WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Загальна характеристика Коломийського району - Реферат

Загальна характеристика Коломийського району - Реферат


Реферат на тему:
Загальна характеристика Коломийського району
Географічне розміщення
Район утворений в 1939 році. Вперше згадується в 1241 році. Населення району складає 105300 чоловік, в тому числі міського -12653 чоловік та сільського - 92647чолоеік. Район нараховує 83 населених пункти, 3 селищних рада та 47 сільських рад. Кількість дворів - 35516, з них в селах - 31394, в селищах - 4122.
Загальна кількість трудових ресурсів - 57800 чоловік, в тому числі працездатне населення у працездатному віці складає 57300 чоловік. У всіх сферах економічної діяльності району зайнято 44400 чоловік.
Район розташований в південно - східній частині Івано-Франківської області в зоні лісостепу. З півночі межує з Тисменицьким, з північно-східної частини з Тлумацьким, на сході з Городенківським та Снятинським, на півдні Косівським, на заході - з Надвірнянським районами Івано-Франківської області.
Загальна площа району становить 102606 га. Рельєф неоднорідний, чітко виділяється гірська місцевість з рівнинами вздовж річкових долин. Поверхня району а основному рівнинно-хвиляста. Клімат помірно - континентальний з м'якою зимою.
Ріки району відносяться до типу гірських річок. Основною рікою району являється ріка Прут довжиною 910 км. Водні ресурси представляють собою озера, ставки, струмки, площа яких становить 2323 га. Ґрунтові води залягають на глибині від 3 до 10 метрів. Наповнення водоносного горизонту йде в основному за рахунок атмосферних опадів і поверхневих вод під час паводків.
Площа земель лісового фонду району становить 25326 га, з яких до лісів І групи (площею 7468 га) відносяться переважно захисні, водоохоронні, протиерозійні та інші функції. В цій групі лісів рубки головного користування обмежені. До II групи лісів (площею 15624 га) відносяться ліси, які являються експлуатаційними. Лісова рослинність представлена в основному дубом, грабом, березою, липою та іншими видами.
Демографія
На території Коломийського району Івано-Франківської області проживає 105,3 тис. осіб наявного населення (станом на 1.01.2003р.), що становить 7,5% від загального населення області. Кількість міського населення становила 12,6 тис. осіб (12,0%), а сільського 92,7 тис. осіб (88,0%).
З кожним роком населення району зменшується, в основному за рахунок сільського населення. Зміни в чисельності населення відбуваються як за рахунок природного, так і міграційного руху.
За останні роки спостерігаються негативні тенденції в демографічній ситуації Коломийського району.
Демографічна ситуація є кризовою. Так, у 40 сільських радах у 2002 році смертність перевищила народжуваність.
Починаючи з 1980 року в районі відбувається постійне скорочення рівня народжуваності. Якщо у 1980 році він становив 18,7 осіб на 1000 жителів, у 1995 році -12,8, то в 2002 році -10,0 особи. Рівень смертності за цей період зріс: з 11,4 у 1980 році до 14,0 осіб у 2002 році.
Природне скорочення населення розпочалось у районі з 1995 року. Тільки у 2002 році в районі народилось 1050 осіб, а померло 1481 особа, в результаті природне скорочення за минулий рік склало 431 чол.
За даними Всеукраїнського перепису населення на території Коломийського району в національному складі абсолютну більшість переважають українці, яких нараховується 105,3 тис. осіб, або 99,4% від загальної кількості населення. Проживають також росіяни, поляки, білоруси, та представники інших національностей.
1.3. Історія району
Адміністративним, економічним та культурним центром Коломийського району є місто обласного підпорядкування Коломия. Одне з найдавніших поселень Галичини, воно вперше згадується з письмових джерелах в 1241 році. Хоч без сумніву, місто засноване набагато раніше, про що свідчать археологічні знахідки в його околицях.
