WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Розвиток аграрного сектора економіки - Реферат

Розвиток аграрного сектора економіки - Реферат

необхідною умовою розвитку національної економіки. Реєстрація таких прав дозволить громадянам впевнено укладати угоди, а зростання інвестицій у землю та нерухомість активізує розвиток місцевої економіки, капіталізує землю й будівлі та збільшить податкову базу, що сприятиме поповненню місцеввих бюджетів і дозволить виділяти більше фінансування для поліпшення інфраструктури та покращання якості комунально-побутових послуг, зменшуючи при цьому розмір субсидій від центральних органів влади.
У 2004 році був ухвалений Закон "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно". Закон має багато недоліків і поки що не діє. Хоча Законом передбачена безкоштовна реєстрація прав, які виходять з державних актів, Держкомзем зараз стягує плату за реєстрацію земельних ділянок, незважаючи на те, що реєстрація ділянки є лише частиною процесу реєстрації прав власника на ділянку. Таким чином, Держкомзем на цей момент стягує плату за роботи, обсяг яких менший за той, який він повинен виконувати безкоштовно згідно до вимог зазначеного закону.
Останній зарубіжний досвід країн з перехідною економікою (наприклад, проект USAID з покращення організації реєстрації в 2003-2005 роках в Албанії) демонструє, що набагато дешевше зареєструвати права на всю землю та будівлі в масовому порядку одним заходом, а не вимагати від кожного власника, щоб він окремо з'явився та заплатив за реєстрацію правпротягом декількох років. Сума кредиту Світового Банку Урядові України для створення реєстраційної системи є достатньою для оплати масової реєстрації прав за умови належної організації та керівництва цим процесом. Державне фінансування масової реєстрації прав на землю та нерухомість значно прискорить процес створення життєздатної системи реєстрації, оскільки буде запрацюють нові ринки землі, нерухомості та кредитів.
Навіть якщо процес реєстрації добре організовано і ним управляють належним чином, реєстрація прав власності в Україні (де за оцінками налічується 40 мільйонів земельних ділянок і будівель) може затягнутися на роки. Протягом цього перехідного періоду надзвичайно важливо захищати та стимулювати природний розвиток ринків землі, нерухомості та кредитів. Тому необхідно внести зміни до Закону про реєстрацію з тим, щоб у регіонах, де реєстрація ще не здійснюється в повній мірі, власники, котрі мають державні акти, мали змогу продовжувати передавати свою власність відповідно до процедур, чинних до ухвалення закону.
В ідеалі державна реєстрація прав на землю та будівлі повинна бути прозорим процесом, відкритим для ознайомлення з ним громадськості. Це допомогло б захистити права усіх власників шляхом забезпечення прозорості діяльності посадових осіб, котрі здійснюють реєстрацію. Якщо широка громадськість не може ознайомитися із загальним змістом земельного реєстру, тоді реєстр не зможе повністю захистити права усіх власників майна. Відкритість інформації також значно зменшить операційні витрати земельних трансакцій. Кожний власник землі зацікавлений у зменшенні таких витрат, тому що при цьому безпосередньо збільшується вартість землі кожного власника, земля стає привабливішою як об'єкт для інвестицій.
д. Іпотечні та довгострокові кредити
Фермерам необхідні середньо- та довгострокові кредити для фінансування придбання додаткової землі, для фінансування постійних покращань земельних угідь, яка вже перебуває в їхньому володінні, а також для матеріально-технічного забезпечення виробничих процесів: придбання засобів виробництва, техніки, складських приміщень, обладнання для переробки продукції тощо. У західних економіках більшість банківських позик надається під заставу землі і будівель, що перебувають у приватній власності. Належним чином функціонуюча система реєстрації прав на землю є необхідною для того, щоб забезпечити безпеку банків при виконанні іпотечних контрактів і, таким чином, зменшити вартість високих ризиків при такому кредитуванні.
Але недостатньо лише самої по собі системи реєстрації. Необхідно переглянути законодавство, щоби забезпечити ефективну систему, яка б дозволяла банкам позбавляти права власності на заставлену землю у випадку, коли фермер не в змозі погасити позику. Якщо банк вимушений чекати роками або нести великі витрати, для того, щоб повернути свої кошти, то банк, насамперед, не матиме мотивації надавати кошти в кредит, або ж значно збільшить вартість кредиту, щоб компенсувати високі ризики видачі позик.
Крім того, банки, швидше за все, будуть зацікавленими в тому, щоб приймати сільськогосподарські угіддя в якості забезпечення, лише після того, колипочне функціонувати ринок землі сільськогосподарського призначення. У протилежному випадку, якщо сільськогосподарський виробник не може погасити позику і банк набуде права власності на на предмет застави - землю, він не матиме можливостіперепродати землю, щоб повернути собі позичені кошти. Банки не хочуть володіти землею. Натомість вони хочуть "перетворювати" землю та будівлі у прибуткові грошові потоки, щоб мати змогу видавати більше позик. Поки ринок землі сільськогосподарського призначення залишається нерозвинутим та йому притаманні високі ризики, банки неохоче прийматимуть землю в якості застави та неохоче надаватимуть фермерам позики на більш прийнятних умовах.
Література
Проект АМР США/ПРООН Аграрна політика для людського розвитку
Сектор сільського господарства в економіці України в 2003 р. М. Пугачов (ред.), В. Артюшин, Й. Василенко, В. Дем'янчук, В. Жигало, М. Кобець, І. Кобута, О. Протченко, Н. Серепович, О. Сікачина, Н. Степанець, М. Терещенко, І. Чапко, О. Шевцов, О. Ярославський. Відділ аналізу політики, уряд України.
Аграрна політика в Україні: Аналіз та дослідження, 1999-2002 рр., проект "Аграрна політика для людського розвитку"/ GAPCCS, Київ, 2003.
Аграрна політика в Україні: Аналіз та дослідження, 2003-2004 рр.", проект "Аграрна політика для людського розвитку"/ GAPCCS, Київ, 2004.
Держкомстат
Сільське господарство України. Статистичний щорічник, 2004 р.
Розподіл української землі серед користувачів, 2004 р.
Приватні фермери в Україні, 2004 р.
Харчові баланси та споживання харчових продуктів в Україні, 2004 р.
Особисті селянські господарства України, 2004 р.
Семінар DFID з обміну досвідом: уроки програми "Рівень життя в сільській місцевості" в Європі та Центральній Азії [DFID Europe and Central Asia Rural Livelihoods Lesson Sharing Workshop]
Матеріали семінару/ у редакції та з доповненнями Інституту розвитку села, Київ, 2003 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...