WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Рекреаційний потенціал в контексті перспектив соціально-економічного розвитку Карпатського регіону - Реферат

Рекреаційний потенціал в контексті перспектив соціально-економічного розвитку Карпатського регіону - Реферат

основному, в Прикарпатті, в смузі родовищ сірки, і відомі у Львівській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях. Вони складають гідро-мінеральну базу курортів Великого Любеня, Немирова, Шкла, Роздолу, Черче, Брусниці та інші. Тут також відкрито маломінералізовані гідрокарбонатні сульфатні кальцієві води з вмістом сірководню 50-150 мг/л. Сульфатно-гідрокарбонатні сульфідні води за складом близькі до джерел Мацести, Сергіївських і Ключевських вод. З вод цього типу для пляшкового розливу використовуються "Одеська" і "Золочівська". Сірководневі джерела є також в м. Трускавець, селах Коршів (Івано-Франківська область), Теребля, Вільхівці і Ганичі (Закарпатська область). Дебіти свердловин сірководневих вод коливаються від 100 до 604 м3/добу (Подорожненське родовище).
Використовуються ці води поки що незадовільно. Так, загальні запаси та прогнозні ресурси мінеральних сульфідних вод наЛьвівщині складають декілька десятків тисяч м3/добу, а в даний час використовується лише близько 250 м3/добу. На курортах Великий Любінь і Немирів використовується всього до 17% розвіданих запасів вод.
У Карпатському регіоні також широко розповсюджені мінеральні лікувальні води без специфічних компонентів. Води цього класу відомі в Іршавському, Мукачівському, Тячівському і Хустському районах Закарпаття, в Моршині, Трускавці, Самбірському, Сколівському і Старосамбірському районах Львівської області. Особливо багатими на хлоридні натрієві води без специфічних компонентів є всі гірські і передгірські райони Івано-Франківської області. На території Чернівецької області такі води є в Вижницькому, Путильському і Сторожинецькому районах.
В районі м. Сколе, смт, Славське (Львівська область), смт. Верховина (Івано-Франківська область) та в інших місцях відкриті родовища мінеральних вод, значні запаси яких можна використати як гідро-мінеральну базу крупних бальнеологічних курортів. В районі Трускавця детально вивчені дві ділянки скупчення азотних розсолів, виявлених на глибині 20-200 м. їх затверджені запаси складають 463 м3/добу при мінералізації 120-340 г/л.
Зона поширення лікувальних розсолів з підвищеним вмістом сульфатів займає південно-західну частину Передкарпаття. В цій зоні розташований добре відомий на Україні і за її межами курорт Моршин, а також біля 15 проявлень, що зафіксовані геолого-розвідувальними роботами. Загальні розвідані запаси та прогнозні ресурси лікувальних розсолів даного типу на території Передкарпаття оцінюються в об'ємі понад 600 м3/добу. В даний час на території Львівської області використовується лише близько 1 м3/добу цих дуже рідкісних лікувальних вод.
Залізисті води Карпатського регіону можна розділити на залізисті (20-40 мг заліза в 1 л) і міцні залізисті (40 - 100 мг/л). Вони виявлені в Закарпатті і Прикарпатті (м. Трускавець, с. Гребенів Сколівського району, смт. Стара Сіль Старосамбірського району, смт. Східниця та ін.).
Миш'яковисті води виявлені тільки в Закарпатті (єдині на Україні). За концентрацією миш'яку ці води належать до миш'яковистих міцних і дуже міцних. Вміст миш'яку в них складає від 1 до 50 мг/л. Води з таким значним вмістом миш'яку відомі на території колишнього СРСР тільки на Сахаліні. Наявність в них двовалентного заліза і вуглекислого газу посилює їх лікувальні властивості.
Бромисті і йодисті води виступають на території Рахівського і Мукачівського районів Закарпатської області, а також Коломийського, Косівського, Богородчанського, Надвірнянського, Рожнятівського районів Івано-Франківської і в Глибоцькому районі Чернівецької областей. Вміст йоду і брому дуже високий і багато разів перевищує фармакологічні норми.
Родонові води виявлені в Берегівському районі. Вони містять 24-33 еман родону. В с. Косівська Поляна відомі джерела мінеральних вод з вмістом родону 80-100 еман.
До лікувальних ресурсів Карпатського регіону відкосяться також озокерит і лікувальні грязі. Бориславське родовище озокериту - * найбільше на Україні, лікувальні грязі виступають тільки ка Прикарпатті. Ресурсами грязелікування в регіоні є торф'яні грязі Немирівського, Великолюбінського, Моршинського родовищ, родовище Шкло у Львівській області, родовище Черче в Івано-Франківській області. У Львівській та Івано-Франківській областях в п'яти родовищах містяться 1402 тис. м3 торф'яних лікувальних грязей. Запаси лікувальних грязей в регіоні повністю забезпечують теперішні і перспективні потреби функціонуючих на їх базі санаторно-курортних установ.
Для лікування багатьох хворих все частіше використовується озокерит. Більша ефективність озокериту в порівнянні з лікувальними грязями пояснюється тим, що при термічній обробці озокерит не губить лікувальних властивостей і його можна застосовувати для повторного лікування (до 16 разів). Щорічно в Бориславському родовищі (Львівська область) добувається 700 т медичного озокериту, який в багатьох випадкакх заміняє лікувальні грязі. Запаси родовища за існуючих обсягів видобутку забезпечать потреби лікування протягом 100 років.
В даний час природно-рекреаційний потенціал Карпатського регіону як в цілому, так і його окремі складові (включаючи природний потенціал озокеритолікування) використовується далеко не повністю. Досягнутий рівень використання для санаторно-курортного лікування вуглекислих мінеральних вод регіону, які відносяться до відомих типів "Боржомі", "Єсентукі", "Нарзан" і за деякими показниками навіть переважають властивості своїх відомих аналогів, складає біля 8,5% їх реального потенціалу. Унікальні води з високим вмістом органічних речовин - трускавецька "Нафтуся" і її східницькі аналоги використовуються на 10% від їх потенціалу, сульфідні води - на 15%.
Карпати володіють потужним потенціалом для розвитку різних видів туризму. Мальовничі ландшафти, рельєф, кліматичні умови створюють сприятливий фон для короткотривалого відпочинку. Карпати - єдиний регіон України, умови якого придатні для розвитку гірськолижного спорту на рівні світових стандартів.
Природний потенціал рекреації органічно доповнюється багатим арсеналом пам'яток історії, культури, архітектури.
Карпатський регіон належить до найбагатших на Україні територій на пам'ятки історії та культури, найстаріші з яких розташовані в районі Дністра та Закарпаття. На території чотирьох областей взято під охорону понад 6 тисяч пам'яток архітектури ГХ-ХХ ст., серед яких особливе місце займають споруди Львова, Жовкви, Олеська, Підгірців, Галича, Ужгорода, Мукачева, Хотина, Чернівців; світової слави зажила дерев'яна архітектура Карпат XIV-XIX ст. В Карпатському

 
 

Цікаве

Загрузка...