WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Фотограмметрія кінця ХХ століття – здобутки і тенденції - Реферат

Фотограмметрія кінця ХХ століття – здобутки і тенденції - Реферат

перпендикулярно до лінії польоту
Кількість ПЗЗ-лінійок
Кількість пікселів в лінійці
Розмір піксела
Радіометрична роздільна здатність
Частота сканування
Кути, під якими отримано панхроматичні полоси дл стереозображення
Системи орієнтування
Гібростабілізація, система ?=175 мм
12?
9, з них кольор - 4
стерео - 5
5184
7 мкм
10 біт, стиснена - до 8 біт
450 ліній за секунду
± 18,9?
GPS + IN
T-AS
4. Цифрові фотограмметричні станції
Цифрова фотограмметрична станція (ЦФС) в сучасному представленні - це система технічних і програмних засобів, за допомогою яких здійснюєтьс опрацювання зображень (цифрових знімків), що дозволяє отримувати кінцеву фотограмметричну або картографічну продукцію. Іноді термін ЦФС замінюють на "робоча фотограмметрична станція".
В деяких публікаціях та технічних описах до ЦФС долучають як невід'ємну складову частину фотограмметричний сканер, але ми схиляємось до думки, що сканер треба розглядати як окремий технічний засіб, незалежний від ЦФС.
Базовим технічним засобом ЦФС є потужний персональний комп'ютер (іноді два), на якому ведеться обробка цифрових знімків. До комп'ютера ставлятьс високі вимоги стосовно внутрішньої і зовнішньої пам'яті, швидкодії, розмірів графічного екрана. Станція має оптичну систему (стереоскоп) або поляризаційні фільтри-окуляри для можливого стереоскопічного розглядання та вимірюванн стереопари, візуалізованої на екрані комп'ютера. Для переміщення зображень використовують сервоприводи або "мишу" - стандартний технічний засіб ПЕОМ.
Програмне забезпечення є серцевиною технології цифрової фотограмметрії. Чим розгалуженішим і потужнішим воно є, тим більші технологічні можливості має ЦФС. Вважається, що типова станція дозволяє реалізувати такі процеси:
- створення топографічних карт і планів;
- побудова мереж фототріангуляції;
- побудова цифрових моделей рельєфу;
- створення цифрових ортофотопланів чи карт.
Перші ЦФС на світовому ринку з'явились на початку 70-х років, але за десять років вони значно змінились за своїми технічними параметрами і технологічними можливостями. В наші дні ставлення до ЦФС як чогось загадкового вже немає: вважається, що ЦФС може створити спеціаліст чи фірма, яка має комп'ютер, програмістів та фахівця-фотограмметриста, що здатний написати алгоритми фотограмметричних задач. В цьому спрощеному трактуванні є доля правди, проте створити добре програмне забезпечення для ЦФС - задача доволі непроста.
В наші дні ринок фотограмметричних станцій динамічно розвивається. Це пов'язано не тільки з удосконаленням техніки і технологій, але й з різними організаційними змінами, які зазнають відомі у світі фірми. Так, фірма Іntergraph (США) в 2000 році об'єдналась з фірмою Zeiss (Німеччина) і виникла фірма Z/I imagings, про яку ми згадували в п.2.1.
Фірма Leica (Швейцарія) дещо скоріше розділилась на три фірми, і тепер фотограмметричне та аерознімальне обладнання виготовляє фірма LH-Systems (leica-Helava).
Подамо короткі відомості про деякі ЦФС [5].
ЦФС Imagestation є продукцією фірми Іntergraph (Hunstville, США). Використовується комп'ютер з обсягом оперативної пам'яті 32-256 мбайт, 1 Гбайт дискової пам'яті, високою швидкодією, екраном 1664х11248 пікселів та глибиною зображення 24 біти. Стереоспостереження реалізовані на базі рідких кристалів та інфрачервоного управління; на екран з частотою 120 Гц подається або лівий, або правий знімок, а оператор, розглядаючи зображення через окуляри, сприймає ці зображення стереоскопічно. Програмне забезпечення є одним з найпотужніших серед ЦФС. Останні версії станції дозволяють будувати мережі фототріангуляції в автоматичному режимі (т.зв. автоматична тріангуляція), коли пошук та вимірювання фотограмметричних точок відбувається автоматично, тобто працює програмний модуль цифрової кореляції відеосигналів.
