WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Меліоративне районування Тернопільської області і його економіко-географічний аналіз - Реферат

Меліоративне районування Тернопільської області і його економіко-географічний аналіз - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Меліоративне районування Тернопільської області і його економіко-географічний аналіз
Відповідно до природних та соціально-економічних чинників на території Тернопільської області сформувався сільськогосподарський меліоративний комплекс (МК) - якісно своєрідний комплекс, який включає техніко-соціально-економічний і природно-територіальний аспекти. МК - це закономірне поєднання меліоративних процесів, заходів і споруд, які забезпечують стійкість і високу продуктивність природних систем і постійне підвищення економічної ефективності територіально-виробничого комплексу.
В територіальному плані МК Тернопільської області є неоднорідним. Тому важливого значення набуло дослідження територіальної організації МК. Адже раціональна науково обґрунтована територіальна організація комплексу є важливим чинником його загальної ефективності. Територіальна організація МК означає як об'єктивно існуючі форми територіального зосередження меліоративної невлаштованості, так і систему заходів по вдосконаленню землеробства. Вона по суті є практичним вираженням врахування природних, соціально-економічних, екологічних та інших чинників; поєднує в собі всі аспекти суспільної діяльності по оптимізації землекористування; головною її метою є підвищення економічної ефективності та екологічної стійкості агроландшафтів. Найважливіший її практичний прояв - раціональне розміщення меліорації, територіальна диференціація структури та інтенсивності меліоративного впливу.
При вирішенні цієї проблеми слід мати на увазі такі особливості функціонування МК: земля є засобом виробництва і безпосереднім предметом праці який піддається деградації і потребує оптимізації; робочий період не збігається з часом виробництва, що є причиною сезонності меліоративної діяльності; наявність різних форм власності; тісний зв'язок оптимізаційних заходів з територіальними поєднаннями природних умов та ресурсів, що обумовлює закономірності просторової організації МК.
Дослідження територіальної організації МК Тернопільської області здійснене на основі аналізу просторових відмінностей у меліоруванні. За вихідну одиницю, що лягла в основу дослідження територіальної організації взято показник частки меліорованих сільськогосподарських угідь певним видом меліорації в межах окремого адміністративного району. Такий показник дає можливість відобразити структуру та масштаби меліорування, здійснити порівняльний аналіз оптимізації окремих територій. Недоліком показника меліорованості сільськогосподарських угідь є його відносність, адже рівень розвитку окремих видів меліорації у зв'язку з економічними труднощами та відсутністю глибокого наукового обґрунтування сільськогосподарського меліорування часто є невідповідним до норм. Масштаби проведення меліорацій з року в рік змінюються. Проте, реалізація меліорації по території Тернопільської області є пропорційною до потреби, такою, що відображає територіальні відмінності МК.
Основними формами територіальної організації у межах МК Тернопільської області є меліоративні райони та підрайони. Дані виділи відображають поширення таксонів територіальної структури (МК району, МК підрайону). МК району - це сукупність меліоративних споруд, процесів і заходів на частині території зонального МК, з більш-менш однорідними природно-географічними умовами і стійкими виробничо-територіальними типами господарств, спеціалізованих галузей сільського виробництва. МК підрайону - територія з однорідними природно-географічними умовами та виробничими підтипами сільськогосподарських підприємств в межах району.
Меліоративний район - територія, в межах якої розташований МК району, меліоративний підрайон - частина території меліоративного району, на якій поширений МК підрайону.
Виділення менших таксонів територіальної структури і відповідно форм територіальної організації повинне проводитися на основі глибокого аналізу виробничо-територіальних підтипів господарств. На сьогоднішній день виробничо-територіальні типи господарств досліджені недостатньо, що робить неможливим виділення дрібних інтегральних та спеціалізованих форм територіальної організації.
В таких умовах адміністративний район слід розглядати як елементарну одиницю, що є складовою частиною меліоративних районів та підрайонів. МК адміністративного району являє собою закономірне поєднання меліоративних споруд, процесів і заходів, що знаходиться в межах МК району (підрайону) є його частиною і має типові властивості та особливості даного елементу територіальної структури.
Слід відмітити те, що кордони адміністративних районів не співпадають з межами МК. Таким чином межі меліоративного району (підрайону), який в територіальному плані складається із МК адміністративних районів є лише наближеними до реальних кордонів МК району (підрайону). Проте, дослідження територіальної структури та організації МК на основі аналізу меліорування території адміністративного району є оправдане тим, що саме на цьому рівні здійснюється організація та управління меліорацією (аналіз необхідності, програмування, реалізація, моніторинг).
На основі показника рівня меліорованості сільськогосподарських угідь адміністративних районів, який указує на відносний рівень розвитку того чи іншого виду меліорації у межах кожного адміністративного району вирахуваний показник подібності меліорованості сільськогосподарських угідь адміністративних районів сусідів першого порядку. Найбільш "подібні" адміністративні райони об'єднано у меліоративні. Адміністративні одиниці із значенням показника, що менші-рівні "4" - розмежовуються кордоном меліоративних районів.
Відповідно до проведених обчислень виділено 4 меліоративні райони на території Тернопільської області: Північно-Західний (у складі Зборівського, Кременецького та Шумського адміністративних районів), Західний (у складі Бережанського, Монастириського та Підгаєцького адміністративних районів), Південний (у складі Борщівського, Бучацького, Заліщицького та Чортківського

 
 

Цікаве

Загрузка...