WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Острів Мадагаскар - Реферат

Острів Мадагаскар - Реферат

завершується віялом листків, черенки яких сходяться до стовбура у вертикальній площині, як спиці величезного колеса. Дерево дістало свою назву за те, що в основі черенків в особливих вмістищах збирається багато води: нею і може скористатися зморений подорожній, щоб вгамувати спрагу. Однак дерево росте тільки на болотах і біля струмків. У посушливих районах острова равеналії немає зовсім.
На Мадагаскарі вирощують багато культурних рослин: маніок, батати, фісташкові горіхи, на плоскогірях - чайний кущ. На узбережжі розкинулись плантації кави, бавовнику, цукрової тросини і рису. Повсюди є імбир. З деяких ліан добувають каучук. На острові чимало й інших корисних рослин: шоколадне дерево, тютюн, банани, мадагаскарська слива, фінікова пальма, персикове і лимонне дерева, індиго, шафран, камфорне дерево, фіги, апельсини, ананаси тощо.
Тваринний світ Мадагаскару за своєрідністю можна порівняти тільки з австралійським. Він утворює зовсім особливу зоогеографічну область. Деякі вчені припускають, що Мадагаскар - уламок величезного материкаЛемурії, який існував колись на місці нинішнього Індійського океану. Тварини цього материка загинули разом з ним, але вціліли на Мадагаскарі. Якщо це припущення помилкове і Лемурії не було, а Мадагаскар просто відокремився від Африки, то відрив стався задовго до того, як виникла сучасна африканська фауна. Ось чому, незважаючи на близьке сусідство з Африкою, на Мадагаскарі майже зовсім немає звичайних африканських тварин, але зате на ньому збереглися дуже давні форми - лемури (або напівмавпи) і комахоїдні. Саме вони і є основними представниками тварин на Мадагаскарі, який недарма прозвали "островом лемурів".
Мадагаскарські лемури водяться тільки у лісах, удень сплять у дуплах дерев, уночі полюють, влаштовуючи інколи концерти в могильній тиші тропічних нетрів. Їхні дивні крики на непідготовлену людину справляють неприємне враження. Холоду лемури не терплять, і спроби пристосувати їх до життя в зоологічних садах Європи закінчилися невдачею.
Лемури
Найбільший з лемурів - індрі. Голос його нагадує плач дитини. Все тіло (завдовжки до 80 см) вкрите хвилястим хутром; лоб, груди, куприк і боки білі, решта - буре і чорне. Хвіст короткий, недорозвинений, усього два-три сантиметри. Індрі спритний, легко стрибає з гілки на гілку, живиться плодами, але їсть і дрібних птахів. Легко приручається, і малагасійці (місцеве населення) виховують його для полювання.
Інший рід лемурів, з лисячою головою і довгим (довшим за тіло) хвостом - це макі. Вони жваві, рухливі, тримаються групами по 6-12 особин, у сутінках виходять збирати листя, плоди і полювати на дрібних тварин. Повна протилежність макі - це маленький і безхвостий лемур лорі. Його неповороткість і незграбність вражаючі. Цікавий також ай-ай, або руконіжка, - злий плоскоголовий лемур з великими вухами і довжелезним хвостом. Живе в бамбукових лісах, живиться серцевиною бамбука і цукрової тростини, але не гидує жуками і лялечками. Ай-ай дуже боїться світла. Як тільки зійде сонце, він засинає, засунувши голову між ногами і обгорнувши її своїм довгим хвостом.
З хижаків на Мадагаскарі водиться тільки рудувато-чорна фосса, або тхоровий кіт. Завбільшки вона з великого собаку, але невисока, бо лапи в неї короткі. Кішка ця наганяє жах на місцевих жителів. Про її кровожерність і силу розповідають легенди.
З родини вівер на острові є мангуста, або іхневмон, який називається ще фараоновою мишею, - нещадний винищувач змій.
У гористих місцях, чагарниках, папоротях і лісистих заростях живе полохливий, несмілий тенрек, представник комахоїдних. Тіло його, як у нашого їжака, вкрите голками; зростом він з кролика. Бачити його можна тільки влітку, після заходу сонця, коли він зі своєї нірки виходить на промисел. Взимку, ж тобто в період посухи, тенрек впадає в сплячку.
З інших тварин назвемо африканського кабана і водяну свиню.
У господарському житті місцевих жителів велику роль відіграє довгорогий горбатий бик зебу. Розводять його на м'ясо. Утримують також курдючних овець, свиней і домашню птицю - гусей, качок, індиків, курей.
Птахи Мадагаскару також своєрідні. Тут водяться зелені папуги, яскраво-червоні кардинали, сині голуби, султанська курочка, ефіопський ібіс, зимородок синій, ворони, цесарки. Колись на Мадагаскарі жили, але потім вимерли велетенські, схожі на казуарів, птахи епіорніси, заввишки до 3 м. Яйце епіорніса за об'ємом дорівнює 150 курячим і може вмістити вісім літрів рідини.
Змії, що живуть на острові, не отруйні. Вони часто заповзають у хатини на постіль.
В озерах, болотах і спокійних річкових заводях багато крокодилів. Місцеві жителі бояться крокодилів, але відкладені самицею яйця викопують з піску, варять і їдять.
На острові живе понад 18 млн.осіб. Головним чином - це малагасійці, які належать до монголоїдної раси, а за мовою і культурою мають багато спільного з народами Малайї та Індонезії. Предками малагасійців були, мабуть малайці, які переселилися на острів за 1000-800 р. до н.е. Потім на Мадагаскар прибули фінікійці, а в 7 ст. з'явились араби. Далі поселились африканські племена і між 9 та 11 ст. - полінезійці. До підкорення французами на острові існувала держава Імерина, і саме з нею довелось боротися завойовникам.
З Мадагаскару експортують корисні копалини, худобу, рис, волокна пальми рафія, каву, каучук, ваніль, цукор, гвоздику і гвоздикову олію.
З корисних копалин найважливіше значення мають розробки графіту (в центральній частині острова) і слюди; видобувають також ураноторіаніт, фосфат, золото, берил, кварц, напівкоштовні камені.
З 1897 року острів став французькою колонією.
26 червня 1960 колишня колонія Франції проголосила свою незалежність. На острові Мадагаскар утворилась Малагасійська республіка. Крім Мадагаскару, вона включає в себе ряд сусідніх дрібних островів: Нусі-Бе, Глойроз, Сент-Марі та ін. Столиця країни - місто Антананаріву.

 
 

Цікаве

Загрузка...