WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення - Курсова робота

Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення - Курсова робота

мерзлоти в північній півкулі.
Загальний об'єм підземного льоду - 0,3 млн. кмг. Потужність мерзлоти різна -від кількох десятків сантиметрів на південній межі поширення до 1500 м на лівобережжі річки Вілюй. З висотою (в горах) потужність вічномерзлого шару зростає.
За походженням вічна мерзлота або релікт, або сучасне утворення. Вічна мерзлота як давнє утворення безперервно існує десятки тисячоліть. Свідченням того є знаходження в ній трупів мамонтів, які збереглися з льодовикової епохи. Вічна мерзлота як сучасне утворення відома в ряді місць суворого континентального клімату. Основною умовою можливого утворення мерзлоти є низькі температури за тривалої малосніжної зими та короткого літа, за яке мерзлота не встигає розтанути і накопичується в грунті.
Вплив вічної мерзлоти на природу визначається її значним поширенням та особливостями, які потребують певного підходу в процесі господарського використання районів поширення її.
Особливостями рельєфу областей вічної мерзлоти є значне поширення термокарстових заглиблень (утворюються від розтавання прошарків льоду в грунті), гідролаколітів, або булгуньяхів (якутське), що являє собою горби з ядром льоду всередині (утворюються від раптового замерзання переохолодженої води), порізані соліфлюкцією (сповзанням грунту) схили гір та ін.
Багаторічна мерзлота, водонепроникна, у зв'язку з чим виділяються води надмерзлотні (води діяльного шару), міжмерзлотні (розташовані між шарами мерзлоти) і підмерзлотні (незамерзаючі, часто напірні і різною мірою мінералізовані). Надмерзлотні води зумовлюють поширене тут заболочення та негативно впливають на процеси ґрунтоутворення. На річках, які промерзають до дна, утворюються річкові наледі, які вкривають великі площі заплав (вода, що прибуває з верхів'їв стає напірною, розриває лід, розливається і замерзає). Поряд з виникненням нових мерзлотних районів відомі і великі райони деградації багаторічної мерзлоти. Причини цього явища різні.
Багаторічна мерзлота створює особливі умови для рослинності, зокрема умови фізіологічної сухості. Холодна вода з мерзлоти недоступна для коріння рослин, Коріння дерев не може заглиблюватись вертикально. Воно розвивається вище мерзлоти, горизонтально. Дерева з поверхневою горизонтальною кореневою системою погано тримаються в грунті. Вітри часто вивертають їх з корінням. У тайзі часто зустрічаються ділянки вітровалів.
Райони з розвиткомбагаторічної мерзлоти потребують певної техніки будівництва наземних і підземних споруд, шляхів сполучення тощо.
Висновок
Ось і закінчилася коротка екскурсія в дивний світ вічносніжної краси. В невичерпаності загадок цього світу, надіюсь, ви переконались. Бездонний і безкраїй світ льоду!
Льодовики - пам'ятники природи...Із цим поняттям у кожнорго дослідника пов'язані різні уявлення. І все-таки дослідник завжди зберігає властиве людині вроджене почуття краси поклоніння перед природою. Як сказав відомий сибірський гляціолог професор Томського університету М. В. Тронов: "Льодовики - це краса..."
Зрозуміло, пошук природних зв'язків - достатньо складне і клопітке завдання. В значній мірі її успіх залежить не тільки від кількості інформації, отриманої по окремих льодовиках, але і від площі району, що вивчається, і різноманітності його льодовиків.
Закономірності зледеніння служать інструментом для пізнання природних взаємозв'язків зледеніння з умовами існування, в першу чергу з кліматом і рельєфом.
На відміну від взаємодії зледеніння з кліматом, зв'язок зледеніння з океаном зриміший. Для формування льодовиків потрібна вода, яка кінець кінцем береться з океану, тому у міру того, як крупні льодовикові покриви розростаються, рівень океану знижується. В період зростання льодовики нерідко досягають мори, і при зіткненні льоду з водою починає діяти ціла група особливих процесів.
Взаємодії льодовиків і моря заснована на відмінностях в динамічних умовах на контакті льодовика з підстилаючим ложем, що позначається на морфології льодовикових покривів. Класифікація включає наземні льодовикові покриви, лежачі цілком на кам'яному ложі, і плавучі льодовикові покриви, найчастіше шельфові льодовики, ложем яких служить товща води. У першому випадку сила доного тертя вельми висока, в результаті народжується куполоподібна форма льодовика.
Вплив льодовиків виходить далеко за межі районів поширення їх. Сучасне материкове зледеніння прямо й посередньо впливає на природу географічної оболонки. Воно позначається на співвідношенні суші і моря, яке змінюється із зміною об'єму льоду. Зледеніння охолоджуюче впливає на клімат планети, знижує середні температури повітря південної півкулі і Землі в цілому, посилює термічну зональність на Землі.
Льодовики у місцях поширення їх діють як потужний геоморфологічний фактор. Завдяки йому утворюються різні форми рельєфу, який зберігає сліди зледеніння тисячоліття (відомі в Північній і Західній Європі та інших місцях на Землі).
До нашої наукової монографії ми цілком могли б припіднести слова великого норвежця Фрітьофа Нансена: "Життя дослідника... мабуть, важка, але вона повна і чудових митей, коли він є свідком перемоги людської волі і людського розуму, коли перед ним відкривається гавань щастя і спокою"
Список використаної літератури:
1. Большая советськая енциклопедия. - М.: Советськая енциклопедия, 1976
2. Дайсон Дж. Л. В мире льда. - Л.: Гидрометеоиздат, 1982
3. Донат Наумов. Мир Океана. - М.: Молодая гвардия, 1982
4. Корякин В.С. Ледники Арктики. - М.: Наука, 1988. - 160 с.
5. Корякин В.С. Маршрутами гляциолога. - М.: Мысль, 1981. - 128 с.
6. Котляков В.М., Гросвальд М.Т., Лориус К. Климаты прошлого из глубинн ледникових щитов. - М.: Знание, 1991. - 48 с.
7. Котляков В.М. Снег и лед в природе Земли. - М.: Наука, 1986
8. Котляков В.М Горы, льды и гипотезы. Л., Гидрометеоиздат, 1977. - 168 с.
9. Маркин В.А. Планеты ледяной венец. Гидрометеоиздат, 1981. - 120 с.
10. Назаров Г.Н. Оледенение и геологическое развитие Земли. М., Наука, 1921
11. Українська радянська енциклопедія. - Київ.: Українська радянська енциклопедія, 1982
12. Серебрянный Л.Р., Орлов А.В. Человек в мире льда. - М.: Знание, 1988
13. Серебрянный Л.Р., Орлов А.В. Ледники в горах. - М.: Наука, 1985
Додатки. Поперечний профіль льодовикової коритоподібної долини.
1. T - трог
2. R - край трогу
3. a - плече трогової долини
4. d - вхідний кут трогової долини
Додатки. Простий долинний льодовик.
Додатки. Типи морен гірських льодовиків.
L - бокова морена
F - основна морена
M - середня морена
N - скелястий острів
A - кінцева морена

 
 

Цікаве

Загрузка...