WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Геологічний музей географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка - Реферат

Геологічний музей географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка - Реферат

кристалічного та прозорого пластинчастого гіпсу з Кривченської печери Борівського району.
У п'ятій шафі виставлено зразки фосфатів (апатит і фосфорит) та силікатів (берил, тальк, ортоклаз, егірин і азбест).
Мінералогічний відділ завершується вітриною, в якій експонуються зразки напівдорогоцінних та дорогоцінних каменів. Тут можна побачити гарні смугасті уральські яшми, водно прозорий гірський кришталь, фіолетовийаметист, синій лазурит, фіолетовий чароїт, жовтий янтар та інші мінерали, що використовуються для виготовлення різноманітних прикрас. Вони зібрані в різних регіонах колишнього СРСР (на Уралі, в Казахстані, Забайкаллі, Алтаї та інших місцях).
3. Відділ "Корисні копалини"
Цей відділ представлений лише трьома вітринами. У першій з них виставлено зразки залізних руд з Криворізького залізорудного басейну (магнетит, гематит і їх різновидності) та вміщаючих порід (кварцити, амфіболіти, талькові і хлоритові сланці). На нижньому східці вітрини демонструється зразок керну, одержаний зі свердловини, пробуреної на родовищі.
У другій вітрині виставлено зразки кухонної та калійних солей з Калушського родовища у Прикарпатті. Тут можна побачити: галіт, сильвін, сильвініт, каїніт, лангбейніт та інші солі. Кольорові світлини дають уявлення про їх розробку.
У третій вітрині цього відділу поміщено сировину для чорної і кольорової металургії у такому обсязі, як вона вивчається за шкільною програмою.
4. Відділ "Гірські породи"
Цей відділ складається з трьох частин: осадові гірські породи Тернопільської області, магматичні і метаморфічні гірські породи та облицювальні матеріали. Гірські породи тернопільської області виставлені у чотирьох вітринах і розміщені у віковій послідовності від найдавніших силурійських до наймолодших четвертинних. Тут є можливість побачити всі основні різновидності осадових гірських порід, що беруть участь в геологічній будові області (силурійські вапняки і глинисті сланці; девонські пісковики, алевроліти, аргіліти і доломіти; юрські вапняки і конгломерати; крейдові мергелі, біла писальна крейда і крем'яні конкреції; палеогенові глауконітові піски та неогенові вапняки, піски, пісковики, гіпси і глини). Четвертинні відклади (лесовидні суглинки, піски, галька і торф) займають окрему (четверту) вітрину і експонуються разом з рештками костей хребетних тварин (мамонтів) та кам'яними знаряддями праці людей кам'яної доби (сокирами, скребками, нуклеусами тощо).
У п'ятій вітрині експонуються зразки відполірованих облицювальних матеріалів (плиток) з порід різних генетичних типів: магматичних, метаморфічних і осадових. Тут можна побачити гарні рожеві і сірі граніти, темно-сірі та чорні габро й лабрадорити з Житомирської області, базальти з Рівненської області, білі, сірі, рожеві і смугасті мармури із Закарпаття, вапняки і доломіти з Тернопільщини тощо.
Експозиція зразків гірських порід різних генетичних типів продовжується в кабінеті геології (кімн. № 152). Тут виставлено натуральні зразки магматичних, метаморфічних та осадових порід з різних регіонів не лише України, а й СНД.
5. Відділ "Палеонтологія"
Скам'янілі рештки тваринних і рослинних організмів розміщені для показу на одній з вітрин поруч з четвертинними відкладами та у трьох скляних шафах. На вітрині виставлено зразки різних видів безхребетних, переважно молюсків, брахіопод, морських лілій і частково коралів з відкладів різного віку, що відслонюються на території області. Особливо багато є черепашок двостулкових і черевоногих молюсків з неогенових відкладів яру Жаб'як, що у Збаразькому районі. Вони відрізняються винятково доброю збереженістю, не дивлячись на свій більш ніж двадцятимільйонний вік. У цій же вітрині є рештки морської фауни з крейдових та девонських відкладів різних районів Поділля.
Черепашки молюск у кремені
У скляній шафі призматичної форми, що розташована посередині другої половини зали розміщені переважно великі зразки решток викопних організмів. Серед них: відбиток на крейді черепашки іноцерама до 30 см у поперечнику, внутрішні ядра спірально закручених черепашок головоногих молюсків амонітів, відбиток плазуна на неогеновому пісковику з Карпат, сучасний корал з Охотського моря та ін.
Черепашка іноцерамуса у кремені
На верхній полиці у цій же шафі унікальні зразки з добре вираженими відбитками листків кам'яновугільних папоротників та відбиток кори лепідодендрона з Донецького басейну, а також тут представлені добре збережені панцери морських їжаків з крейдових відкладів Кременця та Каменя-Каширського.
Морський їжак
Поруч у другій скляній шафі експонуються: два великі зуби і уламки костей дорослого мамонта з Кременеччини, великі уламки ядер головоногих молюсків з нижньодевонських відкладів околиць Чорткова, зуб акули з неогенових відкладів Зборівщини, відбиток морської риби з неогенових відкладів с. Добривод Збаразького району та декілька відбитків трилобітів з силурійських відкладів Придністров'я.
Скелет морської риби
Повна колекція скам'янілостей представників різних типів морських безхребетних, які вивчаються на заняттях з геології експонується у скляній шафі в кабінеті геології (кім. 152).
6. Відділ "Травертини"
Травертини - надзвичайно цікаві у пізнавальному та науковому відношеннях карбонатні осадові гірські породи. Вони відкладаються лише при певних умовах з джерельних вод збагачених бікарбонатом кальцію (Ca(HCO3)2). Ці породи характерні виключно для останнього четвертинного періоду історії Землі. На Україні вони найбільше поширені у Середньому Придністров'ї та частково в Криму. У цих породах часто зустрічаються рештки деревних та трав'янистих рослин, черепашки наземних молюсків та кості хребетних тварин. Вивчення цих решток має велике значення для відтворення палеогеографічних умов часу відкладання травертинів.
Зразки травертинів експонуються у одній з скляних шаф у середній частині музею. Тут можна наочно переконатися як тепер відкладається карбонат кальцію на мохах, як він відкладався у минулому на опалих листках і гіллях дерев, стеблах болотних рослин тощо. Цей відділ постійно поповнюється новими зразками, які вивчають працівники кафедри, починаючи з 2000 року.
Крім експонатів описаних вище відділів, в музеї велика частина зразків виставлена на окремих підставках, зокрема: три великі конкреції з кристалами піщанистого кальциту, жеода з кристалами прозорого кальциту, уламок стовбура скам'янілого дерева, гранітні валуни з льодовикових відкладів Волині та ін.
Контакти: 46027, Україна, Тернопіль, вул.М.Кривоноса, 2, Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка, географічний факультет (5-й поверх). Керівник музею - Дем'янчук Петро Михайлович. Телефон: (0352) 43-61-54 (деканат ГФ).

 
 

Цікаве

Загрузка...