WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Науково-технічний проект карти (складання карти). Теоретичні основи картографії. Методи і технічні прийоми в картографії - Реферат

Науково-технічний проект карти (складання карти). Теоретичні основи картографії. Методи і технічні прийоми в картографії - Реферат


Реферат
на тему:
Науково-технічний проект карти (складання карти). Теоретичні основи картографії. Методи і технічні прийоми в картографії
Карти - вельми ефективна річ для зображення і передачі просторової інформації. Вони допускають одночасний огляд простору в будь-яких межах - від невеликої частини місцевості до поверхні Землі в цілому і створюють просторовий огляд відображених явищ, їх кількісні і якісні характеристики, дозволяють визначити координати, довжини, площі, висоти і об'єми нанесених об'єктів, показують їх співпадання, взаємозв'язок, особливості і закономірності розміщення. Ці якості визначають значення і цінність карт.
Узагальнюючи різноманітність ліній, їх практичного використання, можна виділити, наступні головні напрямки:
- загальне ознайомлення з місцевістю, районом, країною і т.д., їх вивчення по картах без відвідування;
- орієнтування по картах, тобто їх використання в якості орієнтирів на місцевості - на суші і в океані, при русі військ і в туристичних подорожах, для навігації та всіх видів наземного транспорту і т.д.;
- використання карт в якості основи для інженерного, промислового і сільськогосподарського, а також для організації території (включаючи районне планування); достатньо сказати, що проекти ' найвигідніших трас залізничних доріг, автомагістралей і трубопроводів тепер не виконують в полі, а помічають по картах в кабінетах проектних організаціях;
- забезпечення картами державного і регіонального планування, а також потреб управління;
- адміністративного і господарського призначення на любих територіальних рівнях від окремого міста і району до держави в цілому;
- використання карт в школі і в позашкільному навчанні, для пропаганди наукових знань і підйому загальної культури, а також для ознайомлення населення з державою і іншими країнами світу.
У військовій справі карти являються основним джерелом інформації про місцевість і обов'язковим посібником при управлінні військами і організації їх взаємодії.
Правильна оцінка географічних умов для потреб народного господарства; дослідження, інвентаризація, регіональне використання природних багатств; охорона, контроль і покращення географічного середовища; цілеспрямоване розміщення виробничих сил; комплексний розвиток економічних районів інформування територіально-виробничих фондів (комплексів) - ці та інші народногосподарські завдання потребують для свого використання високоякісних карт, в тому числі широко приваблюючих на всіх стадіях територіального планування. Велике значення карти набули як засіб наукових досліджень.
Класик вітчизняної географії Анучин говорив, що "рівень географічного пізнання країни, визначається ступінню узагальнення наявної карти". Кожне географічне дослідження так чи інакше походить від існуючих карт і дає матеріали для їх поповнення і узагальнення.
Швидке проникнення в сучасну науку методів моделювання дозволило повністю оцінити пізнавальну силу карт, як просторово-часових моделей реального світу, відображаючих ті сторони, властивості, процеси дійсності, які існують для цілей конкретних досліджень. Карти не лише закріплюють, а й передають в економічній формі знання про положення і стан явищ, але й визначають їх просторові взаємозв'язки і закономірності розміщення. Разом з тим системний підхід. відкрив великі можливості картографічних моделей для вивчення процесів розвитку і прогнозування багатьох природних і суспільних явищ.
Деякі області знань (про Землю) використовують карти, як ефективний спосіб досліджень. Важливий результат геологічних робіт, служить для вияснення' закономірностей поширення родовищ корисних копалин. Сфера наукового використання карт швидко поширюється по мірі загального наростання темпів наукового прогресу. Розробка карт, їх використання складає одне із головних завдань сучасної картографії.
В кожній науці можливо розрізняти: теоретичні основи - ідеї (які визначають ідеї і форми пізнання дійсності), та концепції (узагальнення наукових знань, які відображають закономірності вивчаємих наукою явищ) і т.д.
Теоретичні основи картографії включають поняття про предмет і метод картографії, головне вчення про картографічне відображення дійсності (чи вчення про карту). Останньому належить теорія картографічних проекцій, теорія генералізації, теорія знакових систем і способів зображення, а також теорія систематичного картографування, в ньому розглядають також види, типи і класифікацію карт, як і їх аналіз.
Методи і технічні прийоми дослідження створюють в картографії два великих розділи: технологію проектування і виготовлення карт і методи використання карт в науці і на практиці. Ці взаємопов'язані розділи мають свої теоретичні основи і тому правильніше розглядати їх як:
- перший - як теорію і технологію проектування і виготовлення карт;
- другий - як теорію і методи використання карт. Основним зображенням конкретних знань, отриманих картографією, служать самі картографічні зображення.
По оцінюваним підрахункам кількість нових щорічно випущених в світ карт, сягає 100-500 тис. назв. Звідси більше практичне значення знань про конкретні карти - методика їх збору, систематизація, оцінка, збереження і розповсюдження, що склали предмет картографічної інформатики. Для неї важлива теоретична

 
 

Цікаве

Загрузка...