

- фотограмметричний сканер;

- жорсткий диск не менше 250 Гб;

- ОЗУ не менше 2 Гб;

- відеоадаптер не нижче Ge Force 9600;

- стереоскопічна насадка для монітору;

- плата контролера сервосистеми;

- друкуючий пристрій;

- маніпулятор типу "миша".

Програмні засоби включають;

- операційну систему Windows XP/Vista;

- програмне забезпечення ЦФС. "Digital","Triada","Fotocom"

Для переводу аналогової інформації знімка в цифрову до комплекту станції входить фотограмметричний сканер.

Геометричні параметри сканера:

- висока роздільна здатність: 8 m (3175dpi);

- седньоквадратична помилка сканування не перевищує 3 m. Помилка визначається за допомогою сканування і наступного виміру контрольної сітки.

Сканер оснащений пристроєм для сканування рулонних фільмів шириною до 250 мм (300 мм для моделі 300x450).

Радіометричні параметри сканера:

Сканер оснащений кольоровим лінійним Пзе - фотоприймачем фірми SONY і освітлювачем на потужних світлодіодах, що забезпечує відмінну якість одержуваних зображень;

Контролер Пзс - фотоприймача має внутрішню відмінність 12 біт на кожен канал з апаратним табличним перетворенням у вихідні 8-бітий;

Сканер дозволяє сканування як кольорових так і чорно-білих фотоматеріалів і зберігати зображення у форматі True Color (24 біта) або з 256 градаціями сірого (8 біт);

Попереднє сканування автоматично визначає оптимальні значення експозиції, контрасту і гами по кожному кольоровому каналу;

Сканер може виконувати сканування в двох режимах: лінійність по щільності і лінійності по пропущенню, що гарантує оптимальний результат для знімків будь-якої якості;

Час сканування для знімка розміром 230x230 мм у режимі True Color при розмірі пиксела 16 m складає 15 хвилин;

Час сканування знімків розміром 230x230 мм з 256 градаціями сірого при розмірі пиксела 16 m складає 6 хвилин.

Програмне забезпечення

Дозволяє зберігати зображення у форматі TIFF (без компресії або JPEG) і BMP, з розміром пікселя кратним пікселю Пзс-лінійки: 8, 12, 16, 24, 32 ... 128 m;

Містить потужний модуль для корекції і трансформування отриманих знімків.

В процесі сканування зображення виводиться на екран, при цьому можна контролювати якість зображення i похибки сканування для кожного фрагменту, який виводиться на екран.

Стереорисовка блока здійснюється при виконанні ряда програм.

Підготовча робота включає підготовку вихідних даних i підготовку файла опорних точок для стереопари. До вихідних даних належать: фокусна відстань аерофотоапарата, базис фотографування в масштабі знімка, еталонні відстані між координатними мітками, елементи внутрішнього орієнтування АФА.


 
 

Цікаве

Загрузка...