WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Гідросфера. Світовий океан - Реферат

Гідросфера. Світовий океан - Реферат

вигляд плав. тарілок - млинч. лід (не суцільний) - змерзається - льодяний покрив - від коливання - льодяне поле (ділянки) торси в 5-10 м.
6. Межа замерзання п.в. Ньюфауленд, Гренландія, Шидберген, Кольський півострів в Тихому океані пн.ч. Козеї -о. Хокайдо Курські острови до Аляски.
7. Айсберги - льодяні гори.
Рельєф дна Світового океану
Глибини вимірюються різними способами:
1. за допомогою простого лота (мілководні басейни)
2. глибоміри ( особливий прилад, за допомогою якого опускається сталева струна
3. 40-50 - ехолот (звук.лот) вібратор подає сигнал, а звукоуловлювач сприймає відображення сигнали від дна.
4. кор. ультразвуковим хвилями.
5. місця з однаковими глибинами познаються на карті і наз. ізобатами.
Рельєф дна на шк. картах позначають різними відтінками.
Материкова обмілина підвищення, материковий схил, ложе океану.
Рельєф різноманітний: гірські хребти, рівнини з плоскими височинами, низини з западинами 6000 м, платформи - стійкі ділянки, геосинкліналі - рух. ділянки.
Рух води в Світовому океані
Коливальні - хвилі
Поступальні - океанські течії
Мішані - припливи і відпливи
- у верхній частині рухаються в напрямку руху хвилі;
- у нижній - у зворотному напрямку
Головна причина - виникнення хвиль - це вітер.
Пориви вітру наче вдавлюють його поверхню.
H хвиль - 15-18 см. D - 1 км
При землетрусах виникають особливі хвилі, які потовщуються на всю товщу води і появляються цунамі.
(При чілійському землетрусі) з шв.реакт. ці хвилі пройшли 15 тис.м до Курський островів.
Припливи і відливи
Двічі на добу рівень моря піднімається, коло крутих берегів і затоплює плоскі. І дві на добу рівень води опускається біля Крутих берегів і оголяються плоскі.
Припливи вищі коли буде повний місяць, або новий.
Англійський1 вчений Ньютон на підставі закону Всесвітнього тяжіння пояснив, що це явище відбувається внаслідок притягання частинок води місяцем і Сонцем.
Земля обертається навколо осі, тому через 6 год. там, де буде приплив, буде відплив і знову. Отже, двічі на добу приплив, і двічі на добу відплив. H хвиль - 1,5 м.
В затоці Фанді Північної Америки h хвилі - 16 см, в Охотському морі - 13 м. Має значення в морській справі. Гамбург приймає кораблі в час припливів.
Океанічні течії
Поступальні рухи величезних мас океанічної води називається течіями. Внаслідок утворення круговоротів води.
Основні причини - вітер. Але напрямок течії, не:
а) сход. з напр. вітру. Основна причина - діє відхиляюча сила обертання Землі (може досягнути до 45о)
б) на напрям течії діє і конфігурація материків
в) з глибиною V течій змінюється
г) по обидва боки від екватора пасати зумовлює напрям пн і пд. пасатних течій. Зустр.материк, течія розгал. 1 - на пн; 2- на пд..
Визначаюча сила землі змінює напрям у пн.п. - праворуч, в пд..п. - ліворуч.
Доходячи до 30о-40о швидкість течії набувають оберненого напряму.
Частина течій надходить до Зах.берегів материків і омиває їх.
Течії (залежно від tо) поділяються на холодні і теплі.
Теплі течії мають вищу tо, ніж tо навколишнього простору, вони переміщаються з нижчих широт у вищі, а холодні - навпаки.
Значення морських течій
Вони являються "опалювальними трубами" Землі. За їх допомогою переміщення води океану. Там, де холодні течії зустрічаються з теплими відбувається перерозподіл тваринного і рослинного світу. (тут найбагатший рослинний світ).
Річка - це природний постійний водотік у зниженні рельєфу, де є похил.
Кожна річка має витік, русло, гирло. Витік - місце, де річка бере початок, русло - заглиблення, по якому тече річка, гирло - місце впадіння річки в іншу річку, озеро, море. Головна річка з усіма її притоками утворює річкову систему. Кожну річкову систему характеризують протяжність усіх річок, що її складають, площа басейну, густота річкової сітки і звивистість річок. Під басейном річкової системи розуміють площу, з якої річки одержують живлення. Басейни річок відокремлені один від одного вододілами. Лінії вододілів найчастіше проходять по височинах або по рівнинних заболочених місцях. За способом живлення річки земної кулі можна поділити на тія, кі одержують живлення від дощів - річки екваторіального, тропічного і субтропічного поясів (Амазонка, Конго, Ніл. Янцзи), які одержують живлення підземних вод та із схилів гір у посушливому поясі (невеликі річки північного схилу Тянь-Шаню); річки мішаного живлення в помірному поясі з яскраво виявленим стійким сніговим покривом (Волга, Дніпро, Об, Єнісей, Дніпро, Рейн).
Рівень води річках залежить від характеру живлення. Найбільший підйом води в більшості річок спостерігається при таненні снігу під час весняної повені.
Круговорот води в природі
У межах Світового океану маємо суцільну водну оболонку, а на суші - густу сітку річок, озер, боліт, величезні простори снігів і льодів і ще більші простори, зайняті підземними водами.
Основним джерелом, яке постачає атмосферу водяною парою є Світовий океан. Під дією сонячної радіації з його поверхні щорічно випаровується більше як 300000 м3, цієї води проливається дощами над Світовим океаном, тобто відразу повертається назад 1/10 близько 30000 км3 падає на сушу. Ці 30000 км3 пройшовши найрізноманітніші шляхи річками повертаються у той самий світовий океан.
Круговорот води між Світовим океаном і сушею здійснюється безперервно.
Волога, яка надходить з Атлантичного океану, зрошує Східно-Європейську рівнину. Значна частина живить Волгу і потрапляє в Каспійське. З Каспію потрапляє в атмосферу і переноситься на схід, далі випадає в межах Казахстану, Зах. Сибіру і деяких інших областей, постачає верхній Ірріши, Об. Шлях води складний. Але він набагато складніший навіть в межах Сх.-Євр. рівнини. Атмосферні опади, що випали в зах.часі Сх.. -Евр. Рівнини дещо випаровуються і надійшовши в атмосферу, знову випадають в центр част. Сх. -Європ. рівнини, знову випаровуються, випадають в сх. частині і т.д. складаються з ряду дрібних циклів всередині суші. Отже велику роль відіграє при цьому атмосфера. Літосфера дає вмістилище для водних басейнів і змінює характер вод з атмосфери на Землю падає майже чиста вода. Проходить через літосферу, вода розчиняє різні породи.
Підземні води живлять річки озера, болота, де води зазнають загальних змін.
Вода, яка надходить в океани змінена як з хімічного так і з фізичного боку. З океану в атмосферу надходить вода майже хімічно чиста, а солі поступово накопичуються в океанах, надаючи воді нових властивостей. Ці властивості під впливом організмів, які живуть у воді.

 
 

Цікаве

Загрузка...