Про багате історичне минуле Коломийщини свідчать пам'ятки архітектури, що збереглися до наших днів. У селах і селищах району є 54 споруди, які цінні своїм стилем, способом будівництва, використанням місцевих будівельних матеріалів. Найважливіші и найдавніші з них - костел бернардинів, келія монастиря і дзвіниця у Гвіздці; церква св. Михайла у Великій Кам'янці; дзвіниця XVІІІ століття і школа дяківська з Печеніжині; церква Вознесіння Господнього у Струпкові; церква св. Юрія та дзвіниця в Баб'янці; костел - пам'ятка готичної архітектури з Отинії. А чого лише вартує перлина дерев'яної архітектури - Благовіщенська (або Спаська) церква з Коломиї, яка збудована 1587 року, відома ще й своїм чудовим іконостасом та дзвіницею!
Серед пам'яток старовини - величний парафіяльний костел у стилі барокко, який було споруджено 1775 року, військова казарми, ратуша та магістрат, костел єзуїтів, гімназія і скарбничий уряд, будинок товариства "Сокіл" і школа уршулянок, залізничний вокзал та Свято-Михайлівська церква.
1855 року збудовано церкву святого Михайла; 1877-го зведено нову ратушу; на цей період припадає спорудження будинку освітньої зади, з якому тепер знаходиться музей історії міста; 1892 року завершено будівництво Народного Дому;: з'являються міські квартали, прикрашені оригінальним вирішенням пам'яток українські та західноєвропейської архітектури.
2000 року в Коломиї відкрито унікальну архітектурну споруду - музей писанки.
Коломия здавна славилась як духовний центр Гуцульщини й Покуття. Чого лише вартує Коломийський музей народного мистецтва, з якому зібрано більш як двадцять п'ять тисяч експонатів! Спорудження його будівлі тісно пов'язане з іменем мишинського пароха Йосафата Бобринського
Щедра коломийська земля на талановитих людей. Багато її вихідців вписали не одну славну сторінку не тільки свого краю, але й України. У місті над Прутом народилися, жили і творили у Микола Верещинський, Андрій Чайковський, Кирило Трильовський, Лез Бачинський, Олена Кисилевська. 3 Коломийщини йшли письменники Мирослав Ірчан, Степан Мельничук і Петро Козланюк На коломийських теренах сформувались як письменники Шевченківські лауреати Ірина Вільде Дмитро Павличко, Роман Іваничук, Тарас Мельничук, Василь Герасим'юк, тут працювала народна поетеса Марійка Підгірянка. Ми пишаємося нашими краянами: відомим композитором Анатолієм Кос-Анатольським; датським живописцем і графіком Ярославом Петраком; публіцистом, літературознавцем і громадським діячем Остапом Терлецьким; сопілкарем-віртуозом Василем Попадюком і поетом-піснярем Кволою Бакаєм, заслуженим артистом України Василем Симчичем; академіками Володимиром Грабовецьким, Василем Лизанчуком, Ярославом Жупанським, Михайлом Козаком докторами наук Золотом Панькізим та Мирославом Романюком.
Коломийщика дала світові й відомих діячів інших народів, представники яких мешкали в краї. Зокрема тут народились польські письменники Францішек Карпінський (с. Голосків) та Станіслав Вінценз (с. Слобода). Нині тут встановлено пам'ятні знаки.
У районі функціонують загальноосвітні школи й дві допоміжні школи-інтернати, Коломийське духовне училище, два професійно-технічних училища - Коршівське йОтинійське. В місті - 10 загальноосвітніх шкіл і гімназія, ще професійне училище та технічний ліцей, 10 навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації.
"Медичну допомогу населенню Коломийщини надають центральна районна лікарня, Отинійська і Гвіздецька райлікарні, 15 сільських амбулаторій, 49 фельдшерсько-акушерських пунктів, дермато-венерологічний фтизіопульмонологічний та онкологічний диспансери, інфекційна й дитяча лікарні, стоматполіклініка станція швидкої допомоги. Мешканці району, його гості можуть набратися сил і здоров'я помилуватися гірськими краєвидами й подихати цілющим повітрям в оздоровчих комплексах "Слобода" "Прикарпатські зорі" інших, які діють у мальовничій Слободі.
На Коломийшині діють музеї Мирослава Ірчана в П'ядиках і Олекси Довбуша у Печеніжині, музей народного мистецтва Гульщини та Покуття ім. Й. Кобринського музей писанки та музей історії міста - а Коломиї, Коломийський обласний драматичний театр, кінотеатр "Джерело".

 
 

Цікаве

Загрузка...