ЦФС DVP (Digital Video Plotter) випускала фірма Leica (Heerbrugg, Швейцарія). Технічною платформою служить будь-який комп'ютер з класу РС; до розміру екрану є такі вимоги: 800х600 пікселів або 1024х768 пікселів. Глибина зображення - 8 біт. Стереоспостереження виконуються оператором за допомогою стереоскопа, прикріпленого до корпусу комп'ютера.
ЦФС DPW (Digital Photogrammetric Workstation) випускає фірма LH-Systems (Heerbrugg, Швейцарія). Для стереоспостереження використовуєтьс потужний комп'ютер Sparc - Station з оперативною пам'яттю 5 Гбайт, екраном Tektronix або Stereo Graphics з глибиною зображення від 8 до 32 біт. Звичайний комп'ютер класу РС служить для вводу та опрацювання службової та семантичної інформації.
ЦФС Traster T10 випускала фірма Matra (Франція). Для стереоспостережень використовується станція SUN SPARC, екран має розміри 1280х1028 пікселів, глибина зображення 24 біт. Спостереження ведеться з використанням поляризації на рідких кристалах, частота зображення 120 Гц. Інші функції, не пов'язані із зображенням, реалізує комп'ютер стандартних параметрів.
ЦФС PHOTODIS ST випускала фірма Zeiss (Oberkochen, Німеччина). Використовується комп'ютер Silicon-Graphics Workstation, стереоспостереження здійснюється за допомогою закривача на рідких кристалах та "мишки" для переміщення просторової марки; оперативна пам'ять 64Мбайт, дискова пам'ять 2Гбайт.
ЦФС "DELTA" випускає фірма "Геосистема" (Вінниця, Україна). Використовується стандартний комп'ютер класу РС. До 2000 року в станції для спостережень використовувався стереоскоп, а пізніше поляризаційні фільтри. Переміщення просторової марки здійснюється або за допомогою штурвалів, або "мишкою". Станція вигідно відрізняється від продукції своїх конкурентів невисокою ціною при досить високих технологічних можливостях.
Характерною рисою усіх станцій є безперервне покращення як технічних параметрів (за рахунок використання потужніших комп'ютерів), так і програмного забезпечення, що розширяє технологічні можливості. Особливо це стосується створення цифрових ортофотокарт та автоматичної тріангуляції.
В цих процесах важливим етапом є виконання стереоспостережень автоматично або при мінімальній участі оператора-фотограмметриста. Ця проблема була чітко сформульована ще в 50-х роках ХХ століття, хоча відоміпраці професора А. Скірідова з 1930-35 р.р., в яких він писав про автоматизацію стереовимірювань на підставі явища фотоелектричного ефекту. Практична реалізація була здійснена в широких масштабах і з реальним технологічним змістом в останні 10-15 років і базується на цифровій кореляції відеосигналів.
Задачу автоматизації фотограмметричних вимірів можна розбити на такі складові:
- автоматичний пошук на знімках образів, для яких наперед відоме їх стандартне представлення (координатні мітки, хрести, точки - замарковані у вигляді певних геометричних фігур на місцевості, такі як круг, квадрат, хрест тощо), замарковані на знімках точки з використанням маркувального приладу (наприклад, TRANSMARK);
- автоматичний пошук на сусідніх знімках чітких контурних точок; це стосуєтьс або стереопари, або зон між маршрутного перекриття;
- автоматичний пошук ідентичних точок на лівому і правому знімках стереопари.
Розв'язання кожної з цих задач має свої особливості і базується на певних методологічних засадах. Тут торкнемося лише ідеї

 
 

Цікаве

Загрузка...