WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Походження гірських порід і корисних копалин (контр. робота) - Реферат

Походження гірських порід і корисних копалин (контр. робота) - Реферат

Інститут управління природними ресурсамиКонтрольна робота
На тему
"Походження гірських порід і корисних копалин"
Коломия - 2001
План:
Вступ.
1 Структура нерудних корисних копалин по напрямам використання.
2 Характеристика основних родовищ корисних копалин і їх розміщення.
3 Рівень використання основних родовищ корисних копалин.
Висновки.
Україна має великі запаси багатьох цінних мінерально-сировинних ресурсів, розміщення яких безпосередньо пов'язане з особливостями геологічного формування та будови її території.Висока геологічна вивченість недр республіки дає змогу з достатньою вирогидністю робити висновок про особливості розміщення мінерально-сировинних ресурсів, глибину та умови їх залягання, запаси, хімічний склад та механічні характеристики, про найбільш імовірні райони пошуку й розвідування нових ресурсів.
Мінерально-сировинна база складається з:
1. Топливних корисних копалин
2. Рудних корисних копалин
3. Нерудних корисних копалин
Розглянемо останні.
По напрямам використання нерудні корисні копалини поділяються на:
1. Сировину для чорної металургії. Сюди відносяться:
" вогнетривкі глини
" флюсові вапняки
" доломіти
2. Сировину для хімічної промисловості:
" сірка
" калійні солі
" кам'яна сіль
" апатит
" фосфорит
3. Сировину для промисловості будівельних матеріалів:
" крейда
" глина
" граніт
" мармур
Україна багата на гірнохимічну сировину.Великі запаси калійних солей зосереджені в:
1. Івано-Франківській області.Родовища:
" Калуське
" Тростянецьке
" Туро-Волинське
2. Львівській області.Родовища:
" Стебниківське
" Бориславське
Калуське,Стебниківське і Сиваські родовища багаті на магнієві солі.
Україна багата ресурсами самородної сірки ,основні запаси якої
розміщені у Передкарпатському сірконосному басейні (Львівська та Івано-Франківська області).Сірка зосереджена в багатьох родовищах , які простягаються від Яворова (на заході Львівщини) і йдуть вздовж правобережжя Дністра.Райони Роздола і Новояворівська - головні місця видобутку і переробки сірки.Вона залягає неглибоко від поверхні (до 50 м) і розробляється відкритим способом.На більших глибинах сірку добувають шляхом підземної виплавки.Вміст сірки ,яка залягає у мергелях і вапняках,- високий (до 30%).
Украіна має великі та унікальні за якістю поклади кухонних солей.Слід сказати ,що за хімічною частиною їх можна вважати кращими в світі.Основні запаси приурочені до Донбасу ,Придніпровської низовини ,Прикарпаття та Закарпаття ,а також до Криму.Найбільші запаси кам'яної кухонної солі зосереджені на Донбасі ,де у потужних пластах на незначних глибинах (Слов'янськ ,Артемівськ) залягають ресурси дуже високої якості.Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м.Тут видобувається найбільша кількість кухонної солі в Європі.В обмежених обсягах кухонну сіль добувають у Дрогобичі ,Калуші ,Долині (Прикарпаття), Солотвиному (Закарпаття).
В Україні є також незначні родовища фосфоритів - сировини для виробництва добрив (у Придністров'ї в межах Тернопільської, Хмельницької і Вінницької областей; найбільш відоме Незвиське); на північному сході республіки знаходяться Кровельницьке (Сумська обл.); на північному сході Харківської обл. - Ізюмське родовища. У тісному зв'язку з кристалічнимі відкладами на Житомирщині зосереджені значні скупчення іншої цінної сировини для виробництва фосфатних добрив - апатитів.Їх родовища вивчені ще слабо. Але оцінки свідчать про їх чималі та перспективні для промислової розробки запаси. Перспективним є також ордовище апатитів у Приазов'ї.
Розвиток чорної металургії в країні потребує різноманітних
нерудних матеріалів - флюсових ,вогнетривких і формувальних глин. Великі запси флюсових вапняків розміщені в Донецькій області та Автономній Республіці Крим ,а доломіти - у Донецькій , Дніпропетровській і Закарпатській областях.Основні запаси вогнетривких глин у Донецькій ,Дніпропетровській ,Запорізькій і Черкаській областях ,кварцитів - у Житомирській(Овруцьке) , Кіровоградській(Малоскелеватське) ,Сумській(Банницьке) та Донецькій (Красногорівське) областях.Найбільші родовища формувальних матеріалів є в Донецькій ,Дніпропетровській ,Харківській і Запорозькій областях.
Особливо багато в Україні високоякісного каоліну ,запаси якого
зосереджені в Житомирській ,Хмельницькій, Черкаській, Дніпропетровській і Запорізькій областях.Каолін використовують в основному для виробництва вогнетривких виробів, у фарфоро-фоянсовій, паперовій і гумій промисловості.
В Україні є запаси фосфоритів, що залягають у Придніпров'ї(Незвиське), Сумській(Кролевецьке) і Харківській (Ізюмське) областях. Нещодавно відкрито Покровсько-Керченське родовище апатитів.
У республіці нараховується 61 прийняте на баланс родовище крейди, поклади якої оцінюються у 450 млн т. Основні запаси крейди зосереджені у Донецькій обл. (218 млн т). Далі йдуть Сумська, Луганська, Чернігівська, Харківська області.
Високоякісний мармур і мармуроподібний вапняк, туфи розроробляють у Закарпатській області, мармуроподібний вапняк, вапняк і туфи - у Кримській, пісковик - Івано-Франківській, Тернопільській, Львівській та інших областях.
Значні запаси граніту зосереджені в Кировоградській ,Запорізькій, Дніпропетровській і Донецькій області.
В Україні є багато родовищ різноманітної сировини для виробництва будівельних матеріалів(наприклад, 36 родовищ цементної сировини, 61 - крейди). Україна багата на родовища облицювального каменю:
" Гранитів
" Мармуру
" Лабродоритів
" Базальту
Поклади облицювального каменю є в більшоті областей, але найцінніші види його залягають у Поліських областях:
" Рівненській
" Житомирській
" Запорізькій
" Закарпатській
" Хмельницикій
У Волинській і Рівненській областях, Приазов'ї і Кривому Розі є
запаси кольорового каміння. Трапляються:
" берил
" топаз
" бурштин
" аметист
" агат
" яшма
Бентонові глини залягають у Закарпатській (Гобське), Тернопільській (Пщчаївське) і деяких інших областях.
Слід зазначити ,що Україна має великі можливості для експорту
сірки ,калійних солей та іншої сировини.
В цілому Україна добре забезпечена різноманітними мінеральносировинними ресурсами, які широко використовуються в народному господарстві, йдуть на експорт. У республиці склався досить високий рівень задоволення власних потреб у сировині і паливі.По вогнетривких глинах, наприклад, у 1990 р. він становив 105%, сірці - 200%, солі кухонної - 150%, сировині для виробництва скла - 157%, каменю будівельному - 116%, цементній сировині - 100%. Словом, багато цінних мінерально-сировиннихресурсів Україна може експортувати у великих кількостях практично в усі зацікавлені країни.
Список використаної літератури:
1. Розміщення продуктивних сил/Під ред.Є.П.Качана. - К.,1997.
2. Заставний Ф.Д. Географія України. - Львів, 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...