WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Лісові антропогенні ландшафти Тернопільщини та їх рекреаційне використання - Реферат

Лісові антропогенні ландшафти Тернопільщини та їх рекреаційне використання - Реферат

припадає на достигаючі та стиглі насадження.
За віковою структурою лісопаркові масиви, які є основою рекреаційних лісів області, представлені молодняками (40,9%) та середньовіковими насадженнями (53,6%). В лісопарках Тернопільщини переважає закритий ландшафт - 89,7% і лише 10,3% припадає на напіввідкриті та відкриті ландшафти. Для рекреаційних лісів найвдалішим є контрастне розміщення насаджень різних порід і типів лісопаркового ландшафту, з різко відмінними санітарно-гігієнічними та іншими властивостями. Оптимальним співвідношенням типів ландшафтів є закриті - 65...75%, напіввідкриті - 15...25%, відкриті - 5...15% [1], що дає можливість підвищувати комфортність погодних умов, сприяє найповнішому задоволенню емоційних потреб відпочиваючих і створює можливості для цілеспрямованого регулювання потокувідпочиваючих у спеціально підготовлені для масового відпочинку насадження з високою стійкістю до рекреаційних впливів. Хоча таке співвідношення не завжди є оптимальним, оскільки територія лісових масивів використовується для відпочинку різних видів.
Під природним рекреаційним потенціалом лісу розуміють здатність лісових насаджень позитивно впливати на фізичний і психологічний стан людини, забезпечувати відновлення її працездатності.
Потенціал лісових ресурсів Тернопільської області становить 4,7%, а всіх природно-рекреаційних - 5,3% від загального сумарного природно-ресурсного потенціалу області [2].
Проблема визначення рекреаційної придатності лісів залишається і зараз повністю не вирішеною. На думку М.С.Нижник (1989), придатність лісових територій для рекреації визначається розмірами лісових площ, декоративними якостями лісів, а також іншими факторами: характером рельєфу, наявністю водойм, кліматичними умовами. За ступенем придатності для рекреації лісові ландшафти поділяються на найбільш сприятливі, сприятливі і обмежено сприятливі [4]. Враховуючи показники, запропоновані М.С.Нижник та іншими авторами [1], при визначенні рівня рекреаційної придатності лісів, а також проведені власні спостереження вважаємо, що на території Тернопілля доцільно виділити 7 районів за рівнем рекреаційної придатності лісів [3].
Інтенсивність використання лісових ландшафтів області пов'язана з їх розміщенням, транспортною доступністю, естетичними якостями тощо. Ліси навколо міст використовуються для короткочасного відпочинку. Вони забезпечують сприятливі для відпочинку мікрокліматичні умови, є стійкими до рекреаційних навантажень і мають великі естетичні якості. Одним із важливих факторів, що визначає використання приміських лісів для відпочинку є тип лісу, який характеризується відповідним складом порід дерев та умовами місцезростання. Враховуючи особливості зонування лісових масивів, запропоновані Н.С.Казанською та ін., на території області можна виділити ліси, які доступні для щоденного короткочасного відпочинку та відпочинку у вихідні дні; розташовані вони в межах міст (гідропарки, парки, ландшафтні парки, сквери тощо), поблизу туристичних баз та санаторіїв, садово-городніх ділянок, а також вони представлені зеленими зонами та лісопарками навколо Тернополя, Бережан, Заліщиків, Кременця. Сприятливими факторами цієї зони масового відпочинку є наявність відкритих просторів у поєднанні з масивами лісу, велика кількість стежок та доріг, певний рівень благоустрою. У лісопаркових масивах, які відносять до зони інтенсивної рекреації [1], не передбачено масового скупчення рекреантів, але поблизу великих міст вони перетворені в зону масового відпочинку, особливо навколо Тернополя. На зону масового відпочинку припадає 16% площі приміських лісів, які характеризуються високим ступенем рекреаційної дигресії (III-IV).
В лісопарках Тернопільської області переважає закритий тип ландшафту (92…95%). Вони характер-ризуються високим рівнем (перший та другий) естетичної оцінки. Близько 30% лісопаркових масивів мають добру, а близько 70% - середню проглядність.
Зона індивідуального відпочинку (48%) включає в себе віддалені лісові масиви з мальовничими ландшафтами, багатими ягідними і грибними місцями, тощо.
До резервної зони відносять найменш доступні для транспорту лісові масиви, які недостатньо підготовлені для рекреаційного використання і виконують санітарно-гігієнічні та інші функції.
Щодо функціонального призначення та використання впродовж року рекреаційні ліси можна поділити на дві такі категорії.
1. Цілорічного функціонування, де можна виділити зону приміського відпочинку і зону далекого відпочинку (навколо туристичних баз, санаторіїв тощо).
2. Сезонного функціонування; до цієї категорії входять ліси короткочасного сезонного функціонування (збір ягід, грибів, горіхів тощо) та тривалого сезонного використання.
Рівень сприятливості лісів для різних видів рекреаційних занять залежить не лише від складу порід та умов місцезростання, а й від віку насаджень. Найсприятливішими і сприятливими для відпочинку є середньовікові насадження (55,8% площі, вкритої лісом). Молодняки можна розглядати як території, резервні для організації відпочинку .
При рекреаційній оцінці лісів, як і інших призначених для відпочинку ландшафтів, доцільно виходити із диференційованої оцінки їх щодо використання для певних видів рекреаційних занять.
Література
1. Генсирук С.А., Нижник М.С., Возняк Р.Р. Рекреационное использование лесов. - К.: Урожай, 1987. - 248 с.
2. Руденко В.П. Географія природно-ресурсного потенціалу України. У 3-х частинах: Підручник. - Чернівці: Зелена Буковина, 1999. - 568 с.
3. Питуляк М.Р. Природні рекреаційні ресурси Тернопільщини, проблеми їх раціонального використання та охорони. Навчальний посібник. - Тернопіль, 1999. - 60 с.
4. Рекреационное использование территорий и охрана лесов / Нефедова В.Б, Смирнова Е.Д., Чижова В.П. и др. - М.: Лесная промышленность, 1980. - 184 с.
5. Мирослава Питуляк, Микола Питуляк. Лісові антропогенні ландшафти Тернопільщини та їх рекреаційне використання // Історія української географії. Частина І: Збірник матеріалів Третьої Міжнародної наукової конференції, присвяченої 130-літньому ювілею академіка Степана Рудницького. - Тернопіль: 2007. - С.91-93.

 
 

Цікаве

Загрузка...