WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Моря, поверхневі і підземні води. Водні ресурси - Реферат

Моря, поверхневі і підземні води. Водні ресурси - Реферат

і живиться переважно талими водами. Вони мають високу повінь навесні, на яку припадає від 50 до 100 % річного стоку. Влітку річки міліють, течія їх уповільнюється, а в Степу і Криму багато їх пересихає, розпадаючись на окремі частини. На відміну від рівнинних річок річки Українських Карпат і Кримських гір живляться переважно водами атмосферних опадів. Тривалі дощі часом спричиняють паводки у будь-яку пору року. Гірський рельєф зумовлює значну швидкість течії води, яка проводить велику руйнівну роботу. Річища, заповнені галькою і валунами, брилами гірських порід (мал. 22). У місцях, де залягають стійкі гірські породи, потоки води стрім-
ко падають вниз, утворюючи водоспади. Найбільшим з них в Українських Карпатах є водоспад Шипот, в Кримських горах - водоспад Джур-Джур.
Взимку більшість річок, озер і водосховищ України замерзає, хоч в окремі зими цього не трапляється. Льодостав триває 2-3 місяці. Першими скресають річки південно-східної частини країни. Скресання супроводжується льодоходом (мал. 23).
Дніпро за довжиною є найбільшою річкою в Україні. Бере початок з болота Аксенінський Мох, що на Валдайській височині. Разом з притоками на його басейн припадає близько 60 % водних ресурсів України. Із загальної довжини 2 201 км на Україну припадає 981 км. Дніпро вступає на територію України трохи на південь від м. Лоєва. Тут річка має широку долину і протікає серед луків і боліт. Неподалік від кордону з Білоруссю Дніпро приймає повноводну Прип'ять, що має повільну течію і прокладає свій шлях по заболоченій При-п'ятській низовині. По широкому річищу Прип'яті бурувата від наявних у ній домішок заліза вода надходить у верхів'я Київського водосховища. У нижній частині водосховища впадає ліва притока Дніпра - Десна. Після впадання Прип'яті
і Десни Дніпро перетворюється в широку повноводну річку (мал. 24). Приблизно від кордонів Білорусі до Нової Каховки Дніпро перетворений в каскад водосховищ. Від Каховського водосховища річка протікає в природному річищі і впадає в Дніпровський лиман, утворюючи широку дельту.
Південний Буг бере початок на Подільській височині і перетинає Придніпровську височину та Причорноморську низовину. Довжина річки 806 км. У верхній течії на Подільській височині річкові береги низькі й заболочені. В межах Придніпровської височини над річищем нависають гранітні скелі,
в Причорномор'ї річка розширюється і впадає в Бузький лиман (мал. 25).
Дністер починається на північно-східних схилах Українських Карпат, де приймає найбільше приток. Загальна довжина річки 1 362 км, в межах України - 705 км. На Подільській височині Дністер і його притоки глибоко врізаються в рожеві девонські вапняки і пісковики, утворюючи каньйо-ноподібні долини. З правого берега в Дністер впадають повноводні притоки, напоєні карпатськими дощами, ліві притоки мілкі, влітку пересихають. Дністер у нижній течії - це вже рівнинна річка. Впадаючи в лиман, утворює широку дельту.
Найбільшою річкою на сході України є Сіверський Донець - притока Дону. Він бере початок на Середньоросійській височині, протікає в країні середньою течією. Майже 70 % стоку річки припадає на час весняної повені. Має велике значення у водопостачанні Донбасу (мал. 26).
Зі схилів найвищих вершин Українських Карпат - Полонинського хребта та Чорногори беруть початок Чорна Тиса і Біла Тиса. Течія їх швидка, річище заповнене галькою, валунами, кам'яними брилами. За 3 км вище від м. Рахова, зливаючись, вони утворюють власне річку Тису. У межах України вона має довжину 201 км, а далі впадає в Дунай. Найбільші притоки Тиси - Тересва, Ріка, Теребля, Боржава.
