WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Загальна характеристика Коломийського району - Реферат

Загальна характеристика Коломийського району - Реферат

Культурно відпочити можна також у парку культури і відпочинку ім Трильовського, пам'ятці садово-паркового мистецтва, та а парку ім. Тараса Шевченка.
Для задоволення духовних потреб жителів району а селах і селищах діють 11 0 храмів і будинків молитви.
Ось така Коломийщина: багата на історико-архітектурні пам'ятки й історичні місця, мистецькі осередки і навчальні заклади, чудову природу та прекрасних людей.
ПРИРОДНЕ ДОВКІЛЛЯ
Поверхневі води
Водні ресурси району s невід'ємною і надзвичайно важливою частиною природних багатств. Вони забезпечують потреби народного господарства та населення у воді за рахунок поверхневих та підземних вод.
Поверхневі води району представлені басейном річки Прут, водосховищами, ставками та озерами. Основним джерелом поновлення водних ресурсів є атмосферні опади, щорічний об'єм яких складає 1,5 км3.
Забір свіжої води з басейну р. Прут складає 7,5 млн. м3 в рік.
Найбільшим водоспоживачем є промисловість, на долю якої припадає 3,5 млн. м3 води, або 50 % від загального водоспоживання в житлово-комунальному господарстві - 35 млн. м3 води, в інших галузях - 0,5 млн. м3 води. Одним з найбільших забруднювачів водних ресурсів в районі є "Водоканал" м. Коломия.
Незадовільний стан з очищенням стічних вод на підприємствах комунального господарства району. В результаті невідповідного технічного стану, неправильної експлуатації очисних споруд каналізації, вони працюють не ефективно. Це - очисні споруди м. Коломиї, Коломийської ВК-41.
Для будівництва промислових і житлових об'єктів, автомобільних шляхів та благоустрою району, у великих обсягах здійснюється безсистемна розробка і вибір піщано-гравійної суміші, з русла ріки басейну Прут. Така розробка негативно впливає на гідрологічний і гідробіологічний стан річок, приводить до пониження русел, розливу цілісності берегів, активного розвитку долинної та бокової ерозії, а також їх забруднення.
Озера, ставки
Природних водойм на території району дуже мало. Представлені вони, невеликими озерами, які утворилися в старицях річок.
Крім заплавних озер природного походження в долинах рік поширені штучні водойми - ставки.
В районі нараховується 134 ставків, загальною площею водного дзеркала біля 386,7 га та сумарним об'ємом біля 5 млн. м3.
Водосховище і ставки відіграють певну роль у регулюванні стоку рік, а також використовуються для розведення і вирощування риби.
Рослинні ресурси
Ландшафтні та грунтово-кліматичні умови, геологічна будова та інші природні фактори Івано-Франківщини зумовили різноманітність та багатство рослинного світу. В минулому панівним типом рослинності в області були ліси. Тепер вони займають 38,1 % території, причому зосереджені головним чином у гірській частині. На рівнині та в передгір'ях Карпат (до 500 м н.р.м.) переважають дубові та дубово-грабові ліси з буком, явором, горобиною, берестом тощо.
Нижній гірській пояс Карпат (44 - 700 м н.р.м.) представлений буковими, смереково-ялицево-буковими лісами, у трав'яному покриві яких переважають середньоєвропейські неморальні види. З трав'янистих рослин в лісах переважають бореальні види (кислиця звичайна, чорниця, брусниця, зелені мохи).
Трав'яна рослинність по району представлена переважно луками-заплавними, є невелика кількість боліт. В рівнинній частині залишились невеликі осередки лучно-степової рослинності з пануванням кількох видів ковили, сеслерії Хефлера, вівсюнцю пустельного, переважно в місцях, непридатних для землеробства, і на крутих схилах.
На території Коломийщини розташовані дві широтні рослинні зони - лісові та лісостепова.
Флора Колмийщини налічує 500 видів судинних рослин, що складає 30 % судинних рослин України. В гірських районах зростають види рослин, характерні для північних та європейських широколистяних лісів. У рівнинній частині району зустрічаються як лісові, так і лучно-степові види рослин.
