WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Аналітичний огляд існуючих і перспективних систем навігації наземних рухомих об'єктів - Реферат

Аналітичний огляд існуючих і перспективних систем навігації наземних рухомих об'єктів - Реферат

порівнянні з її характеристиками [3].
Тепер на навколоземних орбітах знаходиться 24 штучних супутників Землі (ШСЗ) системи "NAVSTAR". Це дозволяє на протязі доби вести безперервні навігаційні визначення.
У системі "ГЛОНАСС" на навколоземних орбітах в робочому стані знаходяться (за різними джерелами) від 7 до 12 ШСЗ.
В Україні, як і в країнах членах НАТО, Японії, РФ інтенсивно ведуться роботи щодо створення апаратури користувачів (АК), яка приймає сигнали СРНС "NAVSTAR" і "ГЛОНАСС" геодезичної і навігаційної точності. Апаратура СРНС може встановлюватися на різні типи рухомих об'єктів ізастосовуватись в носимому варіанті.
У табл. 1.5. приведені фірми виробники, тип і ТТХ апаратури користувачів США, РФ, України.
Потреба в оперативній високоточній навігації сухопутних, морських, повітряних об'єктів обумовила створення в 80-90-ті роки середньоорбітальних СРНС GPS "NAVSTAR" у США і ГЛОНАСС в Росії.
Основне призначення супутникових радіонавігаційних систем другого покоління - глобальна, оперативна навігація сухопутних, морських, повітряних об'єктів, забезпечення можливості в будь-якій точці земної поверхні, у будь-який час року і доби, за будь-якої погоди визначити (уточнити) параметри рухомого об'єкту - три координати і три складові вектора швидкості.
Принципи побудови СРНС "NAVSTAR" і ГЛОНАСС в загальних рисах ідентичні, але відрізняються технічним виконанням підсистем. Апаратура користувачів випускається в кількості сотень найменувань десятками фірм різних країн.
В автономному режимі (коли апаратура користувачів приймає тільки сигнали від супутників робочого сузір'я) можна виділити два рівні точності:
а) відкритий канал (S/А - код) для цивільних користувачів (з навмисним пониженням точності НІ) - 100м ( ,GPS);
б) закритий канал (Р - код) для військових користувачів - 16м ( ). Зазначимо, що в системі ГЛОНАСС точність відкритого каналу в 2.5 рази вище, ніж в GPS.
Вказаний ряд точності відноситься лише до апаратури користувачів навігаційного призначення. АК геодезичного призначення здатна визначати прямокутні координати точки на земній поверхні з похибками в межах від кількох метрів до кількох міліметрів.
Таблиця 1.5
Тактико-технічні характеристики супутникових радіонавігаційних систем
Фірма, найменування апаратури Тип АК, призначення Тип сигналу коди Кількість каналів Похибка, м
1. Rockwell
Collins ТТI-5 військова, цивільна Р-код
С/А-код 5
1 15(СВП)
25(СВП)
2. Texas
Instruments TI-4100 військова, цивільна Р-код
С/А-код 1
1 14(СВП)
5(ДК)
3. EDO Навігація суден Р-код
С/А-код 1
1 20(КВП)
4. Rockwell
Collins Військова, цивільна Р-код
С/А-код 1
1 15(СВП)
25(СВП)
5. Litton
Aeroproducts IТ-700 цивільні літаки С/А-код 1 40(КВП)
6. Motorola Навігація наземних, морських і повітряних засобів Р-код 4 30(СВП)
7. Російський інститут навігації і часу IТ-129 С/А-код
ПТ-код 4
1 30(СВП)
8. Завод радіоприладів "Орізон-Навігація" (м. Сміла) СН3001 військова ПТ-код 1 30(СКП)
1-5 в диф. режимі
В ході розроблення, випробувань і експлуатації супутникових радіонавігаційних систем, а також накопичення реальних даних про можливості використання їх для цивільних споживачів, виявилися серйозні обмеження, що не дозволяє розглядати СРНС як основні.
7.
В сучасні СН наземних рухомих об'єктів поряд з ІНС часто входить апаратура СРНС. Як вже відзначалося, в склад англійської СН INS-202 входить апаратура СРНС "NAVSTAR", що дозволяє визначити координати об'єктів з СКП не більше за 15-20 м, незалежно від початкової геодезичної прив'язки і часу.
Для цілей навігації разом з іншими СН (ІНС, БІНС, доплеровськими тощо) широке застосування знайшли СРНС типу "NAVSTAR" (GPS), "ГЛОНАСС".
Американська фірма "Northrop" розробила зкомплексовану систему навігації (ЗКСН) для наземних рухомих об'єктів, в якій суміщені в одному блоці БІНС і одноканальний приймач СРНС "NAVSTAR". У процесі випробувань системи точність визначення координат при роботі за відкритим С/А-кодом не перевищувала 30 м.
Інша фірма "Texas Instruments" провела випробуванн на літаках і наземних об'єктах ЗСН на базі БІНС і двоканального приймача СРНС "NAVSTAR". У процесі випробувань точність визначення координат не перевищувала 30 м при роботі за відкритим С/А-кодом.
На сьогодні в країнах членах НАТО і РФ активно продовжуютьс роботи по створенню ЗСН на базі ІНС, БІНС, доплеровських систем і СРНС типу "NAVSTAR", "ГЛОНАСС". Ведуться роботи і досягнуті перші вагомі результати в цьому напрямку в Україні. Реалізуються можливості інформаційного об'єднання систем "NAVSTAR" і "ГЛОНАСС", з тим, щоб спільно використовувати сигнали вказаних систем. Спільне використання сигналів систем "NAVSTAR" і "ГЛОНАСС" дає можливість залучити в сеансах навігаційних визначень більшу кількість ШСЗ, що дозволяє вибирати найбільш вигідні їх сузір'я і реалізувати найвищу точність, а також підвищити надійність і достовірність навігаційних визначень.
8. Порівняльний аналіз експлуатаційно-технічних характеристик систем навігації за результатами огляду
Результати проведеного огляду показують, що основними СН наземних рухомих об'єктів прийнятими на озброєння є автономні СН:
ІНС на гіростабілізованих платформах;
БІНС;
ОНС;
ІНС і БІНС при частих орієнтуваннях на опорних пунктах забезпечують високу точність визначення координат об'єктів, але перевагу віддають БІНС, яким, в порівнянні з ІНС, властиві деякі переваги:
- більш високі характеристики точності;
- нечутливість до прискорень і перевантажень;
- більш проста настройка перед початком руху;
- менший час приведення у готовність;
- менша споживана потужність;
- висока надійність і тривалий термін служби;
- низька вартість при серійному випуску тощо.
З метою отримання точної, безперервної і надійної НІ в країнах членах НАТО, РФ, Україні, деяких інших країнах світу створені ЗСН на базі АНС і СРНС.
9. Порівняльна оцінка характеристик автономних навігаційних систем і супутникових радіонавігаційних систем
Кожній з АНС і СРНС властиві свої переваги і недоліки. Відмітимо серед них наступні.
АНС після початкового орієнтування забезпечують безперервні точні визначення навігаційних параметрів в будь-яких умовах, не випромінюючи при цьому ніяких сигналів, і тим самим забезпечується повна прихованість їх роботи. Крім того, вони повністю завадозахищені.
Основним і, може, єдиним недоліком АНС є їх тенденція накопичувати з часом помилки, що вимагає пошуку опорних пунктів для проведення контрольного орієнтування і корекції датчиків АСН.
СРНС помилок не накопичують. Навігаційні параметри визначаютьс в межах

 
 

Цікаве

Загрузка...