Своєю нижньою течією по території України протікає найбільша річка Європи Дунай - важливий міжнародний водний шлях. У межах України довжина його становить 174 км. Тут
він має повноводне річище з рукавами, протоками, озерами, низькими заболоченими берегами. Це - дунайські плавні, багаті на рибу і водоплавних птахів. Тут знаходиться м. Вил-кове - українська Венеція. Вулицями Вилкового слугують канали, якими снують човни. (Знайдіть це місто на карті.) Канали. Південна частина території України через недостатнє зволоження бідна на водні ресурси. Для забезпечення водою промислових районів, міст, потреб сільського господарства в Україні збудовані канали і зрошувальні системи (мал. 27). Біля околиці смт Райгородка бере початок канал Сіверський Донець - Донбас, що діє з 1958 р. Він має довжину 131,6 км і постачає водою міста Донбасу. Оскільки цей канал не міг забезпечити повністю потреби регіону у воді, в 1969 р. було розпочато будівництво каналу Дніпро-Донбас. Він починається з Дніпродзержинського водосховища неподалік від гирла р. Орелі і має довжину понад 550 км.
Від берега Каховського водосховища біля с. Мар'янського починається канал Дніпро-Кривий Ріг, що має довжину близько 42 км. Його побудовано в 1961 р.
Для забезпечення водою Криму спорудили Північнокрим-ський канал. Він починається від Каховського водосховища і закінчується в м. Керч. Має довжину 400,4 км. Вода по каналу надходить до населених пунктів і курортів, на сільськогосподарські поля.
В Україні створено великі меліоративні зрошувальні системи: Каховська, Інгулецька, Краснознам'янська, Північноро-гачицька, Північнокримська, Сірогозька, Бортницька та ін.
Озера і водосховища. На території України близько 20 тис. озер. А тих, що мають площу 0,1 км2 і більше, понад 7 тис.
На півночі Волині в мальовничому куточку Українського Полісся знаходяться Шацькі озера. Тут зосереджені озера Світязь, Пісочне, Пулемецьке, Люцимир, Піщанські та ін. (мал. 28). Найбільше - Світязь. Довжина його берегової лінії понад 35 км, а площа водного дзеркала 24,2 км2. Середня глибина озера 7 м, а максимальна - 58,4 м. Довжина озера більш як 9 км, ширина - 9,3 км. Прибережна смуга мілководна. Світязь, як і інші озера цього краю, живиться атмосферними і потужними артезіанськими водами. Тому, незважаючи на те, що воно лежить на крейдяних породах, на яких виникають карстові явища, озеро завжди повноводне. Верхні шари води влітку прогріваються до 20 °С і більше. На глибинах температура води стала і становить 9 °С. Каналом озеро Світязь сполучається з озерами Пулемецьким та Лукою.
Шацькі озера багаті бентосом, рибою, водоплавними птахами, тут є сприятливі умови для розведення хутрового звіра. Поєднання водної блакиті озер з веселою зеленню хвойних і мішаних лісів створює неповторні поліські краєвиди. Шацькі озера і навколишні ландшафти стали центром Шацького природного національного парку.
У басейні річки Турії знаходяться озера карстового походження, глибокі, з прозорою водою. (Пригадайте, як утворюються такі озера.) Поблизу с. Скулин середлісу знахо-
диться озеро Нечимне, ніжна і задумлива краса якого надихала Лесю Українку. Нечимне опоетизоване нею в "Лісовій пісні". На березі озера - меморіальний будинок поетеси.
Багато в Україні заплавних озер. Вони утворились в результаті меандрування і зміщення річища в бік правого берега. Такими є, наприклад, озера Прип'яті (Голянське, Люб'язь, Небель) і Десни (Вершина, Старуха). Як правило, вони з'єднані з річкою і їх режим залежить від її режиму. Заплавні озера різного розміру і форми: довгасті, округлі, підковоподібні та ін. Вони здебільшого не глибокі. Так, озеро Старуха в нижній течії Десни має глибину від 2,5 до 10

 
 

Цікаве

Загрузка...