Флора району дуже багата на реліктові види, тобто залишки рослинного світу давніх часів. Серед третинних реліктів - береза темна.
Майже третина природної флори Коломийщини потребує певної або часткової охорони.
Внаслідок антропогенного впливу на природне середовище, заготівлі лікарської сировини, збору декоративних рослин звужуються й інших видів. Багато видів реслин-тирличі, родіола рожева, ранньовесняні ефемероїди, орхідеї потрапили в Червону книгу саме через нерегламентований надмірний збір та заготівлю.
Тваринні ресурси
Тваринний світ - один з компонентів природних ресурсів району. Різноманітність і багатство природних ландшафтів та вигідно географічне розташування стало передумовою розвитку та існування своєрідної рідкісної фауни, котра порівняно з іншими регіонами України значно багатша. Хребетні представлені 435 видами, ссавці-74 видами, птахи - 280 видами.
На території району проживає 15 видів фауни, які перебувають під загрозою зникнення і занесення до Червоної книги України. Ці види потребують систематичної роботи щодо виявлення місць їх перебування, проведення постійно спостереження за станом популяцій та наукових досліджень з метою розробки наукових основ їх охорони та відтворення.
З області проживають наступні представники фауни, що занесені з Червону книгу:
Ссавці:
1. Широковух звичайний
2. Широковух європейський
3. Борсук звичайний
4. Видра річкова
5. Ют лісовий
6. Рись
Птахи:
Лелека чорний
Землеводні:
1. Тритон карпатський
2. Саламандра плямиста
Плазуни:
1. Полоз лісовий
2. Мідянка
Риси:
Чоп малий (Прут, притоки)
Ліси Коломийщини населяють цінні мисливські види тварин - олень благородний, козуля європейська, кабан, куниця лісова лисиця, заєць, білка.
Більшість лісових мисливських угідь району представлені середніми та незадовільними змовами для існування основних видів мисливської фауни, що викликано переважанням у насадженняхсередньовікових високо повноцінних деревостанів та сильно вираженим "фактором турбування".
До найбільших річок гірської частини належать: Прут з притоками. В них поширені в'юн, бичок карась, плітка, головець, окунь, зустрічаються райдужна та струмкова форель.
Ліси, зелені зони
Площа вкритих лісовою рослинністю земель Коломийщини складає 25 тис. га. Загальний запас деревостанів оцінюється в 3,4 тис. м3.
Землі лісового фонду Коломийського району займають 16,1 тис. га. Запаси стовбурної деревини складають 9,7 тис. м3.
З метою посилення контролю за дотриманням Лісового кодексу України та раціонального використання лісових ресурсів з районі вжито ряд організаційних та управлінських заходів: розпорядженнями облдержадміністрації заборонено вивіз круглих лісоматеріалів за межі області та схвалено проект Концепції ефективного використання лісових ресурсів Карпатського регіону.
Заповідні території та об'єкти
Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття шляхом створення нових та вдосконалення існуючих заповідних територій є одним з пріоритетних напрямків розвитку заповідної справи в Коломийщині.
Станом на 01.01.2003 року а районі нараховується 18 заповідних територій та об'єктів загальною площею 362,5 га, з них: загальнодержавного значення площею 208,0 га, 1 заказник, З пам'ятки природи, 1 дендрологічний парк, 2 парки пам'яток садово-паркового мистецтва, 12 заповідник урочищ.
За розмірами близько половини припадає на дрібні ( від 1 до 10 га), трохи менше - на об'єкти в 10 до 100 га. Великих заповідних територій (від 1000 га і більше) немає. В Коломийському районі- відсоток заповідності менше одиниці. Всього охороняється 7 боліт загальною площею 32,6 га.
Згідно фізико-географічного районування найбільше заповідних об'єктів зосереджено в гірській частині - біля 50 % природно-заповідного фонду району.
Унікальним також є ботанічний заказник загальнодержавного значення "Княждвірський", де охороняється тис ягідний.
Охорона ґрунтів та лісів
На територіях та об'єктах

 
 

Цікаве

Загрузка...