WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Нівелювання нівелірних знаків - Реферат

Нівелювання нівелірних знаків - Реферат

перевищують:
- 0,05 мм для І класу нівелювання,
- 0,10 мм для ІІ класу нівелювання.
Більш детально прилади, їх повірки і дослідження вивчаються в курсі "Геодезичні прилади".
2.2. Методика нівелювання ІІ класу
Нівелювання ІІ класу проводиться в прямому і зворотному напрямках. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або рулетки. Нормальна довжина візирного променя - 65 м. Якщо збільшення зорової труби не менше 44?, то при сприятливих умовах спостережень дозволяється збільшити довжину променя до 75 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 1 м, а їх накопичення в секції - 2 м. Висота променя при спостереженнях повинна бутине меншою 0,5 м (при довжині візирного променя до 30 м - не меншою 0,3 м). Рейки встановлюють на костилі. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолькою. Нівелювання слід виконувати при спокійних і чітких зображеннях рейки. Забороняється виконувати нівелювання при сильному і поривчатому вітрі. Сприятливими годинами для нівелювання II класу, як і для нівелювання нівелювання III класу, є години в проміжки часу: вранці, що починаються 0,5 год. після сходу Сонця і закінчуються біля 10 год.; ввечері, що починаються приблизно з 16 год. і закінчуються за 0,5 год. о заходу Сонця.
2.3. Порядок роботи на станції нівелювання ІІ класу
При нівелюванні в прямому напрямку порядок спостережень на станції такий:
Непарна станція
1. Відліки по основній шкалі задньої рейки (верхня нитка, нижня нитка, бісектор, відліковий барабан)
2 Те ж по основній шкалі передньої рейки
3. Відліки по додатковій шкалі передньої рейки (бісектор, відліковий барабан)
4. Те ж по додатковій шкалі задньої рейки
Парна станція
1. Відліки по основній шкалі передньої рейки (верхня нитка, нижня нитка, бісектор, відліковий барабан)
2. Те ж по основній шкалі задньої рейки
3. Відліки по додатковій шкалі задньої рейки (бісектор, відліковий барабан)
4. Те ж по додатковій шкалі передньої рейки
При нівелюванні в зворотному напрямку спостереження на непарних станціях розпочинається з передньої рейки, на парних - з задньої.
Перед взяттям відліків бульбашку циліндричного рівня щоразу виводять в нульпункт. При взятті відліків по віддалемірних нитках плоско паралельна пластинка нівеліра повинна знаходитись у вертикальному положенні (відлік по відліковому барабану дорівнює 50).
Контролі на станції ІІ класу
1. Різниці в перевищеннях, отриманих з допомогою основної та додаткової шкал, не повинні бути більшими 0,7 мм (14 ділень барабана)
2. Різниці нулів рейок, обчислених з результатів досліджень, та отриманих з результатів спостережень, не повинні бути більшими 0,7 мм (14 ділень барабана).
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше, ніж на 3 см.
2.4. Методика нівелювання І класу
Нівелювання І класу виконують в прямому і зворотному напрямках по двох парах костилів (двох лініях нівелювання: лівій і правій, що прокладаються поруч і в один і той же проміжок часу). Таким чином, для кожної секції отримують 4 результати:
- ліве нівелювання - з прямого і зворотного ходу,
- праве нівелювання - з прямого і зворотного ходу.
Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або рулетки. Використовувати для цієї мети віддалемір нівеліра забороняється. Максимальна довжина візирного променя 50 м. Нерівності віддалей від нівеліра до задньої та передньої рейок допускаються 0,5 м, а їх накопичення в секції - 1 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не менше 0,8 м, а при довжині візирного променя до 25 м - не меншою 0,5 м. Спостереження виконують при спокійних і чітких зображеннях в ранкові періоди (розпочинають їх через 0,5 год. після сходу Сонця і закінчують біля 10 год.) та післяполудневі (розпочинають біля 16 год. і закінчують за 0,5 год. до заходу Сонця). Не дозволяється виконувати нівелювання при хитких зображеннях, сильному і поривчатому вітрі, сильних і стрибкоподібних коливаннях температури. Під час спостережень нівелір захищають від сонця геодезичною парасолькою. Через кожних дві станції на станції вимірюють термометром-пращем температуру повітря на висоті приладу. Рейки встановлюють на металеві лівий і правий костилі, які забивають не ближче, ніж 0,5 м один від одного. Відліки по рейках беруть не раніше, ніж через 30 сек. після встановлення рейки на костилі.
2.5. Порядок роботи на станції I класу
На станції нівелювання І класу при одній і тій же висоті нівеліра виконується нівелювання костилів спочатку правої, а потім лівої ліній нівелювання. Порядок взяття відліків для правої і для лівої ліній нівелювання одинаковий, він такий же як і при нівелюванні ІІ класу (див. п.5.3.2.3), з тією лише різницею, що крім відліків по верхній та нижній віддалемірних нитках береться відлік по середній нитці.
При завершенні взяття відліків і контрольних обчислень на станції, переходять на наступну станцію, при цьому костилі на задній рейці не виймаються. Виймаються костилі, на які ставилася задня рейка на попередній станції.
Контролі на станції І класу
1. Різниці в перевищеннях, отриманих з допомогою основної і додаткової шкал, не повинні перевищувати 0,5 мм (10 ділень відлікового барабана). В протилежному випадку спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше, ніж на 3 см.
2. Середнє перевищення заднього правого костиля над заднім лівим (отримане за допомогою основної і додаткової шкал) на даній станції не повинно відрізнятися від середнього перевищення між цими ж костилями на попередній станції, де вони були передніми, більше ніж на 0,7 мм (14 діл. барабана).
Якщо ці різниці вийшли більші допустимих, то спочатку повторюють спостереження на попередній станції, потім на даній; в цьому випадку попередні результати на обох станціях в обробку не беруть.
Література
1. Інструкція з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500. Київ: ГУГКіК, 1999.
2. Инструкция по нивелированию I, II, III и IV классов. - М.: "Недра", 1990.
3. Інструкція про типи центрів геодезичних пунктів (ГОНТА - 2.01,
02-01-93). - К.: ГУГКіК, 1994.
4. Основні положення створення Державної геодезичної мережі України. Затв. пост. Кабміну України від 8.06.98 № 844.
5. Руководство по топографическим съемкам в масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500. Высотные сети. - М.: "Недра", 1976.
6. Селиханович В.Г. Геодезия. - М.: "Недра", 1981.
7. Справочник геодезиста (в двух книгах). - М.: "Недра", 1975.

 
 

Цікаве

Загрузка...