WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Історія картографії - Реферат

Історія картографії - Реферат


Реферат
на тему:
Історія картографії
План
1. Історія картографії
2. Картографія Стародавньої Греції, і Стародавнього Риму
3. Середні віки
4. Новий час
1. Історія картографії
Для того щоб добре знати картографію, щоб правильно оцінити сучасні досягнення і розуміти шляхи подальшого розвитку цієї науки, необхідне глибоке вивчення історії її розвитку.
Історія розвитку картографії вивчається по збережених старих картах, кресленнях і описах до цих творів.
Картографія належить до числа древніх галузей знань, існуючих уже на протязі декількох тисячоліть. Розвиток її тісно пов'язаний з розвитком географії, астрономії і геодезії. Географічні відкриття і дослідження, а також геодезичні виміри території і астрономічні визначення положення окремих точок на Землі дають матеріали, які служать для складання карт, при цьому рівень розвитку географії, геодезії і астрономії відбивається на повноті і точності складених карт.
Основними причинами появи і удосконалення картографії є практичні потреби людського суспільства, які виникли в зв'язку з розвитком сільського господарства, промисловості, торгівлі, воєнної справи, управління і т.д. Розвиток картографії, як і інших наук, знаходиться в прямій залежності від розвитку виробничих сил і виробничих відносин людського суспільства.
Стародавній період розвитку картографії
З давніх-давен люди старалися відтворити, видиму земну поверхню, тобто перші наміри створення картографічних творів, відносяться до глибокої давнини. Картографічні твори появилися ще за декілька тисячоліть до нашої ери в давніх рабовласницьких державах Сходу. Задовго до нашої ери Далекий Схід був обстежений і відтворений географами Китаю. Є відтворення китайських провінцій, виконаних на вазах за три тисячі років до нашої ери. За тисячу років до нашої ери в Китаї існувала установа для виконання зйомок.
Малюнки місцевості, виконанні за три тисячі років до нашої ери, найдені на Північнім Кавказі і в Єгипті. Для землеробства в Єгипті потрібна була значна сітка ірригаційних споруд. Будівництво цих споруд, закріплення земель за її власниками, розрахунок податків на землю, все це потребувало опису землі, які іноді складали у вигляді креслень. Найдений план м. Вавілон, на глиняній дошці.
У Вавилоні і Єгипті назбиралось досить значних відомостей про навколишні країни, з якими єгиптяни і вавілоняни вели війни і мали торгові і дипломатичні відносини.
В результаті знайомства з навколишніми територіями появились їх дрібномасштабні карти. Збереглась древня карта (2500 років до нашої ери), виконана на глиняній дошчечці. Ця карта має вказані сторони світу. На ній нанесені гори і ріки, впадаючі в море. Всі об'єкти підписані номенклатурними і географічними назвами. Збереглась також карта більш пізня (VII ст. до н.е.), на якій показано Вавілонію і Ассірію.
Суша показана на цій карті плоским кругом омитим водою. На карті показана ріка Евфрат, ряд дрібних міст - у вигляді кружків і місто Вавілон - у вигляді чотирикутника. Відома карта золотих присків, складена за 1400р. до нашої ери і охоплююча територію між р.Ніл і Червоним морем. На карті відтворені дороги, будинки, храми, басейн для промивання руди.
2. Картографія Стародавньої Греції, і Стародавнього Риму
Значного розвитку досягла картографія, як і інші галузі науки, в Стародавній Греції в VI-IV т. до н.е. Древні греки користувались значними географічними даними відносно багатьох країн, перш за все країн Середньоморського басейну, з якими вони вели жваву торгівлю. Особливий вплив на розширення географічних знань мала грецька колонізація, поширена в період розпаду первіснообщинного родового ладу і виникнення рабовласницьких грецьких держав. Грецькими колоніями були усіяні береги Середземного моря і суміжних до нього морів - Чорного, Егейського, Мармурового і ін. Ці колонії були в Єгипті, Італії, Криму, Малій Азії, на Кавказі. Туда переселялись із Греції селяни і ремісники, розорені конкуренцією дешевої рабської праці. Колонії торгували з Грецією і іншими державами продуктами ремесла і сільського господарства, а також рабами і вели війни з метою захоплення землі і рабів.
Великий вплив на поширення географічних знань мали також війни греків із східними державами, в першій мірі з Іраном. В IV ст. до н.е. Олександр Македонський об'єднав під своєю владою Македонію і Грецію, завоював Малу Азію, Сірію, Єгипет, Середню Азію, Іран і дійшов до Індії.
Війни, торгівля, колонізація, мореплавство, жваві відносини з іншими державами і народами - все це збагатило географічний кругозір греків, викликало живий інтерес до географічних знань і потребу в їх узагальненні.
Поширення географічних знань дало можливість грецьким ученим робити цікаві висновки по ряду питань, віднесених до загального вигляду Землі. Перше припущення про загальний вигляд Землі найшло відтворення в карті, складеній Анаксімандром із Мілета в VI ст. до н.е. Карту Анаксімандра переробив за рахунок нових даних його послідовник Гекатей із Мілету (V ст. до н.е.).
В праці Гекатея "Землеопис" він описує форму Землі. Земля, на думку Гекатея, являє собою овал з сходу на захід в два рази більший, ніж з півночі на південь; вся населена частина суші, називається ойкуменою, омивається з усіх сторін океаном. В центрі ойкумени розміщено Велике море (тепер Середземне море). Земля ділиться на три частини: Європу, Азію і Лівію.
Арістотель (IV ст. до н.е.), дав опис Землі, як кулі. Він вважав, що Земля в просторі нерухома.
Великі роботи по геодезії, астрономії, картографії дав голова Олександрійської бібліотеки Ератосфен (276-195 p.p. до н.е.). Він написав книгу "Географія", в якій детально описав відому в той час людям земну поверхню, і наніс її на карту. Його карта уже мала паралелі і меридіани, проведені через деякі географічні пункти. Ератосфен рахується першим геодезистом, так як він вперше провів виміри довжини дуги меридіану для визначення розміру Землі. Він вирахував дугу меридіану між м.Сієною і Олександрією, спостерігаючи широту місцевості по Сонцю.
В другому столітті до нашої ери ідея про кулястість Землі стала витісняти поняття про плоску ойкумену. Перша карта з врахуванням кулястості Землі була складена Маріном Тірским. В II ст. до н.е. Кратес виготовив перший глобус.
3. Середні віки
Падіння Римської імперії у V ст. загальмувало

 
 

Цікаве

Загрузка...