WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Поняття про видозмінений спосіб вимірювання кутів у всіх комбінаціях. Поняття про спосіб неповних заходів. Приведення результатів кутових вимірів до ц - Реферат

Поняття про видозмінений спосіб вимірювання кутів у всіх комбінаціях. Поняття про спосіб неповних заходів. Приведення результатів кутових вимірів до ц - Реферат


Реферат на тему:
Поняття про видозмінений спосіб вимірювання кутів у всіх комбінаціях. Поняття про спосіб неповних заходів. Приведення результатів кутових вимірів до центрів пунктів
1. Поняття про видозмінений спосіб вимірювання кутів у всіх комбінаціях
Для скорочення обсягів польових спостережень, в 1950 р. радянським інженером-геодезистом Томіліним А.Ф. був запропонований видозмінений спосіб вимірювання кутів у всіх комбінаціях для пунктів з 6 і більше напрямками. У цьому способі вимірюються всі кути, які утворюються парою суміжних напрямків і кути утворені парою напрямків з пропуском напрямку, що лежить між ними. Наприклад, на пункті з 7 напрямків (рис. 2.24) вимірюють такі кути:
1.2 2.3 3.4 4.5 5.6 6.7 7.1
1.3 2.4 3.5 4.6 5.7 6.1 7.2
Кількість виміряних кутів на станції завжди буде 2n.
Рис. 2.24. Схема вимірювання кутів у видозміненому способі у всіх комбінаціях
2. Поняття про спосіб неповних заходів
Для скорочення обсягів спостережень на пункті в 1954р. радянським інженером Аладжаловим Ю.А. запропонований спосіб неповних заходів вимірювання кутів на пунктах тріангуляції з 7-9 напрямків. У цьому способі вимірюються кути групами з 3 напрямків. Ці групи сформовані так, щоб були виміряні усі кути, які належало би виміряти способом в усіх комбінаціях. Наприклад на пункті тріангуляції з 7 напрямків це будуть такі групи:
1.2.3.
2.4.5.
3.5.7.
3.4.6.
5.6.1.
6.7.2.
4.7.1.
Для порівняння приведемо кути, які треба було б виміряти способом в усіх комбінаціях:
1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7
2.3 2.4 2.5 2.6 2.7
3.4 3.5 3.6 3.7
4.5 4.6 4.7
5.6 5.7
6.7
Кожен з цих кутів або його доповнення до 360? знаходиться в одній із груп з 3-х напрямків.
3. Приведення результатів кутових вимірів до центрів пунктів
В результаті кутових спостережень в тріангуляції повинні бути виміряні значення напрямків, які з'єднують центри пунктів. Проте, виміряти безпосередньо вказані напрямки немає можливості, оскільки теодоліт не завжди вдається встановити над центром, а візирні циліндри, на які виконуються спостереження, у більшості випадків мають деяке зміщення у відношенні до центрів пунктів.
Тому, щоб отримати напрямки, приведені до центрів пунктів, у виміряні напрямки необхідно ввести поправки за позацентрове встановлення теодоліта і за відхилення візирної цілі. Напрямки, виправлені за центрування теодоліта і за редукцію візирного циліндра, називаються напрямками приведеними до центрів пунктів.
Щоб обчислити вказані поправки, на кожному пункті необхідно визначити так звані елементи приведення, а саме - елементи центрування і елементи редукції.
Розглянемо ці елементи і їх вплив на виміряні напрямки.
3.1. Елементи центрування і редукції
Якщо проекція центру приладу І не співпадає з центром С пункту (рис. 2.25), то l=ІС - лінійний елемент центрування, ? - кутовий елемент центрування на пункт 1 (кут, виміряний за годинниковою стрілкою в т. І від напрямку на центр С до напрямку на пункт 1).
Рис. 2.25. Елементи центрування
Якщо проекція візирного циліндра V не співпадає з центром С пункту (рис. 2.26), то l1=VC - лінійний елемент редукції, ?1 - кутовий елемент редукції для пункту 1 (кут, виміряний за годинниковою стрілкою в точці V від напрямку на центр C до напрямку на пункт 1).
Рис. 2.26. Елементи редукції
3.2. Обчислення поправок у виміряні напрямки за центрування
Розглянемо рис. 2.27, на якому в т. С (центр пункту) зображено 3 напрямки (1, 2, 3), які підлягають спостереженням. В дійсності ці напрямки спостерігаються з т. І стояння теодоліта.
Рис. 2.27. Поправки у виміряні напрямки за центрування
Напрямок 1 - початковий.
Кут між 1-м і 2-м напрямком позначимо М2, між 1-м і 3-м - М3. Лінійний елемент центрування l=CІ. Кутові елементи центрування:
для пункту 1 - ?1,
для пункту 2 - ?+М2,
для пункту 3 - ?+М3.
Поправка за центрування у виміряний напрямок I1 графічно виражається кутом 1I1?, між напрямками І1 і І1, який є паралельним до С1. З рисунка бачимо, що 1І1?= С1І як кути при відрізку 1І, що пересікається двома паралельними прямими.
З ?С1І бачимо, що
,
або враховуючи мале значення , маємо
.
(2.29)
За формулою (2.24) обчислюють поправку за центрування в початковий напрямок 1.
Міркуючи аналогічно, отримуємо формули для обчислення поправок за центрування в напрямки 2 і 3.
З ?С2І
,
(2.29?)
З ?С3І
.
(2.29?)
3.3. Обчислення поправок у виміряні напрямки за редукцію
Розглянемо рис. 2.28, на якому С - проекція на площину центру пункту, на який ведуться спостереження з пунктів 1, 2, 3; V - проекція на цю ж площину візирного циліндра.
Рис. 2.28. Поправка у виміряні напрямки за редукцією
Тут l1=VC - лінійний елемент редукції,
?1 - кутовий елемент редукції для пункту 1,
?1+M2 - кутовий елемент редукції для пункту 2,
?1+М3 - кутовий елемент редукції для пункту 3.
Поправка за редукцію у напрямок, виміряний з пункту 1, графічно виражається кутом r1, з пункту 2 - r2, з пункту 3 - r3.
З ?СV1
або
(2.30)
Аналогічно
з ?СV2
(2.30?)
з ?СV3
(2.30?)
3.4. Визначення елементів приведення
Як правило, елементи приведення визначають графічним методом з використанням технічного теодоліта і центрувального столика.
Визначення виконують двічі: до спостережень і після спостережень.
Центрувальний столик з прикріпленим до нього листом ватману або іншого паперу являє собою площину, на яку проектують центр пункту, центр приладу і центр візирного циліндра (рис. 2.29).
Рис. 2.29. Графічний метод визначення елементів приведення
Для цього над центром пункту встановлюють центрувальний столик, приводять його в горизонтальне положення і кнопками прикріплюють до нього центрувальний лист таким чином, щоб на нього проектувались центр пункту С, вісь приладу І і візирна ціль V. Ці точки проектують на центрувальний лист з трьох станцій, напрямки на які з центра пункту складали б між собою кути близькі до 120? або 60?. Віддалі від станцій до центра пункту повинні дорівнювати подвійній висоті знака.
Проектування виконують перевіреним і приведеним в робочий стан технічним

 
 

Цікаве

Загрузка...